Борислав Цеков: Лъжа е, че някога мандат е държан повече от конституционно определения срок
Ако няма кандидат за министър-председател и мандатът е неуспешен, то тогава разпускането на парламента става с указ от президента, с който едновременно се насрочва и датата на новите избори в срок до 2 месеца
Борислав Цеков, политически анализатор, Център за нова Европа, в интервю за предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“
- Водещ: Г-н Цеков, хлопна мандалото за „Има такъв народ“, каза лидерът на БСП. Какво следва оттук нататък, какво разчетохте в думите й?
- Борислав Цеков: Очевидно шансовете за съставяне на правителство стават все по-минимални, освен ако отново не станем свидетели на тази грозна практика, която Кирил Петков и неговото обкръжение преди няколко седмици демонстрираха – да се „пазаруват“, кавички или без кавички, поотделно народни представители от други парламентарни групи. Предстои да видим дали ще има движение в тази посока, защото ако няма – а очевидно няма мнозинство, което да избере каквото и да било правителство, този парламент трябва незабавно да бъде разпуснат, т.е. конституционната процедура да продължи нататък, защото държавата не може да влиза в безвремие, да чака седмици наред с едно правителство в оставка, лишено от парламентарна подкрепа. Такава е и логиката на третия етап от конституционната процедура. Както казва Конституционният съд, тук тя се забързва и тези изказвания, които се чуват и от г-жа Нинова, подкрепени от останалите партии във все още управляващата коалиция, че щял да бъде задържан мандатът, за да се свърши някаква друга работа, са открит партиен произвол. Срокът е ясен и той е 7-дневен за представяне на кандидат за министър-председател, и изтича днес. Дори да приемем условно някакъв толеранс от ден, два, три, това в никакъв случай не означава 15 август, както говори г-жа Нинова и нейните съпартийци.
- Водещ: Г-н Цеков, какво ще кажете обаче в случай, в който става дума за форсмажор? Знаем в каква ситуация се намираме, безпрецедентна – на война, на финансова криза, на енергийна криза. Това не променя ли нещата по някакъв начин?
- Борислав Цеков: В какъв смисъл? Че имаме едни партии, които се провалиха, които нямат мнозинство, които са неспособни поради ниска коалиционна култура, поради некомпетентност и ред други фактори да съставят стабилно и качествено правителство. Какво значи форсмажор? Форсмажор е, че имаме такива партии и такива политици на власт, това е по-важното в случая и затова единственият разумен изход е нови избори и препотвърждаване на общественото доверие. Хората ще кажат дали искат още от същото или ще търсят някакво друго решение, тъкмо заради тези тежки кризи, които вие уместно посочвате, защото с тези партии, с тези управници очевидно България е абсолютно неадекватна на тежката международна, икономическа, социална обстановка?
- Водещ: Да не вярваме ли в такъв случай на социологическите проучвания, които ни дават същата картина, с малки изключения, като например „Има такъв народ“?
- Борислав Цеков: Ами вижте, дори да е същата, дори да приемем, че има възпроизвеждане на същата конфигурация в парламента след едни нови избори, аз вярвам, че тогава много от партиите, включително и сегашната опозиция, ще преосмислят поведението си и ще потърсят други правителствени формули. Не е единствената правителствена формула този противоестествен съюз между комунисти и антикомунисти, русофили и русофоби, който ние виждаме в момента във формата ПП, БСП, ДБ и ИТН. Има и други правителствени формули. След като тази е неспособна, некачествена и не дава добри резултати във вид на едно стабилно и качествено правителство… Забележете, дори не казвам за какъв тип политика, говорим за качествено управление. Те показват, че не могат да управляват качествено, след като дори не успяха да запазят парламентарното си мнозинство. Така че много други възможности ще се отворят и тогава вече наистина ще зависи от това дали в парламента ще има политици и държавници, а не тази… хайде да не ги обиждам прекалено, но тази махленска сбирка, която в момента и от много месеци насам представлява управляващата коалиция и в Народното събрание и в правителството. Ако преди сме имали като нарицателно едва ли не за лошо управление, за провалено управление правителството на Жан Виденов, то поне според мен негов вече конкурент за този позорен приз е правителството на Кирил Петков и независимо как се местят там статистите – дали ще е Асен Василев, дали ще е „Здрасти, аз съм Наско“, става дума за едни и същи хора и едни и същи кукловоди отзад. Видяхме ги какво могат.
- Водещ: Г-н Цеков, имало ли е случаи в нашата история на задържане на мандата за по-дълго време от предвиденото, защото вече чухме такива припомняния? И защо тогава е било допустимо, а пък сега не е, питат и в момента политиците, които…
- Борислав Цеков: Не, никога не е имало. Това е абсолютна лъжа, която само свидетелства или колко са некомпетентни тези, които говорят подобни глупост, или колко са нагли да лъжат по този начин. Лъжа е, че през 1992 г. ДПС е задържало мандата. Всеки може да отвори „Държавен вестник“ и да види президентските укази. Буквално в един и същи ден е връчен третият мандат, парламентарната група – тогава ДПС, е излъчила в същия ден кандидат за министър-председател и в същия ден е предложила състав и структура, които президентът с указ е внесъл в Народното събрание. Абсолютно същото се случва и през 2005 г. с правителството на Станишев, в един и същи ден. Така че такива позовавания, освен че са неверни, трябва да се знае и нещо друго – дори хипотетично да приемем, че някога е бил задържан мандатът, това да се позоваваш на една лоша практика не е никакво оправдание, за да я възпроизвеждаш. Все едно да кажеш „Ами те и там, на съседната улица убиха един човек, защо и ние да не убием на нашата?“.
- Водещ: Г-н Цеко, кажете ни, моля ви, оттук нататък какво позволява Конституцията? Колко време може да бъде държан третият мандат?
- Борислав Цеков: Третият мандат във фазата, в която се намира, а именно – връчен на парламентарна група, която трябва да посочи кандидат за министър-председател, следва да изтече тази възможност днес. Тук вече, тъй като все пак това е конституционна политика на най-висше ниво, там няма „Ако А, то Б“, пък санкции, пък затворено, ако някой не се съобразява – тук вече топката ще бъде в държавния глава, президента, който дори да прояви толеранс от ден-два, при положение че БСП отказва да върне един очевидно неизпълнен мандат в рамките на установения срок, ще следва да прогласи, че мандатът е неуспешен и да пристъпи нататък, т.е. да разпусне парламента и да обяви нови избори. Всяка друга позиция, седмици наред държавата да се хвърля в този хаос и безвремие, е освен антиконституционна, той така работи и против обществения интерес. И всички тези измислици, които в момента тиражират партийните функционери, само и само да не пуснат, както казва народът, кокала на властта – КОНПИ трябвало да назначават, пък КЕВР трябвало да назначават, утре ще измислят друго, трето – те така могат 6 месеца да държат властта. Това е противоконституционна узурпация на власт. Така че ако днес те не излъчат кандидат за министър-председател или с толеранс ден, два, три, в разумен срок, ако те не сторят това, трябва да има разпускане на парламента и нови избори. Ако излъчат кандидат за министър-председател, то тогава ще имат нов 7-дневен срок, за да представят състав и структура на бъдещ кабинет, които президентът от своя страна да внесе за гласуване в Народното събрание.
- Водещ: Т.е. ако трябва грубо да изчислим – докога ще действа това 47-о Народно събрание?
- Борислав Цеков: Ами, не е пред мен календарът, но нека да смятаме заедно. Ако приемем, че днес, утре примерно има кандидат за министър-председател, то другата седмица по това време трябва вече най-късно да имаме състав и структура и до няколко дни, в рамките на една седмица президентът може и трябва, и е длъжен да ги внесе за гласуване в Народното събрание, което пак в рамките на два-три дни според календара следва да насрочи заседание за гласуването. Ако няма кандидат за министър-председател и мандатът е неуспешен, то тогава разпускането на парламента става с указ от президента, с който едновременно се насрочва и датата на новите избори в срок до 2 месеца.
- Водещ: Т.е. има някаква възможност теоретична посред лято да ходим да гласуваме – така ли?
- Борислав Цеков: Е не, до два месеца. Ако хванем календара, ще видим, че отива някъде към началото на октомври.
- Водещ: В началото на октомври. Добре, благодаря ви за този анализ.