Човек от ГЕРБ каза кого искат за партньор и защо не става
Изборът на Вежди Рашидов беше брилянтен урок по парламентаризъм, нямаше никакви договорки, посочи депутатът от ГЕРБ
Коалицията за доброто на България или отиваме на избори. Това мнение изказа депутатът от ГЕРБ Радослав Чолаков в интервю за "Марица". По думите му дядо Николай се е оказал прав за ПП, че са като испанската инквизиция. Ето какво още каза той:
- Г-н Чолаков, четворната коалиция зад г-н Рашидов ще прерасне ли в такава и за правителство. И кой може да е Вежди Рашидов в ролята на премиер?
- Както няма тройна коалиция ПП, ДБ и "Възраждане", така няма и четворна коалиция. Има политици с отговорност към държавата и егоисти, които изповядват принципа „Колкото по-зле, толкова по-добре.” Ако е писано да има правителство, то ще бъде подкрепено от онези политически сили, които искат да спре разрушаването на страната, които са загрижени за състоянието на народа и са готови да правят жертви, за да минем през предстоящите трудни времена.
Ако държите да използваме думата „коалиция”, то аз бих я нарекъл „Коалиция за доброто на България”. Или за следващото правителство ще се формира мнозинство под това мото, или няма да има правителство. Много е просто.
- Какво всъщност се промени в тези 3 дни, че БСП и „Български възход“ застанаха зад вашия втори кандидат за парламентарен шеф - Вежди Рашидов?
- Тридневното първо заседание на парламента беше най-доброто нещо, което можеше да се случи на страната. В рамките на 72 часа започнаха да се заличават двете последни години на омраза, на чертаене на разделителни линии, на насъскване на българи срещу българи. Започна да се разваля лошата магия на отрицанието.
В речта си в първия ден Стефан Янев каза, че 10-15 души, които разделят обществото, трябва да бъдат изолирани. На втория ден Корнелия Нинова отчете, че политическата система е пред разпад, че това може да доведе до еднолична диктатура и, че с всички сили трябва да бъде защитена парламентарната демокрация.
На третия ден тези две партии, заедно с ГЕРБ и ДПС избраха председател на Народното събрание. При пълно спазване на Конституцията, на парламентарния обичай и с отдаване на дължимото уважение към възрастта и опита. Беше изнесен брилянтен урок по парламентаризъм, без никой да е направил компромис със съвестта или убежденията си.
- Със сигурност ще полетят обвинения по повод заканите на ГЕРБ, че никога няма да бъде в един лагер с БСП. Как ще им отговорите?
- Нямаме никаква причина да се обясняваме и извиняваме, както и БСП няма нужда да прави това спрямо своите си избиратели. Ако в един конкретен момент отговорните партии са почувствали, че или трябва да действат заедно, или държавата се разпада, това осъдително ли е? А обратното какво щеше да бъде? Да позволят на шепа хора да си довършат работата и да довършат парламентарната република ли?
- Хората се съмняват дали умишлено не беше протакано решението, за да може някой да постигне задкулисни договорки било в парламента, било за бъдещо правителство. Има ли резон в тази теория и кой би имал полза от подобен таен пазарлък?
- Не. Пак ви казвам, забавянето беше за добро. ПП бяха изключително активни в лобирането пред останалите партии за решения за председател - едно от друго по-невъзможни, така, че парламентът да бъде закрит, преди да е заработил. Предложението им за публична среща между ръководствата на всички партии в зала „Запад” в четвъртък на обяд беше именно с цел да се взриви окончателно обстановката. Фактът, че никой не отиде на срещата, показа, че ПП попаднаха в изолация. Опитът им да получат 15-минутна почивка преди гласуването, за да се пазарят за последно, беше жалък и беше лесно разгадан от останалите партии, които го парираха решително.
В големите паузи ГЕРБ не води никакви интензивни комуникации с останалите партии. Оставихме всяка от другите политически сили да разсъждава сама върху ситуацията и да преценява. Оказа се, че това е правилното поведение. Тези, които видяха и осъзнаха, че сме доведени до ръба на пропастта, прогледнаха и взеха единствено възможното вярно решение. Всяко друго ни вкарваше директно в пропастта.
- Доста често от ГЕРБ хвърляхте „стрелички“ към ДБ? Защо точно тях целите?
- Никога не обиждаме ДБ. Напротив, говорим за тях винаги с уважение, като към потенциален партньор. Това, че те не ни отвръщат със същото, го преглъщаме. Просто се опитваме да ги поканим на разговор и за мен е изненадваща упоритостта, с която те бягат от него. Предполагам се притесняват, че ако започнем да разговаряме, ще се види, че нямаме разминавания по нито един въпрос и това ще ги постави пред необходимостта да обясняват защо загубиха толкова време и влизаха в неприлични за тях коалиции срещу ГЕРБ.
В момента им задаваме въпроса защо позволиха да станат заложници на ПП, при положение че виждат, че на тези хора не им пука за държавата и за народа? Засега чуваме само: „Защото сме срещу ГЕРБ. Защото ГЕРБ е против съдебната реформа”.
Хиляда пъти казахме, че сме за съдебна реформа и имаме готови виждания за това как тя да се случи. Продължаваме да очакваме от тях някакъв по-сериозен отговор, защото в момента всичко което казват е неубедително. Това, че при гласуването за председател отново избраха да застанат на страната на ПП, според мен, е поредната им стратегическа грешка. В следващите дни ДБ бързо трябва да решат кое им е по-важно: да обичат страната и народа си или да мразят някого?
- Започна ли вече предизборната битка? Наистина ли в момента целта пред всяка една от партиите е да не бъде изкарана виновна за проваления парламент, тъй като това се наказва от избирателя?
- Предизборната битка, за съжаление, не спира. Това състояние се провокира от упоритостта, с която определени политически сили отказват да се съобразят с волята на народа, че без ГЕРБ не може да има стабилност. В отрицанието си те са готови да бъде взривен и парламентът, и държавата. Радвам се, че и БСП най-сетне го осъзнаха. Надявам се още повече избиратели да виждат кой работи за стабилност и кой руши държавата.
- Има ли шанс за кабинет с премиер Янев и подкрепата на ГЕРБ, като в коалицията се включи изненадващо БСП или ДБ? Такива слухове обикалят кулоарите?
- Забележете как всички слухове се въртят около това дали ГЕРБ би подкрепил нещо. Това е косвеното признание, че нищо стабилно не може да се роди без ГЕРБ. В предишния парламент беше направена една изнасилена, безпринципна „анти ГЕРБ” коалиция и как свърши това?
Невъзможно е да има стабилно управление без ГЕРБ. Оттук-нататък всичко е въпрос на осмисляне и осъзнаване на този медицински факт и на способността на политическите сили да се обединяват около консенсусни, добри за страната решения. Това е.
- Казахте от трибуната, че държавата ще бъде хвърлена в дълбока криза без парламент, какви биха били реалните последствия?
- Виждате какво е финансовото състояние на държавата. Май само ние се вълнуваме от прогнозите за бюджетен дефицит от над 6% и нов дълг от 16 милиарда лева за 2023 г. Ако няма парламент, няма да има отговор на тези предизвикателства. Няма да се приемат законите, необходими за получаване на европейските средства и няма да има такива средства. Няма да се приеме бюджет на държавата за 2023 г. Служебното правителство ще управлява още два месеца и ще трябва да ни преведе през зимата. Редица институции ще останат с намалена легитимност и липса на управленски авторитет. Да, това би бил институционален разпад. В момента научаваме смисъла на девиза „Съединението прави силата” по най-трудния възможен начин.
- Изгорени ли са вече напълно всички мостове между вас и „Промяната“ след всички реплики, които се чуха в първия ден на парламента?
- Спомняте ли си какво каза митрополит Николай в словото си за 6 септември? По смисъл: „Дойдоха едни млади хора, уж със западно образование, които започнаха да се държат като испанската инквизиция. Това ли са научили на Запад?”. Тогава мнозина побързаха да се възмутят: „Как е възможно дядо Николай да говори така?”.
Онзи ден чухте как от трибуната Асен Василев призова ГЕРБ да се покае. Това е похват точно на велик инквизитор, от последна инстанция. Точно Асен Василев ли ще има правото да издава присъди „от амвона” и да изисква други да се покайват? Животът поставя хората по местата им, просто трябва да проявим още малко търпение.
- Ако патовата ситуация се повтори, кой има интерес от това или всички парламентарни партии ще бъдат наказани на следващи избори?
- Избирателят със сигурност ще накаже партиите, които му лазят по нервите, не уважават вота му и го пращат час по час на избори. Мисля, че при нови скорошни избори ще има сериозно разместване в мандатите, което може и да е за добро.
Битува едно предположение, че президентът има интерес от тази постоянна криза, защото се предполага, че в един момент политическите сили толкова ще се отчаят, че сами ще поискат да се свика Велико народно събрание и да се обяви „президентска република”. С гласуването си в петък системните партии показаха, че няма да се хванат на тази въдица.
Обаче, не вярвам президентът да иска такова нещо, защото знае, че веднъж свикано, ВНС може да реши каквото си поиска. При тази политическа конфигурация защо не си представите как партиите единодушно прекратяват мандата на президента и за по-сигурно закрият самата длъжност? Тъй че ще трябва да си живеем с тази политическа система.
Аз лично вярвам, че всичко, което ни се случва, е за вразумление и в крайна сметка е за добро. Видяхте как в най-тъмния си час парламентарната система изведнъж намери вътрешни сили и започна да се оздравява и възстановява.
Визитка
Радомир Чолаков е роден в Пловдив. Завършва Немската езикова гимназия и право в СУ „Св. Климент Охридски“. Специализирал е медийно право в Хамбургския университет и е магистър по право на Юридическия факултет на Виенския университет. През годините е заемал управленски позиции в БНТ, Вестникарска група България, Съюза на издателите и др. Изпълнителен директор на „Каолин“ ЕАД, дъщерно дружество на германската „Кварцверкегруп“ ГмбХ.
Член е на УС на Българската минно-геоложка камара, Настоятелството на НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ и на ВЦС към Светия синод. През 2007 г. е номиниран за приза „Достоен гражданин на Пловдив“.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук