Експертът Валерий Лукбанов във в."Доктор": Пчелната отрова е токсична, но има чудодейни лечебна свойства
Повишава хемоглобина и понижава холестерола
Мнозина са чували за лечебните свойства на пчелната отрова и подмора. Но знаем също така, че понякога хората, които са особено чувствителни към ужилването от пчела, може да се задушат и дори да получат сериозни усложнения на здравето. Затова и днес търсим отговори на въпросите: струва ли си да използваме толкова нееднозначен продукт за лечение като пчелната отрова, какви са лечебните й качества и в кои случаи е полезна за здравето. На тези въпроси дава отговори в интервю в новия брой на в. ДОКТОР президентът на Световния фонд за защита на пчелите, члена на борда на Националния съюз на пчеларите на Казахстан, старши преподавател по пчеларство и aпидология в Националния аграрен университет на Казахстан, кандидата на биологичните науки – Валерий Лукбанов.
- Г-н Лукбанов, каква е пчелната отрова – токсична или целебна?
- Пчелната отрова, от една страна, е токсична, а от друга – има чудодейни свойства, които се признават дори от лекарите. Наричат я и aпитоксин. Това е отровен секрет, който се отделя от специални жлези на пчелите работнички. Последните са специална каста в пчелното семейство. Това са женски екземпляри, които са неспособни да се възпроизвеждат. Техният яйчен резерв (женски орган за размножаване при насекомите) е видоизменен в орган за жилене, а половите жлези са станали отровни. Такива са метаморфозите на женската природа!
Пчелна отрова се използва с повишено внимание, тъй като при попадането на високи дози в организма от нея може да настъпят поражения на вътрешните органи, особено на бъбреците, които участват в отстраняването на токсините от тялото. Като общо правило на преден план се проявяват локални симптоми: остра болка, подуване. Последните са особено опасни при поразяване на лигавицата на устата и дихателните пътища, тъй като могат да доведат до задушаване или внезапен респираторен дистрес. В този случай много зависи от функционалното състояние на човешкия организъм, броя на ужилванията и тяхната локализация.
- С каква цел се използва пчелната отрова?
- Сред полезните й свойства е способността да повишава количеството на хемоглобина и да понижава вискозитета и съсирването на кръвта, количеството на холестерола, разширява кръвоносните съдове и увеличава притока на кръв към болния орган, облекчава болката, повишава общия тонус и работоспособността, подобрява съня и апетита. Благодарение на съдържащите се в нея вещества, пчелната отрова оказва благоприятен ефект върху вътреклетъчните процеси. Това включва стандартните рефлекторни и имунни реакции, което спомага за по-бързото възстановяване от множество остри и хронични заболявания. По думите на древния лекар Парацелз, „всичко е отрова и всичко е лекарство – ефектът зависи само от дозата”. При прилагане на най-ниските й концентрации, пчелната отрова е способна да произвежда широка гама полезни от медицинска гледна точка физиологични ефекти. Въпреки това, не трябва да се забравя, че има и противопоказания за прилагането й: при заболявания на бъбреците, туберкулоза, рак и др.
Хората са използвали пчелното ужилване за медицински цели в продължение на векове, но най-основното вещество – мелитинът, активна съставка, което е част от отровата на пчелите, преди не е било изследвано. А този специализиран протеин е способен да прави интересни неща. Например системата от специализирани клетки, провеждащи нервните импулси в организма на човека, наподобяват структурата на електрически проводник. С тази разлика, че в електрическия проводник вътре има жички от мед или алуминий, а отвън са с пластмасова обвивка. В системата от нервни влакна на човека вътре нишките са от неврони, а отвън имат протеинова обвивка. И когато протеиновата обвивка на нервните влакна се унищожава, при човека
настъпват болезнени ефекти
А точно мелитинът в пчелната отрова притежава свойството да синтезира нови протеини в поразеното място, където е имало притискане на нерв или се е оголила дадена част, която провежда нервните импулси. Не само че пчелната отрова възстановява това място в нервните влакна, но също така увеличава силата и пълнотата на електрическия импулс в нея.
- А как да си помогнат хората, страдащи от непоносимост към пчелната отрова?
- Пчелната отрова е нестабилно съединение. Алкохолът го унищожава почти мигновено. Поради това се счита, че когато сте на пчелина, трябва винаги да държите в резерв някакво съдържащо алкохол вещество, като ракия или коняк, ако нямате други специални средства, като антихистаминови таблетки, които могат значително да спрат разрастването на отока.
- Т.е., ако човек го е ухапала пчела и има алергия, му се дава ракия?
- Не. Само в изключителни случаи. За такива случаи на пчелина трябва винаги да имате аптечка с антихистаминови лекарства, които потискат алергичните реакции. Ако не разполагате с такива лекарства и не можете да си направите инжекция, веднага се обадете на „Бърза помощ“. Този начин с алкохола крие и рискове – при някои ще спре отока, при други – не.
Другата заплаха за човешкия живот може да бъдат многобройните (повече от сто) ужилвания, при които човек задължително и спешно трябва да потърси медицинска помощ.
И все пак, положителните свойства на пчелната отрова са много повече от отрицателните. Ще ви приведа един невероятен факт: нашите пчели, преди да запечатат пчелните кутийки с мед, въвеждат в тях отровен секрет. Това им помага впоследствие
да усвояват по-добре меда,
особено през зимата. По този начин те се борят с кристализирането на меда в кошерите. Кристализираният мед се превръща в недостъпна храна за пчелите. За човека е важно, че този мед с една капка пчелна отрова има многократно по-големи лечебни свойства!
- Какъв продукт е пчелният подмор?
- Подморът – това са телата на мъртвите пчели. Пчелата, която всъщност е „летяща фармацевтична фабрика”, след смъртта си също може да бъде полезна за човешкото здраве. Тялото й съдържа богат набор от различни компоненти: мед, цветен прашец, пчелно млечице, прополис, пчелен восък. Освен това, самата хитинова обвивка на пчелите съдържа ценни вещества, такива като хепарин, хитин и други хитиноподобни съединения. Те са способни да потиснат възпалението, да понижат нивата на холестерола в кръвта, а дори да стабилизират кръвното налягане. Тъй като животът на пчелите е доста кратък – около 30 дни, през зимата малко повече, пчелен подмор в кошерите има през цялата година.
_________________________________________________________________________________________________________
Приложение на пчелния подмор
Тинктура
Залейте 1 супена лъжица изсушен и натрошен на ситно подмор с 40% алкохол (200 ml). Оставете да престои три седмици на тъмно място, като ежедневно разтръсквате бутилката. Приемайте, разтваряйки във вода толкова на брой капки, на колкото години сте, можете да добавите лъжица мед.
Дозата трябва да разделите на 2 приема. Препоръчва се при сърдечносъдови, хронични заболявания на бъбреците и стомашно-чревния тракт, кръвоносните съдове на мозъка.
Настойка
Залейте подмора със студена вода (2 супени лъжици на 0,5 литра), сложете на котлона да кипне и оставете да се вари 2 часа на слаб огън.
При различни възпалителни процеси, разширени вени, артрит, радикулит се препоръчва пчелният подмор да се запари в гореща вода и да се нанася върху засегнатата област, а след това мястото да се разтрие с тинктура от пчелен подмор и да се сложи загряваща превръзка.
_________________________________________________________________________________________________________
Подморът разкрасява
Свойството на пчелния подмор да разкрасява няма да остави безразлични жените, тъй като ще им помогне да изглеждат млади и красиви. На първо място следва да се отбележи „отслабващият” му ефект, тъй като нормализира обмяната на веществата, възстановява баланса на хранителните вещества на организма, намалява апетита и следователно допринася за загуба на тегло. За тази цел използвайте отвара и тинктура от пчелен подмор.
Настойка: оставете 2 супени лъжици на половин литър вряла вода да къкрят на слаб огън 2 часа, прецедете и използвайте 2 пъти на ден, по 1 супена лъжица, в продължение на 3 седмици. След един месец можете да повторите лечението.
Тинктура: залейте подмора със спирт или ракия, така че да е 2 пръста над него. Оставете 15 дни да престои на тъмно място, като разклащате всеки ден, прецедете през тензух на няколко слоя и приемайте по 1 супена лъжица, половин час преди хранене в продължение на 3 седмици.
Има и още една необичайна рецепта за жените, които страдат от плешивост. С негова помощ можете да получите разкошна коса, тъй като способства за растежа й. За тази цел се препоръчва комплексното приложение на настойка и тинктура: първата се втрива в корените на косата, а втората се приема вътрешно.
Милена ВАСИЛЕВА, в. "ДОКТОР"