Хамид Хамид обяви голяма новина пред БЛИЦ, каза как ще се реши ключов проблем за Европа, а България и Шенген...

Между всичките държави членки и Виетнам ще има споразумение за икономическо сътрудничество

Зам.-председателят на на „Движението за права и свободи“ Хамид Хамид е част от делегацията, която придружава председателя на Народното събрание Росен Желязков по време на работното му посещение в Индия и Виетнам. Депутатът от ДПС е председател на Комисията по икономическа политика и иновации и член на групата за приятелство България-Индия.

Какви са впечатленията му за двете азиатски страни, как ще продължат да се развиват отношенията им с България и очаква ли нови пречки за присъдиняването ни към Шенген, ето как отговори той на тези и още въпроси пред БЛИЦ:

- Г-н Хамид, Вие сте част от делегацията, която придружава г-н Желязков на работното посещение в Индия и Виетнам. Какво ви впечатли най-много в тези страни?

- Топлото отношение, хората ни посрещат топло, уважително и за мен това е уважение към страната ни.

- В кои направления ще развиваме връзки в бъдеще с тези държави? Индия жъне успехи в космоса, стана втората държава в света със сателит за излседване на черни дупки, във Виетнам също са много технологично напреднали...

  - Хубаво е да развиваме връзки и с двете държави. Като че ли с Индия са по-добри отношенията ни, тъй като комисиите работят отдавна. Надявам се междуправителствените комисии да заработят на необходимото ниво и с Виетнам, защото това е страна с бързо нарастващ БВП, с нарастващ брой инвестиции и имаме полза от взаимодействие и с двете държави.

- А има ли българи, които биха инвестирали във Виетнам, защото в момента един апартамент в тази страна е по-евтин от такъв в София?

- В света вече от точка А до точка Б се стига много бързо. Разбира се, нашето желание е повече виетнамски компании да инвестират в България, да създават повече работни места, но защо не да се осигурят възможности за българския бизнес да инвестира във Виетнам, а ако български граждани желаят да купят имущество, това е техен избор.

- В последно време Виетнам е все по-предпочитана туристическа дестинация и броят на българите, които искат да посетят тази страна расте, а дали има виетнамци, които искат да дойдат в България?

- Според мен да, виетнамските граждани изпитват носталгия по България. Те познават България от преди 30 и повече години и предполагам новото поколение виетнамци са слушали много за България и си личи по това топло посрещане, че те обичат България.

Така че защо не и да се възползваме от това младо население и да излезем на пазара на труда. А те са сила на пазара на труда, а както знаем цяла Европа изпитва затруднения за работна ръка. Виетнамските работници са добри работници и ние го знаем от опит.

- България е част от ЕС, а скоро ще стане част и от Шенген по въздух и вода, може ли Виетнам да ни смята като врата към Европа?

- Ние подписахме и ратифицирахме споразумението с Виетнам. Ратификацията мина в началото на ноември. Очаква се още няколко държави от ЕС да го подпишат и по този начин между всичките държави членки Виетнам ще има споразумение за икономическо сътрудничество.

Отношенията ще се засилят след ратификацията на тези договори във всички държави членки. Виетнам расте с много бързи темпове, а в последните години се очертава като предпочитана дестинация за много европейски граждани. Бъдещето в отношенията ни е много добро.

- А дали би се променило нещо в отношението на Виетнам, ако нещо се случи с приемането ни в т.н. частичен Шенген. Предстоят избори в Австрия тази година и може да ни сложат още "прегради".

- Не мисля, защото виетнамските стоки, ако хипотетично пътуват по море, а не толкова по суша по ЕС, така че едва ли им пречи това, че България не е пълноправен член на Шенген.

- А мислите ли, че ще имаме други спънки за влизането ни в Шенген?

Не мисля, че ще има спънки, извървяхме много дълъг и много труден път в нашето членство. Мисля, че нашите европейски партньори ще оценят усилията на България и в борбата с миграцията и в другите теми, които са поставени.

Цанка ДОНКОВА, БЛИЦ

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук