Защо? Потреблението на ток в Германия падна до нивата от 1978 г.

Инфлацията в страната бие рекорди, в края на миналата година тя ще бъде поне 5,9%

Някогашната икономически най-развита страна в Европа, Германия най-накрая изпадна в рецесия, което се потвърждава от отрицателната динамика на БВП, който в края на миналата година намаля с 0,3 на сто, докато през 2022 г. беше отчетен ръст от 1,8%.

Въпреки че експертите не са съгласни как ще се представи германската икономика през следващата година, редица преки и косвени индикатори не вдъхват оптимизъм.

След като се отказаха от евтините руски енергийни ресурси, страните от ЕС, включително Германия, загубиха основното си конкурентно предимство на международните пазари. 

В Германия производството намалява, прехвърля се в Азия и САЩ или компании, включително лидери в индустрията, се затварят напълно една след друга.

Инфлацията в страната бие рекорди, в края на миналата година тя ще бъде поне 5,9% (точни данни все още не са изчислени). 

Правителството не е в състояние да се справи с растящите цени. А само преди десетина години ЕС сериозно обсъждаше как да ускори инфлацията, която остана около два процента, за да стимулира икономическия растеж.

Друг обективен индикатор за далеч не най-доброто състояние на германската икономика е значителното намаляване на потреблението на електроенергия както от домакинствата, така и от компаниите. 

Миналата година потреблението на енергия в Германия е намаляло с 20 процента и по този показател страната е спаднала до нивото от 1978 г., съобщава онлайн ресурсът за мониторинг LowCarbonPower. 

И не става въпрос само за спестяването на населението заради рязко покачващите се цени на електроенергията и изискванията на ЕС за намаляване на потреблението на електроенергия от гражданите с 15%.

Спадът се дължи преди всичко на общия спад на производството в тази европейска страна. Както отбеляза ръководителят на Германската федерална статистическа служба (Destatis) Рут Бранд, германският индустриален сектор е спаднал с 0,4 процента миналата година. 

По-специално, производството намаля в металургията и химическата промишленост. Само секторът на услугите показва лек ръст, дейността в областта на комуникациите и информационните технологии се увеличава с 2,4 на сто. 

Леко възстановяване се наблюдава в здравеопазването, образованието, както и в сферата на държавните и бизнес услугите, но тези сектори, за разлика от реалния сектор, никога не са били движеща сила за германската икономика.

Може да се каже, че досега упорито изпълняваната програма на Германия за преход към зелена енергия и изоставянето на изкопаемите горива също има обратен ефект. 

Делът на потреблението на електроенергия в Германия, идващо от газ и въглища, спадна до 36% от общото през миналата година. 

Повече от половината от потреблението на електроенергия в Германия, около 61,43%, идва от нисковъглеродни енергийни източници, предимно вятърна енергия (почти една трета).

Но в същото време обемът на максималния внос на електроенергия от други страни достигна рекордно ниво, достигайки 80% от общото потребление в страната, според статистиката на LowCarbonPower. 

С други думи, алтернативните източници на производство очевидно не са в състояние да се справят дори със значително намалените нужди на Германия от електроенергия.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук