Доцент Кючуков: Талибаните ще направят правителство преди нас
Две трети от Народното събрание в момента, без да са талибани, имат техните маниери на действие и тяхната риторика.
"Турският президент Реджеп Ердоган дава индикации, че бегълците от Афганистан ще бъдат пропуснати. Иран няма да задържа афгански бежанци, защото те са сунити, а Иран е шиитска страна и може да възникнат конфликти на верска основа.
Има реален шанс мигрантската вълна да достигне до нашата южна граница." Това заяви в интервю за actualno.com, доцент Георги Кючуков.
Той отчете какво може да направи България в така създалата се ситуация.
"Първо трябва спешно да се ремонтира оградата по южната ни граница, защото не е тайна, че там има много места, в които е разрушена.
Второто е да се засили присъствието на наши части, включително и жандармерия, на границата с Гърция. Причината е, че там по-лесно може да се проникне заради множеството острови.
Третото е, че трябва да има разговори с Република Северна Македония на правителствено ниво - за защита на нашата граница. Трябва да използваме всички средства за проследяване на мигрантския поток.
Предлагаме също така да се инициират разговори в Юнеско, чрез нашия представител господин Чолаков, за запазване на световното историческо наследство, което е в Афганистан. Въпреки обещанията на талибаните, че няма да го засягат, имайки предвид примера от преди 20 години, може да бъде унищожено."
Доцент Кючуков се спря и на историческите перспективи и причини за конфликта в Афганистан от неговото начало.
"Няма такова нещо като афганска нация. В страната племенните вождове много често имат по-голяма власт от централното правителство. Там има 20 племена, от които основните са пощуните на юг и таджики и хазари на север. Между тях никога не е имало силна връзка и взаимодействие.
Триста години държавата е била управлявана от пущуните, които са най-голямото племе.Нещата се промениха след нахлуването на СССР в страната, когато пущуните бяха изтласкани и властта беше поета от северните племена.
Появиха се и муджахидините, подкрепяни от САЩ, Саудитска арабия и Пакистан за борба срещу Съветския съюз. През 1991 година един от преподавателите в духовните училища Мула Омар създаде движението на талибаните. Те са сунити-уахабити, тоест най-консервативната част на религията.
През 1995 година те завзеха властта в Кабул. Тяхното управление се отличаваше с изключителна жестокост не само към инаковерците, но и към хората от тяхната религия, които не спазваха стриктно изискванията на корана. Те си позволиха разрушаване на исторически паметници, като например статуите на Буда и дадоха подслон на Ал Кайда.
Насилственото насаждане на демокрация се окажа крайно непродуктивно. То води до обратния ефект - налагане на най-консервативните и най-деспотичните управления. Специално за Афганистан - и СССР и САЩ не си взеха поука от примера на Великобритания, която дълги години се е опитвала да направи колониална сила там, но накрая позорно беше изгонена. Неслучайно за Афганистан се казва, че това е крушение на световните империи, които нахлуват в него. Опитът за насаждане на чужда за региона култура и разбирания, където и да се случва, е обречен на неуспех."
Ще направят ли талибаните правителство преди нас?
"Убеден съм, че ще го направят, което е жалко за нашата политическа действителност. Две трети от Народното събрание в момента, без да са талибани, имат техните маниери на действие и тяхната риторика. Краен песимист съм за съставянето на правителство в рамките на този парламент. С всеки ден шансовете за това намаляват. Ще настане такова безвремие, че който и да управлява, ще му е трудно да се справя с кризисните моменти.
Нашият народ все чака месията да дойде отнякъде. Ако не излезем масово да гласуваме като народ и не се отърсим от подкрепа за популизма, в какъвто и да било вид, има голям шанс настоящата ситуация да се повтори. Аз съм лекар и смятам, че правещото се в здравната система е кощунство, спрямо самата нея. Позволяваме да се роят лечебни заведения, които само източват касата. Действията на здравното министерство действат демотивиращо на хората, работещи в системата", завърши той.