БЛИЦ Live: Тръмп удари по рахатлъка на Европа - американският данъкоплатец е свещен
Топ конституционалистът и виден републиканец доц. д-р Борислав Цеков развенча евроидиотщините и параноите, които ни натрапва Брюксел
Никой не си дава сметка, че Европа води търговска война със САЩ, и то десетилетия наред. Налагайки високи мита за американските стоки. Тръмп си брани икономиката. Негова стара идея от 1988 година, която публикува в престижни америкаски вестници.
За сегашната политика на Европа това ще бъде болезнено. Пътят е да се влезе в преговори и да се вземат решения: да се намалят митата за стоки от САЩ.
Там си задават въпроса: Ние ли сме най-глупави? На гърба на американския данъкоплатец да се наливат пари в други икономики, без да има реципрочност. Европа трябва да действа по примера на Илон Мъск, като сканира и ореже тези безумни бюджетни разхищения.
Няма да ни казва какво да правим Урсула фон дер Лайен, тя е изпълнителна власт и е време нещата да се обърнат, за да се избегнат тежките последици от митата на Тръмп.
"Товарителницата", ако вземем американски луксозен автомобил: имаме транспортни разходи, мито 10%, плюс още 20% ДДС. И те излизат от джоба на производителя, плащат се от него.
Политиката на ЕС е да защитава собствените си производители и да отблъсква американците, като ги принуждава да правят заводи тук и да инвестират.
Президентът Доналд Тръмп обяви нови широкообхватни мита на 2 април 2025 г., ден, който той нарече "Ден на освобождението".
Новите мита са две категории - “базова” ставка от 10% за всички стоки, внасяни в САЩ, която започва да се събира от 5 април, и различни ставки за “държавите, които се отнасят зле с нас”. Тези ставки достигат до 49%, какъвто е случаят с Камбоджа, и ще се събират от 9 април.
За страните от ЕС допълнителните мита са 20%, 34% за Китай, за Турция са 10%, за Израел - 17%. Общо над 100 държави попадат под новия режим на мита. Извън неговия обсег остава вносът на петрол, газ и рафинирани продукти.
След тази стъпка последва реакция от Китай, като от Пекин въведоха реципрочни мита от 34% и заявиха, че няма да изнасят редкоземни елементи.
Новите 10% мита, наложени от САЩ върху вноса, доведоха до срив на световните пазари, като индексът S&P 500 загуби 6%, а Dow Jones спадна с 2 200 пункта след ответните мерки от Китай.
Какво ни очаква оттук нататък и какъв ефект ще има това за страната ни отговаря пред БЛИЦ конституционалистът и собственик на "Галъп интернешънъл" доц. д-р Борислав Цеков.
Ето основните акценти от разговора:
Международна политика:
САЩ защитават интереса си, докато ЕС години наред налага мита и провежда скъпи зелени политики, които товарят икономиката
"От гледна точка на САЩ - тази стъпка е необходима. Европа я води тази война от десетилетия. Тя е тази, която наложи мита за американските стоки. Логика на Европа е да защитава собствените си производители или да ги принуждава САЩ да правят заводи тук.
Сега когато Тръмп си брани икономиката, ние правим оценки, все едно те правят война. Да това е болезнено. Но нашият упрек трябва да е към нашите политици. Трябва САЩ и Европа да седнат и да преговарят, за да се намалят митата за американските стоки".
Критика към ЕС – прекалена бюрокрация, лошо управление и неефективни разходи.
"Идеологически глупости, за които се харчат трилиони евро, например зелената сделка. Искат да направят стоките по-скъпи и по-вредни и да караме електрички, който всъщност са по-скъпи. Европа трябва да стане отново пространство на икономически възможности, а не на бюрокрация. Това не може да продължава вечно - Германия и Франция да се правят на велики сили на гърба на американците.
Европа си прави зелената сделка, харчи трилиони за тези екоидиотщини и климатични паранои, а Америка трябва да ни издържа. Друг е въпросът, че ние не сме в Америка и това не е нашият интерес, но трябва да разбираме реалностите.
Да гарантираш основни икономически процеси и отбранителен капацитет, тогава си свободен и независим.
САЩ не са ни длъжни, както и ние на тях. Те работят за собствения си интерес.
За да си купиш някой от луксозните американски автомобили - Lincoln или Cadillac - тук в Европа държавата и ЕС ти го оскъпяват с повече от една трета.
Ако условно цената, на която го купуваш в САЩ е 100 000 лева, а за транспортните разходи дотук плащаш 7000 лв., то в ЕС ти начисляват 10% мито върху тези 107 000 лв., т.е. мито от 10 700 лв."
Фон дер Лайен е символ на самозабравила се власт, нужна е реформа и контрол върху бюджета.
"Имаме нужда от европейски Дош, една структура, която оглавява Илон Мъск, която да сканира и да започва да изрязва всички тези безумни бюджетни разхищения, с които е обраснал ЕС.
Топката е в Европа. Трябва да има разговор.
Фон дер Лайен не трябва да си присвоява роля. Няма тя да ни казва какво да правим. Те са изпълнителен орган".
БГ действителност
Промяната и Радев доведоха до нестабилност. Нужна е управленска стабилност и пълен мандат.
"България не може да живее в нестабилност, която ни донесоха така наречената Промяна и юмрукът на Румен Радев. Те хвърлиха държавата в безвремие.
Желязков и партиите, които го подкрепят, трябва да изкарат цял мандат. Сериозните партии като ГЕРБ, ДПС - Ново начало трябва да имат самочувствие. Виждам едно помъдряване в ИТН, който бяха от тази псевдо революционна война.
България не може да зависи от такива частични, групови, корпоративни и т.н. интереси, които я ограбиха за тези години".
Критика към съдебната реформа и ПП-ДБ, наричани провалени и зависими.
"Много неща ще излизат като тенденции, които бяха потискани. Идеята, че имало добри, лоши, сили на мрака, всички тези инфантилни координатни системи, идвайки от соросоидния сектор, това са фалшиви постановки. Хората не се вълнуват от това, а искат да видят реалности.
Магазините в пощите - това е една социална придобивка, която като заработи, ще се превърне в политическо доверие към онези партии и политици, които са я направили възможна".
Критика към съдебната реформа и ПП-ДБ
"Опит за завладяване на съдебната власт по модела на Сорос. Затова е тази атака срещу прокуратурата. Те ако не сложат някой от техните, винаги ще са недоволни от главния прокурор. Кирил Петков си го каза, искат техни хора в съда, в прокуратурата и в КПКОМПИ.
Калпавата конституционна промяна се провали исторически. Затова и Христо Иванов не просто приключи с политиката. Неговото име и участие се превърнаха в мръсно понятие. Той няма да остане по друг начин в историята, освен като провален човек, който се опита да разклати държавата.
Ролята на Радев, който в разкрачен между Кремъл и идеята да се покаже като едно добро лице пред Вашингтон.
Техните правителства - на Денков, на Петков, служебните на Радев бяха зависими.
Грешката на Борисов - партията му печели, той се оттегли и дава властта на ПП-ДБ."
АПС няма бъдеще, Доган е извън играта.
"АПС няма бъдеще, те загубиха битката за електората на ДПС. Това, което са АПС - няма политически заряд, те не предлагат политики. Те се занимават с искане на постове и да се сложи чадър над техни хора. Те са обречени да излязат от голямата игра.
Къде е Доган? Той не участва в политиката. Безвъзвратно изгубено минало."
Хората търсят реални резултати, не идеологии.
"Радев и идеята да се превърне в българския Путин, това нещо няма да проработи. Никой няма да го допусне.
Затова е съпротивата срещу Еврозоната, защото като влезем, приключва окончателно идеята, че България може да криволичи извън ЕС.
Пеевски показва голяма енергия за работа. И Пеевски Борисов, макар че са опоненти, трябва да имат малко повече самочувствие. Въпреки че ситуацията е сложна, да покажат какво могат. Хората ще ги оценят по действията".
Последвайте ни
5 Коментара: