Южна Корея спасява икономиката си с 80 милиарда долара
Пакетът включва 29,1 трилиона вона за малки и средни компании, докато други 20 трилиона ще бъдат използвани за закупуване на корпоративни облигации и търговски книжа на компании
Във вторник Южна Корея удвои планирания икономически спасителен пакет до 100 трилиона вона (80 милиарда долара), за да спаси засегнатите от коронавируса компании и да осигури ликвидност на фона на кризата на фондовите и стоковите базари, информира Reuters, цитиран от "Фокус".
Пакетът включва 29,1 трилиона вона за малки и средни компании, докато други 20 трилиона ще бъдат използвани за закупуване на корпоративни облигации и търговски книжа на компании, изправени пред кредитна криза, заяви президентът Мун Дже-ин на спешна икономическа среща.
Съобщението следва подобни ходове на правителствата и централните банки в световен мащаб, тъй като световната икономика се разпада под тежестта на националните ограничителни мерки.
В понеделник Федералният резерв на САЩ с драстичен ход обеща да върне закупуването на корпоративни облигации и да купи неограничени количества облигации на Министерството на финансите, за да осигури потоци на кредити към корпорации и местни власти.
„Ще направим така, че компаниите да не фалират от сътресенията, предизвикани от COVID-19. Нормалните, конкурентни компании никога няма да бъдат затворени само заради временна липса на ликвидност“, каза Мун на среща с ръководителите на финансите и гуверньора на Банката на Корея Ли Ю-юол.
Като част от спасителния пакет Комисията за финансови услуги обяви механизми с капитал 10,7 трилиона вона, създадени за стабилизиране на фондовите пазари. Тя ще започне също така закупуване на облигации през април, което ще бъде финансирано от 84 институции, включително Банката на Корея, търговските банки и застрахователите.
Южнокорейските компании се надпреварват да осигурят спасителни линии, тъй като самоизолацията в цялата страна удари ресторанти, авиокомпании, хотели и развлекателната индустрия в четвъртата по големина икономика в Азия.
Инвеститорите се освобождават от своите запаси от стоки, акции и по-рискови облигации, което води до ограничения за финансиране на компаниите.