Любен Дилов неочаквано разкри истинската цел за визитата на Зеленски и докога ще издържи "сглобката"

Евроскептичните партии се възползват от посещението на украинския президент да си напомпат електората, заяви депутатът от ГЕРБ

Референдумът за еврото, приемането на бюджета и устойчива ли е "сглобката" между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. По темата говори народният представител, писател и журналист Любен Дилов.

Ето какво каза той в интервю за Tribune:

- Г-н Дилов, докога ще издържи сглобката на коалицията ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ?

- Аз не я разглеждам много като коалиция, то явно не е. По-скоро има разбиране, че трябва да съществува парламентът – поне една година, за да могат да бъдат приети тези закони, за които вече втръснахме на хората да им обясняваме.

Мисля, че това е водещото, не толкова някакъв нагон за управление. Трудно ще е много, но мисля, че ще издържи. Даже мисля, че ще надмине и най-песимистичните очаквания.

Много неща има да се правят – бюджет, 4-5 закона има, които са дълги и сложни. Вижте само този за домашното насилие колко време ни отне - още не сме го преполовили на второ четене. Много спорове има по него, а този закон е един от важните за Плана за възстановяване и устойчивост.

- Доста са и разминаванията за бюджета между двете формации?!  

- Там ще има много голям спор. Сигурен съм, защото там се проявяват вече идеологическите разлики между левичарството на ПП и по-консервативната нагласа на ГЕРБ. Мисля, че ще бъде много трудно.

- Казват, че това ще е един от препъникамъните?!

- Нормално е. То в редовно правителство с голямо мнозинство има спорове и разправии, та камо ли в такова като нашето. Аз не знам как ще успее да постигне финансовият министър тези заявени 3% дефицит. Много ще му е трудно, защото ние наистина имаме реални проблеми.

В сферата на културата, например, битката за бюджета ще е страшна. Едни пари, които Асен Василев отново ги дава, т.н. проектни пари, това е нещо което много му харесва, защото там субективният фактор при преразпределението им е много голям, ние пък се опитваме да ги дадем за заплати.

Смятаме, че секторът в момента не е в състояние да произвежда някакви кой знае какви зашеметителни проекти, а просто хората гладуват. Особено това е видно по културните институти. Само едно ще кажа - потресаваща цифра служители на музеите са напуснали и са станали учители по история, защото заплатата им е три пъти по-голяма като учители. Директорите на музеите са притеснени, че остават без хора.

Във всяка една друга сфера е подобно положението. Виждате в полицията какво става – хората се готвят за протести, защото реалната инфлация въпреки пропагандните приказки на ПП не е овладяна и я усещаме по джоба си.

Хората правят прости сравнения с цените по нашето и по гръцкото море. Това е инфлация, а не защото нашите хотелиери са зли хора, които искат да ни приберат парите. Инфлацията е реална.

- Какъв знак е посещението на президента Зеленски?

- Това е голям разделител в България. Има партии, които основно се хранят от това разделение по отношение на войната в Украйна и те ще го използват със сигурност. Иначе, то е прозрачно каква е целта на обиколката на Зеленски. Той събира подкрепа за членството на Украйна в НАТО, иска да демонстрира колко много държави-членки на алианса го подкрепят.

Неговата политика е ясна. Дипломацията му не е сложна за разгадаване. Въпросът е, че тук партиите, които са евроскептични и русофилски ще се възползват максимално от това, за да си напомпат електората.

- За еврото готови ли сме?

- Отдавна сме готови и губим с всеки изминал ден, че не сме минали в евро. Хората просто още не го разбират. По-умните кметове отдавна са го разбрали, защото в момента, в който станем членове на еврозоната, една успешна община като Бургас може напълно да се самофинансира от европейски финансови институции без изобщо да се интересува от българския финансов министър и българския бюджет.

Тя си кандидатства по проекти, доказва си доходност и възможност да си плаща кредитите, тегли си свеж финансов ресурс и си прави проектите. Например, в Бургас в момента има няколко такива проекта и ако бяхме в еврозоната вече щяха да са готови. Това са проектите за детската болница, за кръвния център.

Общината генерира средства, платежоспособна е, заделила е средства за самоучастие, което е важно за банките. Сега само защото сме в лева, оскъпяването на всеки кредитен продукт е между 13 и 30% . Това е супер непочтено, защото ние от 20 години сме във Валутен борд или нашата валута е много по-сигурна от самото евро, защото е вързана към марката, а марката към еврото, т.е. ние сме с двойна защита.

Обаче това са правилата на финансова Европа и ние търпим едно наказание, а в монетарно отношение валутата ни е с една от най-стабилните позиции в Европа след еврото.

- Трябва ли да има референдум за еврото?

- Аз не съм против, защото всеки референдум е възможност да обясняваш. Сега, ако някой се е уплашил от това...

- Май това е верният отговор?

- Много е лошо, ако е така. Тогава защо си станал политик, ако се плашиш да обясняваш дори непопулярни мерки, въпреки че това не е непопулярна мярка?!

Аз пак ще дам пример с Бургас. Момчетата и момичетата от „Възраждане” събират подписи на центъра на „Часовника”. Досега не е имало случай да мина покрай тях и да не почна да разубеждавам някой да не се подписва за референдума им. Те си умират от смях.

В приятелски дух и с усмивка го правим. Аз не мисля, че трябва да се страхуваме от този референдум.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук