Инж. Желев, Топлофикация Русе: Бъдещето на енергетиката е в повече чиста енергия, без да забравяме източниците на прогнозируема енергия, като топлофикациите на природен газ и атомната
Обезпокоени сме от високите цени на природния газ, но не сме се отказали от завършването на проекта, заяви той
- Инж. Желев, няколко пъти сте ни разказвал за проекта на Топлофикация Русе за частично преминаване към природен газ. Отказват ли Ви високите цени на синьото гориво от тази инвестиция? Смятате ли да завършите проекта или сте го оставили на пауза и за по-добри времена?
- Обезпокоени сме от високите цени на природния газ, но не сме се отказали от завършването на проекта.
Да, цяла Европа се връща към въглищата в опит да се справи с кризата, но ние сме уверени, че тя няма да продължи още дълго, за това за момента не планираме да се отказваме от плановете си за създаване на по-чисто производство на енергия. Бъдещето на енергетиката е в повече чиста енергия, без да забравяме източниците на прогнозируема енергия, като топлофикациите на природен газ и атомната.
- Председателят на КЕВР направи прогноза, че през ноември цената на природния газ ще падне до 180 лева. Ако това се случи, няма ли да бъдат решени проблемите на топлофикациите на природен газ? Все пак през септември цената беше близо 350 лева и намалението е на половина.
-Топлофикация Русе все още не е засегната от високите цени на природния газ, но ако поскъпването не спре, след няколко месеца, когато газовите съоръжения влязат в работен режим, вероятно и ние ще търсим варианти да подредим паричните си потоци, така че да оцелеем. Все пак когато взехме решението за замяна на въглищата с природен газ, цената на синьото гориво беше около 20 лева. Нито 180 лева, нито 350 лева са стойности на природния газ, които сме очаквали да видим през 2022 година.
Най-добър отговор ще получите от представители на топлофикациите, които работят изцяло на природен газ. Съмнявам се, че цена от 180лв ги устройва, след като толкова години синьото гориво се е продавало в пъти по-евтино. Колегите от месеци молят държавата за компенсации, за да не фалират, но до момента такива няма.
- Какво е мнението Ви на енергиен експерт относно посоката на движение на цената на природния газ? Смятате ли, че тенденцията за намаляване ще е трайна?
- Според мен има доста сигнали, които говорят за предстоящо трайно намаление на цената на природния газ. На първо място, влизането в експлоатация на газовата връзка с Гърция. Германия буквално до месец ще пусне 2 терминала за регазификация на втечнен газ на северното крайбрежие. В същото време газопроводът Норвегия – Дания – Полша също заработи.
До края на годината Турция ще започне да добива природен газ в Черно море, където е открила 320 млрд.куб.м от синьото гориво. Очаква се в рамките на 3-4 години добивът да достигне 40 млн. куб.м. на ден. Ако този газ се изнася, България би била един от най-удобните клиенти за Турция. Постепенно се създават условия за освобождаване на Европа от руския природен газ, което дава възможност за водене на разговори за доставки на природен газ с все повече страни от Америка, Африка и Азия.
- Виждаме, че сте оптимист. Ако цената на природния газ остане устойчиво по-ниска през следващите месеци, какво ще се случи с цената на топлинната енергия? От 1-2 месеца доста енергийни експерти предупредиха за възможно повишение на цената на топлинната енергия с началото на новата година.
- Ако цената на природния газ устойчиво се намалява, то не следва да се покачват цените за парно и топла вода за българите. Ако синьото гориво достигне до значително по-ниски стойности, дори е възможно цената на топлинната енергия да бъде намалена.
- За финал на разговора, какви препоръки бихте дали на българите, за да се отопляват максимално ефективно през зимата и да не разхищават енергия за отопление?
- Добър въпрос. След повишаването на цената на природния газ, както и проблемът с доставката на дърва в някои части на страната, което ги оскъпи значително, все повече хора търсят най-евтиния начин за отопление през зимата. По оценки на експерти най-изгодно в момента е централното отопление.
За да не разхищават енергия и да намалят месечните си сметки за отопление без да остават на студено, българите могат да предприемат няколко инвестиционни мерки. Те могат да бъдат полагане на допълнителна топлоизолация на стените и подмяна на дограмите с високоефективни стъклопакети. Това са дългосрочни инвестиции, които ще се възвърнат много бързо.
Комфортната температура, която се поддържа в помещенията, трябва да бъде около 20 градуса през зимата. Много често, когато се приберем замръзнали у дома, пускаме отоплителните уреди на максимална мощност, което е грешка. Правилно е постоянно да поддържаме равномерна температура от 16-17 градуса, дори когато не сме у дома. По този начин помещенията не изстиват и не се налага да се използва повече топлинна енергия, за да бъдат затоплени, не се преотопляват, а и когато се върнем няма да изпитаме температурен шок.