Задава се голямо поскъпване у нас на тези масови стоки след празниците
Търговци коментират, че след Нова година цените на всички облекла ще се повишат с 20-30 на сто
Коледните намаления тази година са нищожни на фона на ръста на цените при дрехите и обувките, сочи проверка на „Телеграф“.
Обичайно около празниците търговци свалят цените с между 20 и 50%. Тази година обаче намаленията са рехави, а дори и да ги има, не са изгодни.
В момента памучни пуловери на популярна международна марка се продават за 60 лв., а миналата година редовната им цена беше 40 лв. Цените на обувките за зимата също са се повишили. Вече не може да се намерят боти и кубинки от кожа за под 100 лева в навечерието на коледните празници.
Също така няма съществени намаления при връхните дрехи, като най-евтините якета вървят по 60-70 лева, въпреки че са обявени с 20% намаление.
Между 35 и 42 лева струва детски пуловер с коледни мотиви. Обувките за малчуганите за зимата пък се предлагат за 40-60 лева за чифт.
Родните производители на текстил и облекла обичайно правиха намаления на цените по време на изложения и всеки, които посети базарите, можеше да се облече с качествени български продукти на изгодни цени. Тази година обаче намаленията са в рамките на 20% заради скока на електричеството.
Търговци коментираха, че след Нова година цените на всички облекла ще се повишат с 20-30 на сто. Причината е, че в момента много от фирмите са пред фалит заради увеличението на цената на тока, а в същото време имат сключени договори с чужди фирми за производство на ишлеме на договорена цена.
Обикновено тези договори се сключват за 3 или 5 години и двете страни се съгласяват с договорената цена на труда. Така например за производството на един пуловер ти дават една цена от 5 лева, като в тях влизат разходи за заплати, застраховки, ток, газ и всичко останало.
Освен това самите материали са поскъпнали, но те се поемат от фирмите. Разходите за еленергия са се повишили двойно. Ако преди сметката е била 1000 лева, то сега вече е 2000 лева. Заплатите пък се повишават и затова много фирми фалират.
Западните фирми, които са изнесли производството си тук заради ниския разход за работна ръка, вече се насочват към Китай, Бангладеш, Виетнам, където разходът им за производство е по-нисък.