БЛИЦ TV: Има ли драма по оста ГЕРБ - Патриоти? Защо Марешки се завъртя на 180 градуса? Какви са ползите от Европредседателството? Лиляна Павлова отговаря в ексклузивно интервю за БЛИЦ

Сега е моментът да изчистим имиджа на България от корупцията и да покажем българските постижения - кирилицата, прекрасната храна и вино

България ще е домакин на европейското председателство в първите дни на 2018 г. Тогава в София се очаква да пристигнат най-високопоставените европейски политици начело с Макрон и Меркел. БЛИЦ потърси министър Лиляна Павлова за повече подробности около Европредседателството и най-горещите политически теми. Ето как г-жа Павлова отговори на въпросите на Ивайло Крачунов.

- Министър Павлова, какви са ползите за България от домакинството на Европейското председателство?
- Председателството е много важен политически момент за България, защото точно 10 години след приемането ни в Европейския съюз, ние поемаме домакинството на такъв важен форум в един доста турбулентен и критичен период за Европа.Това е момент, в който Великобритания излезе от ЕС.

Търсим единството заедно с останалите държави - членки на ЕС. В България като сравнително нов член на Европейския съюз не е налице този евроскептицизъм, който се вижда в част от другите държави.

В края на мандата на ЕК и на ЕС очакванията са много големи. 

Сега имаме уникалната възможност да покажем, че не просто сме ползвател на еврофондове и бенефициент, а държава, която успява да е равностоен партньор и балансьор, където се налага в търсене на решения и компромис по теми, свързани със сигурност, локация на бежанци и дебата за бъдещето на бюджета на Европа през 2020 г., когато Великобритания вече няма да е официално в ЕС.

Важно е да покажем, че България е надежден и сигурен партньор в ЕС. Това е едната и много важна полза от ЕС.

Индиректната полза от Европредседателството е, че европейските лидери ще опознаят нашата държава като туристическа дестинация, културно-историческо наследство и това, което сме дали на света - кирилицата, история, култура, археология, прекрасна храна и вино. Имаме много неща, с които да се похвалим, за разлика от нещата, с които за съжаление сме познати - сивия сектор и корупцията.

Сега е моментът да изчистим имиджа на България! Това трябва да е национална кауза!
 

- Кои са най-високопоставените европейски лидери, които се очаква да пристигнат в София?
- Очакваме две големи срещи на най-високо ниво да се проведат в София. 

Първата е още на 4 и 5 януари 2018 г., когато е откриването на Европейското председателство. Тогава откриваме и европейската година на културното наследство.

Тогава в България очакваме на посещение да дойдат президентът Юнкер, вицепрезидентите на ЕК, всички европейски комисари, Доналд Туск и председателят на ЕП Таяни.

Следващата много важна проява е срещата на върха. Тя е във формат ЕС - Западни Балкани.

Премиерът Борисов разви идеята българското Европредседателство да е Балканско Европредседателство. 

Надяваме се да дойдат канцлерът Меркел, живот и здраве да бъде преизбрана, президентът на Франция Макрон, премиери и президенти на големи европейски премиери, както и всички лидери на Западните Балкани.

- Достатъчно добре ли е обезпечена сигурността на европейските лидери в контекста на постоянните терористични атаки в цяла Европа?
- За съжаление никой не е застрахован от подобни неща. Виждаме какво става в Европа и столиците й.

Има създаден екип, който да разработи мерки за сигурност.

Използвам възможността да кажа на всички, които живеят в района на НДК и по трасето летище София и резиденция "Бояна", когато имаме такъв тип високопоставени делегации, да знаят, че ще има малки затруднения с движението. Но все пак всичко е в името на безопасността.

- Ще приключат ли навреме ремонтите за първите срещи на европейските лидери?
- Ремонтните дейности в НДК и резиденция "Бояна" напредват и ще приключат през декември, въпреки че ми се искаше това да стане по-рано.

Имам уверението на министъра на културата и на екипа, който работи в резиденция "Бояна", че до 4 януари ще бъдем готови.

- Вицепремиерът Валери Симеонов се оплака вчера, че Коалиционният съвет не се е събирал от 2 месеца. Това поставя ли под въпрос добрите отношения между ГЕРБ и Обединени патриоти?
- Аз не смятам, че има напрежение в коалицията. Да не забравяме, че август бе месец на отпуски, в това число и министрите бяха в отпуск.

Не смятам, че е имало някакви спешни или кардинални въпроси, по които се е налагало да се свиква Коалиционен съвет. Да, той може да бъде свикван по всяко време, когато има необходимост.

Буквално всеки ден има срещи между премиера и вицепремиерите и въпросите се изясняват.

Не смятам, че има проблем в коалиционните отношения.

- Означава ли това, че няма да се повторят драмите, които правеха Радан Кънев и Реформаторите в предишния кабинет?
- Нямам усещане за драма. Напротив - на всяко едно заседание на Министерския съвет, и с вицепремиера Симеонов, и с вицепремиера Каракачанов, както и всички ние от правителството, имаме много добър диалог.

След всяко заседание на кабинета имаме неформално заседание по всички наболели теми. Да, там има разговори, но нямам усещане за драма.

- Драма обаче създава Веселин Марешки. Първоначално той отиде на крака в централата на ГЕРБ при Борисов, снима се с него, а след това го нападна яростно. Как гледате на разнопосочното му поведение?
- Аз, разбира се, не мога да кажа на какво се дължат тези действия и разнопосочни послания на г-н Марешки. 

Вижте, за мен е важна стабилността на ядрото на правителството. Това е нашето разбирателство с Обединени патриоти, което е факт.

Г-н Марешки би следвало да има последователно поведение по теми, които са общовалидни и са важни за обществото, каквато е тази за Европредседателството.

До този момент виждам, че съгласието, което формирахме и при формирането на кабинета, и сега при стартирането на новия парламентарен и политически сезон, все пак имаме такава заявка, тъй като Европредседателството е надпартиен интерес.

Лично аз смятам да проведа през септември, октомври и ноември срещи в парламента не само с неговото ръководство за обсъждане на приоритетите за Европредседателството, но и с всяка от парламентарните групи, включително и с тази на г-н Марешки, за да видим каква е обратната връзка.

- Кой от двата поста Ви е по-приятен - сегашният или когато бяхте регионален министър?
- Тук може би думата "приятен" няма как да я приложим. Двата поста са различни, от гледна точка на това, че в Регионалното министерство говорим за изпълнението на конкретни проекти, независимо дали са пътни или водни, а тук говорим за европейска тематика и приоритети.

Двата поста са еднакво интересни и предизвикателни. Смятам, че това е една добра възможност за надграждане.

- Ще издържи ли правителството до края на своя мандат, като гледаме колко нестабилна е международната обстановка?
- Определено смятам, че правителството е стабилно. На този етап не виждам причина нито за оставка, нито за дестабилизация.

Дори и да има казуси, по които имаме разнопосочни мнения в някои моменти, те са въпрос на добър диалог и намиране на компромис.

Смятам, че правителството не само е стабилно, но имаме добра перспектива за напред!

Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ