Огнян Герджиков: Велика глупост е, че “Магнитски” може да важи пряко за български граждани! Настръхвам от липсата на елементарна правна култура!
Това коментира той по повод намеренията на правителството да внесе законопроект за налагане на санкции на български граждани, по подобие на американския закон „Магнитски“
В интервю за вестник „24 часа“ по повод намеренията на правителството да внесе законопроект за налагане на санкции на български граждани, по подобие на американския закон „Магнитски“, професор Огнян Герджиков заявява следното:
- Проф. Герджиков, миналата седмица ВАС постанови, че законът “Магнитски” не действа у нас, и прекрати действието на българския “черен списък”. Това бе възприето от мнозина като “шамар” към правителството, така ли е?
- То си е шамар изобщо към невежеството в България. Това е велика глупост - на някой да му дойде на ума, че американски закон “Магнитски” може да действа пряко за България и български граждани, като да сме 51-и щат на Америка! Това е безумие, което показва липса на елементарна правна култура, че чак настръхвам. Правна неграмотност на високо равнище! Да трябва да се налага Върховният съд да казва, че това не може да стане така.
- След решението на съда вицепремиерът Асен Василев заяви, че ще пише български закон “Магнитски”. Как гледате на тази идея?
- Може да се направи такова нещо. Но трябва да се знае, че това ще е санкционен закон и ще има действие само занапред.
- Вие неведнъж сте критикували депутатите за бързото писане на закони, сега Асен Василев също каза, че бързо ще го подготви и внесе. Какво бихте го посъветвали при изработването на този закон?
- Първо, да не бърза. Защото бързото писане на закони е непрофесионално. И после започват непрекъснати законопроекти за изменения... Безумие! Няма такова нещо по света. Там не се законодателства така. Второ, трябва да има дебати. Но в България, когато се правят сериозни работи, никой не се обръща към професионалните кръгове. Има грамотни хора, но никой не ги пита, работят самодейно, както им дойде. Има Правен институт към БАН, защо не го търсят?! Там има качествени юристи – ами впрегнете ги, възлагайте им експертизи. Трето, да не си правят илюзията, че с такъв закон ще могат с обратна дата да ударят хората, които са засегнати от закона “Магнитски” до момента.
- Със задна дата няма да важи, така ли? Какво може да се предприеме тогава във връзка със свързаните лица и дружества с тези лица, заради които беше списъкът - тримата със санкции по американския закон?
- Санкционен закон не може да има обратно действие, това е основното. Занапред може да се защитят, но със задна дата няма как. За тези, които вече са със санкции - нищо не може да стане, това е удар във въздуха. Ако те са нарушавали действащи закони, когато са правили безобразия, тогава окей, може да се направи нещо. Но тепърва да въвеждаш санкции и да ги прилагаш с обратна сила - това няма как да стане.
- Бившият министър на правосъдието Иван Демерджиев предупреди, че без такъв закон една банка може да бъде превърната буквално за 24 часа в чейнджбюро, след като бъдат спрени международните ѝ плащания заради “Магнитски”. Има ли такива опасения?
- Признавам си, че не ми е много ясно какво иска да каже. Правото трябва да се уважава, не може да правиш както ти дойде на ума. Има правни принципи. Защо не са се сетили да направят това преди 30 г., да речем, а са тръгнали сега да го правят?
- Да, но сега има наложени санкции по американския закон и трябва да се направи нещо, за да се предпази държавата и да се гарантира нейната икономическа стабилност.
- Замисълът е добър, но трябва да се преследва с правомерни средства, а не с измислени.
- Толкова години този въпрос не е решен и на европейско ниво. През декември 2020 г. ЕС прие механизъм за санкциониране на тежки и системни нарушения на човешки права, но не и по отношение на корупцията.
- Така е. Сега се сетиха да правят нещо по въпроса. Вижте, за тези нарушения, дето ги правят, можеше да вземат мерки много по-рано. Но ние проспиваме основни неща. Толкова нарушения се правят, а не се реагира адекватно.
- Какво имате предвид - и работата на прокуратурата, или само политическите решения?
- Да, и работата на прокуратурата. До голяма степен и на разследващите органи. Защото има неща, които са очевидни - пране на пари, трансфери и чудесии, затваряне на очи...