Николай Бареков ексклузивно пред "ШОУ": След Ани Цолова трябваше да си идат Виктор Николаев и Антон Хекимян
Българите трябва да покажем, че консерваторите и патриотите могат да управляват, категоричен е той
Николай Бареков е роден на 16 октомври 1972 година в град Пловдив. Завършва българска филология, специализира телевизионна журналистика. Цели девет години е лице на сутрешния блок на БТВ, като успява да го издигне от последен до първи по значимост и рейтинг. През 2013 година става изпълнителен директор на ТВ7 и успява да направи телевизията конкурентна на БТВ и Нова телевизия. През 2014 година напуска журналистиката и встъпва в политиката. Основава ПП “България без цензура”, която по-късно бива преименувана на ПП “Презареди България”. На евровота през 2014 коалицията, оглавявана от партията на Бареков, получава 250 000 гласа и излъчва двама евродепутати. Единият от тях е Николай Бареков. Понастоящем той е член на Изпълнителното бюро на Групата на Европейските консерватори и реформисти /ЕКР/, първият индивидуален член на Алианса на европейските консерватори /АКРЕ/ и член на редица европейски комисии и делегации. Николай Бареков е и първият евродепутат в рамките на настоящия законодателен мандат на ЕП, който е бил на дипломатически мисии по целия свят. В качеството си на европейски политически наблюдател той е бил командирован в държави в Африка, Азия, Северна и Южна Америка.
- Г-н Бареков, нека си поговорим за мисиите ви като евродепутат от началото на мандата досега. Успяхте ли да реализирате всички поставени задачи?
- При мен целите се смениха в движение. Влизайки в Европарламента, аз бях представител и председател на четвъртата по големина политическа партия. В рамките на три месеца целият проект беше сринат, благодарение и на моите политически противници, но най-вече на моите политически съюзници. Трябваше изцяло да пренастроя моята дейност като евродепутат. Тя беше насочена изцяло в полза на България, но в Брюксел. Държа да подчертая, че през тези четири години нямах подкрепа нито на българското правителство, нито на българските власти, макар да се смениха двама президенти, две правителства и три парламента за моя мандат. Не случайно влизайки в Брюксел, казах на колегите си в България: „Дръжте се стойностно! Не бъдете байганьовци, защото този парламент и следващият ще бъдат много кратки. Запазете достойнството си пред избирателите“.
Бях приет като член на доста сериозни комисии в Европейския парламент – енергетика, екология, отговарям за международните отношения на Европейския парламент с 2/3 от света – Азия, Африка, Латинска Америка… Тези четири години посветих на работа по големи европейски проекти, насочени към бедни държави от третия свят. Посетих места, които надали някой би посетил като турист. Говоря за най-бедните държави, където положението е много страшно! Когато човек се докосне до бедността, мизерията и анархията, вижда че все пак Европа е едно по-добро място за живеене.
В личен план бях избран за заместник-председател на консерваторите, единственият българин съм в световния консервативен Алианс и като такъв имам възможност да бъда приет на най-високо ниво в държави като Великобритания, САЩ, Канада, което за мен е едно голямо признание.
- Кое е най-важното нещо, което направихте за Европейския съюз и за България?
- Колкото и да е странно, най-голям успех бележа през първата седмица като евродепутат. Тогава шеф на комисията беше все още Барозо, а не г-н Юнкер. Издействахме 10 млн. евро помощи за пострадалите от наводненията в Аспарухово и Мизия през лятото на 2014 г. не съм го постигнал сам, но аз бях инициаторът и действах най-бързо. Смятам това за най-голямата ми заслуга.
Задал съм и десетки въпроси на Европейската комисия, свързани с актуалната политическа обстановка. Аз съм единственият българин, който е заявил директно в очите на г-н Юнкер, че няма как да бъде справедлив председател на Европейската комисия, когато няма представа, че хората в България живеят с доходи от 100 евро на месец. Не един път съм имал такива дебати с него. Моята чуваемост като консерватор специално в тази комисия е по-малка. Но тук искам да заявя, че във следващия европарламент консервативните евроскептични партии ще настояваме Европейският съюз да работи в полза на хората. Ние ще съставляваме може би 60-70% от следващия мандат. Феноменът Юнкер няма как да бъде възможен след 2019 г.
- Организирахте десетки конференции в Брюксел и София в защита на свободата на словото и демокрацията. Доколко се оправдаха очакванията ви?
- За жалост не, защото бяха слабо отразени от медиите в България. Това е друго нещо, което смятам за мое голямо постижение. 800 млади българи, основно студенти, гостуваха в Брюксел по моя покана и участваха в десетина конференции, посветени на консерватизма, свободата на словото, влиянието на Европа и т.н. Смятам го за изключително постижение, защото тези хора видяха и подушиха въздуха на Брюксел, разбраха за какво се боря и защо трябват промени. За съжаление ние не бяхме отразени от българските медии, с изключение на няколко, включително вашата. Никоя друга медия не прояви интерес към тези събития, а те са изключително важни.
Преди две години заговорих, че е необходим закон за фалшивите новини. Вече се пише такъв закон от три места, но аз бях първият, който заговори затова и се обосновах защо трябва да се случи. Според мен ситуацията е толкова нетърпима с фалшивите новини, защото хората не могат да се ориентират къде е истината в политически и икономически дебат. Всеки може да каже всичко за всеки. Ние трябва да променим това.
- Има ли нужда от създаване на консервативно обединение у нас?
- Задължително и това става все по-крещящо след разбиването на ББЦ и след разпадането на колегите патриоти. Персонални оценки, особено в толкова четен вестник, няма да давам на никого. Искам да кажа, че тези хора трябва да сe осъзнаят и максимум до есента да се определят кой къде отива. Две от партиите са русофилски, една русофобска, има лява - Атака, центристка – на г-н Каракачанов, и една крайнодясна тази на Валери Симеонов. Ясно е, че консерватизмът в България досега се олицетворяваше с БСП, което е пълен абсурд. Особено след последните изяви на Корнелия Нинова - виждаме едно радикално говорене, тя тотално копира ролята на Бойко Борисов, но с разликата, че той е мъж, бил е генерал и главен секретар на МВР. Корнелия Нинова просто е приватизирала фирми! Сега тя играе ролята на генерал в пола, което омаскарява тотално консервативната идея в България.
Разбира се, консерватор в България може да бъде всеки. Но всичко е много объркано и за да има консервативен проект трябва група и консерватори патриоти, които да сме запазили своите ценности и да се съберем. Да решим как да го правим и по какъв начин този проект може да участва на европейските избори и на предсрочните парламентарни, които се очертават. Подавам ръка към всички партии с център в дясното пространство, включително към колегите патриоти и от разпадналата се група на Реформаторския блок, както и към колегите от ГЕРБ.
- Очаква ли се в следващия парламент да имат по-силно влияние?
- В Европейския парламент – да! 60-70% от избраните в следващия мандат ще бъдат консерватори, патриоти и националисти. Питам аз, какво правим в България?! След като българският парламент в момента представлява десетина консерватори, стотина центристи и другите са крайнолеви. Ние трябва да бъдем в тенденцията на Европа. Това не го казвам, за да копираме Европа, а напротив – да бъдем водещ фактор. Моята партия беше част от построяването на новия консервативен проект. Сега българите трябва да вземем водеща роля и да покажем, че консерваторите и патриотите могат да управляват, а не да бъдат патерица.
- На път за срещата ни прочетох последния ви статус в социалната мрежа, в който отново засягате темата за пловдивския кмет Иван Тотев…
- Разследвам г-н Тотев от пет години. Още бях шеф на новините в ТВ7, когато с водещи журналисти на тази медия правихме разследване за него. Той е един типичен Бай Ганьо. Прави обратното на това, което ГЕРБ говори. През последните три месеца не съм бил в България, но покрай 24 май бях на манифестацията в Пловдив, заедно със Здравко Димитров, който е изключително близък с Бойко Борисов. А г-н Тотев избяга, не пожела да дефилира по улиците с нас и да чуе оценките на пловдивчани за цялата му дейност, за приватизацията, за това, че брат му е накупил централни парцели в Пловдив, че са похарчени 40-50 милиона за спирки и тролейбуси, а такива няма… Освен това здравеопазването в града е под всякаква критика. Пловдив беше рекордьор по стадиони в България, наравно със София. Пет стадиона по времето на Тотев се превърнаха в руини. „Ботев“, ‚Локомотив“, „Марица“ реват, „Спартак“ са пред закриване…. Какво се е случило по времето на г-н Тотев?! Пловдив от културна столица застана на опашката. А бюджетът на Пловдив е половин милиард. Кой министър разполага с такъв огромен бюджет?! Дайте тези пари на МВР, на Министерството на отбраната! Ние нямаме армия, полицаите вървят по улицата без дрехи, без униформи. А в Пловдив и Варна се пръскат 1 милиард бюджет, който потъва безследно.
Знам, че самият Бойко Борисов изпитва крайна неловкост и неудобство да застава до г-н Тотев, когато се откриват национални обекти. Не случайно предпочита там да се показва с областния управител. Кой поддържа Иван Тотев, след като премиерът и лидерът на ГЕРБ не стои зад него, самата партия в града се разцепи на семейна и истинска… Логичният отговор е, че зад него стоят пловдивчани. Да, ама и те не стоят, защото Тотев бяга от тях!
- Какво е вашето лично обяснение?
- Тотев се страхува от народния гняв, а г-н Борисов съвсем правилно преценява, че не му е работата да защитава корумпирани кметове. В Пловдив предстоят интересни промени. Готов съм да помагам и задавам въпрос към пловдивчаните – „Какъв кмет искат догодина – Бай Ганьо или някой, който има европейска визия за Пловдив?“. На този въпрос трябва да си отговорят самите пловдивчани, аз засега пазя дистанция и задавам въпросите отстрани.
- Да не би да имате амбиции да се кандидатирате за кмет на Пловдив?
- Сложен въпрос, защото първо трябва да минем през европейските и парламентарните избори. Казал съм, че за европарламент няма да кандидатствам, но това не значи, че няма да участвам в съграждането на силен консервативен и десен проект, който би дал принос за следващия Европарламент. Бих участвал винаги на такива избори, ако щете и като последен в листата. Нека минем първо този тест, след това ще дойде време да си говорим за Пловдив.
- Липсва ли ви журналистическата кариера и накъде всъщност отива нашата професия?
- За разлика от политиката – да! Още през първата година разбрах, че моят семеен приятел Джефри ван Орден е абсолютно прав, когато каза, че България е едно блато, пълно с крокодили. Тези крокодили изключително много пораснаха през последните години. За жалост те поизядоха всичко каквото имаше в блатото и сега останаха само крокодилите. Честно казано не се виждам в ролята да бъда един сравнително млад, неопитен и наивен политик в компанията на 15-20 крокодила в едно блато. Журналистиката ми липсва определено, а тя в момента е поставена пред изключително изпитание. В България наистина имаме проблем със свободата на словото. Донякъде са прави от лагера на управляващите, които твърдят, че в България може да се каже всичко за всеки и то да излезе в публичното пространство. Включително фалшиви новини. Минал съм през това преди пет години. Хората нямат ясен критерий, по който да различават истината от лъжата. Когато една медия излезе с новина, че Бареков си е купил остров, каквото и да каже след това и които и медии да го напишат, хората помнят първата информация. Това е истинският проблем в България.
- Смятате ли, че имате принос към свалянето от ефир на Ани Цолова, след като пръв скочихте срещу нея и я обявихте за подкупен журналист?
- От името на „Гражданско сдружение“ искам да изясня, че не аз написах този сигнал, а граждани ме сезираха за нейното непоносимо забогатяване, докато е на телевизионна заплата. Не знам дали имам принос към нейното сваляне, но искам да попитам нещо. Защо Цолова падна жертва на борбата с корупцията в телевизията, а останаха Антон Хекимян и Виктор Николаев, които си прибраха перките след случая. То по тая логика да си бяха оставили и Цолова. Защо проверката на Виктор Николаев от НАП не беше огласена публично, както и на Хекимян?!
Искам да задам въпрос към големите телевизии: „Каква е логиката аз като евродепутат събрал 250 хил. гласа да не бъда поканен нито един път в тяхната медия през тези четири години?!“. За сметка на това Атанас Чобанов от „Биволъ“, който на същите избори като мен изкара 1000 преференции, цялата му партия имаха 12 хил. гласа, не слезе от екрана на бТВ и Нова телевизия. Е, тези телевизии уважават ли българските избиратели?
- Покрай работата ви в ЕС посетихте много страни. Коя държава ви впечатли най-силно и с какво?
- В отрицателен план е Хаити – една държава, в която народът взима властта преди двеста години и я унищожава. Там е пълна анархия. Корупцията е вечна, бедността е съдба на всеки, който е роден там. Безспорно тази разрушена държава остави много тежък отпечатък в мен. Прекарах там една седмица и мизерията е потресаваща.
В позитивен план мога да кажа, че доста държави са надраснали епохата, в която живеем. За жалост тези държави не са европейски. Имах възможност да бъда в Южна Корея, Китай, Обединените арабски емирства и видях, че тези хора живеят 50 години преди нас. Говоря за технологии, здравеопазване, образование и т.н. Те правят магистрали от 500 км за 7-8 месеца. А тук се хвалим, че ще строим втора магистрала! Хората навън ги правят на всяко тримесечие по една. Сега бях в Ню Йорк и за пореден път се убедих как се правят ремонти. Взимат един централен булевард, затварят го в събота през нощта и на сутринта е основно ремонтиран. Как го правят, по какъв начин, с какви технологии – да отидем и да ги разучим, за да ги прилагаме и тук! Не може да затваряме столицата за 9 месеца, заради ремонт на половин булевард.
Интервю на Красимир КРАСИМИРОВ, в. "ШОУ"
_____________________________________________________________________________________________________________
Тръмп е добър стратег
За пети път посетих Белия дом в рамките на четири години. Впечатлен съм на първо място от организацията там. Това не е само една сграда. Там е разположена цялата висша администрация на американския президент. Бях поканен от двама американски президенти. Преди година участвах като специален гост в CNN в кампанията на Барак Обама. Успях да видя отвътре и демократите, и републиканците. Виждам как се прави американската политика. Последния път имахме среща с няколко съветници на Тръмп. Трима от тях отговаряха за националната сигурност и външната политика, един отговаряше за Европа и Русия и двама отговаряха за кибертехнологиите. Преди си мислех, че американците са около 50 години преди Европа, сега смятам, че са 100 години напред. Това, което в момента се планира в Белия дом, е след колко време каква колония ще населява Марс, каква техника ще пътува натам, какъв ресурс ще бъде необходим, за да бъде застроено. Повярвайте ми, от всичко, което виждам там, това ще се случи в близко бъдеще. Може би ще се случи още в нашия живот. Що се отнася до външната политика, сигурен съм, че при Тръмп няма никакви импровизации. Излизат такива информации в чужди медии, а и в нашите. Напротив, той е един добър стратег, екипът му е страхотен.