Преводачът на Борисов и Тръмп: 300 млрд. фиданки ще спасят човечеството! Не екопротестърите
Пропагандата, че електромобилите са екологични, е спекулация, смята Йонко Мермерски
Пропагандата, че електромобилите са екологични, е спекулация. Те замърсяват три пъти повече от двигателите с вътрешно горене. За производството на една 100-киловатчасова батерия се изразходват изкопаеми горива, равни на въглеродни емисии от 15-17 тона, което е еквивалент на пробег от 150 000-200 000 км на среден седан. Това казва Йонко Мермерски в интервю за "Марица". Ето какво още казва той:
- Екологията е ваша любима професионална сфера, а битката с мръсния въздух е ваша лична кауза. По-мръсен въздух ли дишаме от американците?
- В София например има две предпоставки за мръсния въздух - естествена и предизвикана от хората. Столицата ни се намира в котловина и поради това се получава температурна инверсия. И като се отделят прахови частици вследствие най-вече на изгаряните битови отпадъци в печки за отопление, се получава комбинация от лоши фактори и резултатът е мръсен въздух.
САЩ са континент и там има вариации в качеството на въздуха.
Теренът край Вашингтон, където живея в САЩ, е равен и съответно въздухът е наистина много по-чист, отколкото в София. Разбира се, в други градове на САЩ, като Лос Анджелис например, където концентрацията на коли на малка площ е голяма, и въздухът е много по-мръсен, отколкото във Вашингтон.
- Какви са най-ефикасните действия за пречистване на въздуха?
- На първо място по-добрите регулации и контрол на изгарянето най-вече на битови отпадъци - гуми, боклуци, което не се прави успешно в България. Трябва да се ограничи въздействието на автомобилите като фактор, особено в големите, пренаселени градове като София и Пловдив.
В този контекст моята най-голяма гордост е, че съм създал добавка, която намалява тези вредни емисии на праховите частици до 3-4 пъти.
Имам много патенти, но смятам за свое най-голямо постижение добавката за дизелово гориво „Юнак”, която намалява значително вредните емисии при използването му. Т.е. с помощта на тази добавка 3-4 коли замърсяват колкото една. При това пада и разходът на гориво - с 15-16 процента.
Кръстил съм добавката „Юнак” не заради това, че прави мускули, а защото намалява консумацията на гориво, намалява вредните газове и щади природата.
Продаваме добавката предимно в България. По принцип в САЩ автомобилите се движат главно на бензин, докато в Европа малко повече от половината са на дизел. У нас според статистиката автомобилите на дизел са 1.3-1,4 милиона.
В големите градове с много автомобили вредното влияние на дизела върху въздуха е най-силно.
- Какви полезни практики можем да заемем от САЩ?
- В САЩ фокусът е в друга посока. Там имат по-големи финансови ресурси и могат да си позволят много по-нови коли с по-нови системи за ограничаване на емисиите.
Мнозина обаче забравят факта, че в Европа за производството на един автомобил - от добива на природни изкопаеми до финалния продукт, се емитират в атмосферата около 10 тона въглероден диоксид, т.е. преди колата да е мръднала и сантиметър, природата е вече замърсена от производството му.
Т.е. колкото по-дълго време този автомобил се експлоатира, дори той да емитира в движение повече вредни емисии, ако е от по-старите модели, всъщност той заменя тези 10 тона, които ще се емитират за производството на нов автомобил. Излиза, че нетно, колкото по-дълго време един автомобил се експлоатира, толкова по-щадящ е за природата. Много хора не се замислят над тази елементарна аритметика.
- Не идва ли ерата на електромобилите?
<197> Пропагандата, че електромобилите са екологичната технология на бъдещето, е спекулация. Истината е, че те замърсяват три пъти повече от двигателите с вътрешно горене. За производството на една 100-киловатчасова батерия, нужна за съвременен електромобил с пробег 300-400 км, се изразходват изкопаеми горива, равни на въглеродни емисии от 15-17 тона, което е еквивалент на пробег от 150 000-200 000 км на среден седан.
- Категоричен противник сте на добилите толкова широка популярност у нас и по света екодвижения и зелени партии. Защо?
- Екопротестърите, евоактивистите, зелените партии са най-големите вредители на природата, защото отнемат вниманието на обществото от истинските проблеми и от реално съществуващи решения. Отнемат и ресурси, които могат да бъдат приложени за пряко решение на проблема. Харчат парите за защита на природата за конференции с шведски маси, вместо да засадят няколко дървета.
Имам предложения за решаване на проблема с мръсния въздух и глобалното затопляне, които се основават на сериозни доклади, подготвени за Организацията на обединените нации, за екоминистерството на САЩ, за ведомството за околна среда на ЕС. Проблемът може да се реши, ала тогава зелените политици ще останат без работа, което те естествено не искат в никакъв случай.
Защо никой не прави елементарния анализ, че вместо да се похарчат 1 трилион евро за борба с промените в климата, както се предвижда в Зеления проект на новата Европейска комисия, за 700 милиарда, за 70 процента от тая сума, може да се реши глобално проблемът, като се насадят 1 трилион дървета!
За тия 3 трилиона, които ще вложи ЕС в справяне с климатичните промени, можем да засадим цялата планета - засаждането на едно скъпо дърво струва 30 цента. С тая сума можем да засадим планетата, така че да не остане нито един кв. метър без дърво. 300 млрд. засадени дървета ще гарантират баланс на кислорода във въздуха - 400 листа на едно дърво дават кислорода на 1 човек.
Вместо това обаче въпросните 3 трилиона най-вероятно ще бъдат изядени и изпити по екоконференции и симпозиуми. А 100 милиона души годишно пилеят време, като протестират дни наред срещу климатичните промени, вместо да садят дървета. Аз имам засадени над 100.
Впрочем въглеродният диоксид и глобалното затопляне, за което непрекъснато алармират, е функция от баланса между концентрация на СО2 и на кислород в атмосферата. Няма нищо лошо във въглеродния диоксид - с него ние, хората, даваме храна на дърветата. Въпросът е балансът да бъде такъв, че да има достатъчно дървета, които да го употребят и да го превърнат в органична маса. За много хора този елементарен общопознат факт звучи като новост.
- Защо толкова логични неща остават далече от вниманието на хората?
- Първо екополитиците нямат интерес да се разреши проблемът с глобалното затопляне, защото ще останат без работа.
Не се дефинира конкретно проблемът: чист баланс между СО2 и кислород. И второ - това е симбиоза между нас и зелената природа. Главно ние, хората, и животните осигуряваме въглеродния диоксид, от който растенията се хранят и изграждат органична маса, те пък ни осигуряват кислорода, с който ние да живеем.
И тъй като ние, хората на планетата, сме доста, консумираме много енергийни ресурси, с което вдигаме нивото на СО2, съответно - необходимо е да има повече дървета, за да се осигури повече кислород.
Два са основните реални начина за борбата с глобалното затопляне и парниковия ефект. Единият начин е да се намалят емисиите, другият е да се засадят дървета. Няма обаче политически интерес и затова няма действия в тази посока.
- Тоест не са верни заплахите, че сме на ръба на оцеляването?
- Не. Затова казвам, че екополитиците са вредни. Включително и тази гавра с това болно дете - шведката Грета Тунберг. Тя е диагностицирана с обсесивно заболяване в доста тежка фаза. И вместо да се лекува, да <210> се обясни, че светът няма да загине за 10 години, т.нар. екоактивисти всъщност подхранват страданието <210>, използват я. Разхождат я като в цирков спектакъл. Това е все едно на наркоман да му давате все повече наркотици.
Измислят <210> уж щадящи природата пътувания с яхта до Ню Йорк. И никой не се замисля, че на яхтата пътува екип от поне 10 души, които след плаването се връщат в Европа със самолет. Къде е тук екологията? Става въпрос за абсолютна демагогия.
- Какво беше чувството да превеждате на двама изявени лидери, от които единият Доналд Тръмп, най-могъщият в света?
- Да превеждам на американски президент не ми е за пръв път. Преди 21 години съм преживял същото с президента Бил Клинтън. Изключително вълнуващо е да си участник, да си вътре в историята, да си неин жив свидетел. Изключително е усещането да чуваш точно кой какво казва, с нюанси. За съжаление не мога да ви кажа факти от кухнята, но от моя гледна точка вълнението е огромно - това е важна среща, особено за България. Ние сме малка държава, но търсим достойно място в пъзела на световната геополитика.
Най-хубавото е, че всъщност премиерът Бойко Борисов успя да установи добър обмен и съответно реакцията от страна на президента Доналд Тръмп беше положителна.
Горд съм, че от над 20 години съм номер 1 в листата на преводачите на Държавния департамент. Не съм попаднал случайно на срещата между двама големи световни лидери. Управлявам фирма за преводи от 1994 г. Във фирмата имам около 50 преводачи с различни езици.
- Защо сте толкова сигурен, че Доналд Тръмп ще спечели втори мандат?
- Ще посоча неоспорими факти - икономиката на САЩ е в по-добро състояние от всякога. В САЩ има най-ниската безработица - 3.5 процента, при Барак Обама беше 8.5 процента. Само за 3 години са създадени 7 милиона нови работни места.
Безработицата на афроамериканците, както и на испаноговорещите е най-ниската в историята на САЩ. 3 милиона в САЩ вече работят и се самоиздържат, вместо да са на хранителни купони, както досега.
Това е невероятен успех, но никъде не се отчита. Да не говорим, че демократите са много слаби, останаха без каузи.
А и президентът има невероятната способност да лепи удивително подходящи прякори. На демократа милиардер Майкъл Блумбърг например Тръмп е лепнал прякор Литъл Майки, Малкия Майки, заради ниския ръст. Е, как човек с такъв прякор може да бъде възприет като нещо добро, да не говорим като подходящ кандидат за Белия дом!
Гарантирам, че Тръмп ще бъде преизбран. Трябва да се стовари някакъв катаклизъм, за да не победи. И при първия му мандат познах, че той ще спечели, и го обявих. Рискувах доста, като човек на договор с Държавния департамент щях да имам проблеми, ако Хилари Клинтън беше спечелила.
- Не е ли вредна за Америка липсата на баланс между републиканци и демократи?
- Добре е да има баланс, а този цикъл на превес на републиканците ще мине - това е хубавото на демокрацията. Просто в момента демократите са се вманиачили, че трябва да се събори Доналд Тръмп, без да се посочи защо.
А президентът не се страхува да вади наяве демагогията в политиката.
Той е мултимилиардер, който стана президент. Цялата му заплата от 400 000 долара се дава за благотворителност. Барак Обама и Бил Клинтън влязоха в политиката като обикновени граждани, сега са мултимилионери. Това ясно показва кой и защо е в политиката.