Проф. Аргирова предупреди за кошмар, който ни готвят грипът и К-19 тази зима

Очакваме да бъдат установени с положителен антигенен или PCR тест повече заразени хора, но да имаме много по-малко хоспитализирани, заяви тя

Задава се редовната грипна вълна, която две години бяхме забравили и това се отчиташе в целия свят. Тази година обаче се счита, че ще има грип и той ще върви и ще се наслагва заедно с една малка вълна от COVID, очаквана някъде към средата или края на октомври. Даже в някои западни издания се говори за двойна епидемия. Това заяви в интервю за "Телеграф" вирусологът проф. Радка Аргирова.

"Грипът настъпва много бързо. Той има кратък инкубационен период – около 24 часа, дори по-малко. Много често болният може да каже в колко часа точно е започнал да чувства неразположението. Веднага заедно със сухата кашлица, втрисането и температурата идват и ставните болки.

Това не е толкова характерно за ковида. Той настъпва 4-5-6 дни след контакт с лице, което е заразено. Обикновено са налице само и изключително симптоми от страна на дихателната система. Другите болки не са толкова характерни, но затрудненото дишане и задухът напредват бързо надолу към белите дробове – от повърхностна суха кашлица бързо се стига до по-дълбока, засягаща вече и белите дробове.

Често се развиват и пневмонии, ако лицето е предразположено към по-тежко протичане на инфекцията", каза още тя в отговор на въпрос как хората да разпознаят дали са се заразили с грип или с COVID-19.

"Това, което трябва да запомним, е, че нито един вирус не се влияе от антибиотици. Антибиотикът става необходим, когато вече имаме увреждане на орган или система и това увреждане довежда до заразяване с микроорганизми, с бактерии.

В началото е необходимо да се вземат парацетамол, изключително много течности, аспирин, аналгин, витамини. Особено важно е самоизолирането с непосещаване на близки, особено на деца, защото децата се заразяват и пренасят вируса, като най-често не боледуват", посочи вирусоложката. 

Ето какво каза още проф. Радка Аргирова пред "Телеграф": 

- Проф. Аргирова, задава се грипна вълна, която заради COVID-19 бяхме забравили. Кога се очаква тя?

- Да, действително, задава се редовната грипна вълна, която две години бяхме забравили и това се отчиташе в целия свят. Тази година обаче се счита, че ще има грип и той ще върви и ще се наслагва заедно с една малка вълна от COVID, очаквана някъде към средата или края на октомври. Даже в някои западни издания се говори за двойна епидемия.

Така или иначе грип ще има и сега е времето за използване на ваксината, която е ежегодна, специфична и съвсем различна за всяка година. Времето за ваксинация срещу грип е в периода от края на септември до средата на ноември и аз препоръчвам тя да се осъществи колкото се може по-скоро.

- За кои хора е най-важна имунизацията?

- Хората, които подлежат на ваксинация срещу грип, са същите контингенти, на които се препоръчва бустерната доза от адаптирана ваксина срещу COVID, тоест възрастните над 60 години, особено ако страдат от съпътстващи хронични заболявания като хипертония, затлъстяване, диабет и други. Тези хора са с нарушена функционално имунна система, по-трудно отговарят на различните вирусни инфекции, особено на респираторните, така че, за да се запази животът и активността им, се препоръчва ваксинация.

Ако се използват и двете ваксинации, трябва между тях да има 14-дневен срок, без да се казва кое е първо и кое е второ. Може да се направи в даден момент грипната ваксина, изчаква се 14 дни и тогава се поставя бустерната адаптирана ваксина или обратно.

- Как хората да разпознаят дали са се заразили с грип или с COVID-19?

- Първото нещо, което трябва да си помислите, ако се появят суха, повърхностна кашлица, втрисане, температура, затруднено дишане и задух – къде сте били, с кого сте се срещали и дали има някакви данни, че този човек е болен и от какво. Това много бързо ще ви покаже за какво става дума. Второто нещо е, че грипът настъпва много бързо. Той има кратък инкубационен период – около 24 часа, дори по-малко. Много често болният може да каже в колко часа точно е започнал да чувства неразположението. Веднага заедно със сухата кашлица, втрисането и температурата идват и ставните болки.

Това не е толкова характерно за ковида. Той настъпва 4-5-6 дни след контакт с лице, което е заразено. Обикновено са налице само и изключително симптоми от страна на дихателната система. Другите болки не са толкова характерни, но затрудненото дишане и задухът напредват бързо надолу към белите дробове – от повърхностна суха кашлица бързо се стига до по-дълбока, засягаща вече и белите дробове. Често се развиват и пневмонии, ако лицето е предразположено към по-тежко протичане на инфекцията.

- Много хора при такива симптоми посягат към антибиотиците, правилно ли е това?

- Това, което трябва да запомним, е, че нито един вирус не се влияе от антибиотици. Антибиотикът става необходим, когато вече имаме увреждане на орган или система и това увреждане довежда до заразяване с микроорганизми, с бактерии. В началото е необходимо да се вземат парацетамол, изключително много течности, аспирин, аналгин, витамини. Особено важно е самоизолирането с непосещаване на близки, особено на деца, защото децата се заразяват и пренасят вируса, като най-често не боледуват.

Продължителността при грипа е много по-малка като време, отколкото при ковида, но и от грип, и от COVID може да има тежки усложнения, независимо от това, че едната или другата инфекция са протекли леко.

- А от COVID-19 какво да очакваме тази зима?

- Според науката на всеки 6 до 8 месеца възниква и доминира нов вариант. В момента доминиращият вариант в България е ВА.4 и ВА.5, повече ВА.5. В света обаче започва да доминира и друг вариант, наречен 2.75, и всичко това идва от Омикрона. Можем да очакваме, че и у нас ще имаме от този новия вариант, който идва от Индия и се разпространява в момента много силно във Великобритания.

Колегите не дават сведения и в специализираните списания не пише за много по-тежко протичане, но има данни за много по-обхващащо заразяване. С други думи вирусът мутира, така че да може да зарази повече хора. Важно е обаче да се каже, че ваксините пазят както от първите варианти, така и от новите. В помощ ни идва и адаптираната ваксина срещу ВА.4 и ВА.5 и препоръчваме тя да се използва.

Иначе можем да очакваме една по-ниска вълна, разлята във времето по-дълго за период от повече от 20-30 дни. Очакваме да бъдат установени с положителен антигенен или PCR тест повече заразени хора, но да имаме много по-малко хоспитализирани както в болниците, така и в интензивните отделения и, разбира се, по-малко смъртни случаи.

Не забравяйте, че сега сме в момент, много различаващ се от този, в който бяхме в началото – имаме тестове за диагностика, терапия и съвсем не сме безпомощни. Ние можем да ръководим епидемията, а не тя нас. Намираме се в ендемичното състояние на вирусната инфекция.

- Какво означава това?

- Ендемично значи локално, локализирано в даден район, най-вероятно където броят на ваксинираните хора е по-нисък. Затова препоръчвам ваксинация.

- В такъв случай да не очакваме налагането на строги противоепидемични мерки?

- Мисля, че няма да се вземат по-строги мерки от това, което е сега. Но отново препоръчваме там, където има големи събирания, хората да си слагат маски. Също така много сериозно препоръчваме засилване на филтъра в детските заведения, особено за по-малките деца. В училищата трябва да се следят учениците за симптоми от страна на дихателната система, за да не се допуска спиране на паралелка или цяло училище.

- Защо някои хора са по-податливи на COVID-19, а други – не толкова? Какво казва науката по този въпрос?

- По този въпрос науката има становище и особено той е проучен и анализиран при ХИВ. За да влезе в клетката един вирус, му трябват специфични рецептори. За всеки вирус те са различни – има хора, които генетично, оказва се, нямат гени, които да създадат белтъка на тези рецептори, тоест те нямат тези рецептори. Изглежда, че и при COVID има такива хора. В момента се търсят такива генетични, както се казва, положителни генетични изменения, които да възпират вируса да навлезе в клетката.

Засега има „обвинени“ няколко такива гена. Едно голямо световно проучване апелира към хора, които са гледали болни, били са в обкръжението на болни, не са били ваксинирани и не са се разболели. Търсят се такива хора, които да се отзоват за това изследване. Следя това, засега нямаме конкретен резултат, който да цитирам.

- За COVID-19 много бързо се създаде ваксина, а за вируса на СПИН, който е известен от 1981 г., все още няма. Какво е обяснението?

- Първо, ако сравняваме ХИВ с COVID, при ХИВ беше много по-тежко. Защото в течение на времето от 1980 г. до днес имаме 11 или 12 възникнали епидемии, като се започне от ХИВ, птичи, свински грип, ебола и т.н. Тоест имаме явление, което регистрираме като нововъзникващи вирусни инфекции. Тези нововъзникнали вирусни инфекции са обект на изучаване, разбира се, но те са резултат от филогенетичното историческо развитие, от развитието на природата, от развитието на самите вируси.

За да има вирусът място да оцелее и да заразява, му трябва жива клетка, той е абсолютен паразит. Ако не намери жива клетка, е мъртво тяло, това е границата между живото и неживото, това са вирусите. Ако има жива клетка, която да го храни, която да му осигури размножение, той ще се размножава и в процеса на това размножаване, тъй като е трудно оцеляването му, той трябва да се приспособява и осъществява чрез мутации.

Ето защо казвам, че докато му даваме възможност да се развива и да ни заразява, той ще мутира. Това е положението, това е природен закон. Когато възникна ХИВ, това беше първата голяма огромна епидемия.

- Как беше посрещната и възприета тя от хората?

- Имаше огромна доза страх, неверие, имаше място за всякакви конспирации и конспиративни теории. Аз самата съм жертва на такава, но с мен това трудно се получава, тъй като си познавам ретровирусите и не мога да бъда уплашена. Просто до този момент нямаше човешки ретровирус. Ние знаехме всичко за висшите ретровируси, за низшите левкози – ретровирусите предизвикват левкози в животни до маймуни, но нямаше за човек. И изведнъж се появява човешки ретровирус, при това, който предизвиква заболяване, което не е кръвно, не е левкоза, а инфекциозно заболяване.

ХИВ е границата между инфекциозните и онкологичните заболявания. И това е вирус, който има изцяло строежа на онкогенните вируси, а инфекциозността – на инфекциозните. Това беше страшното, това е причината дълго време при развитието на съвременната наука той да не бъде победен. А от страна на това как беше възприет – страх, конспирации, стигма! Най-важното – стигма – и до този момент това е така. Въпреки че вече има терапия, която не излекува, но лекува до степен да е потисната репликацията на вируса.

- Какво означава това?

- Означава, че на практика човек е здрав, има нормални полови връзки. Ние вече имаме такива двойки, при които единият е заразен, а другият не е. Тези хора няма да заразят други, но условието е редовно да се взема терапията. Същото го имаме и при други вируси, например херпеса. Няма излекуване от херпеса, има една скрита латентна инфекция, която щом като по някакъв начин имунната система е функционално нарушена, например настинали сте или сте под тежък стрес, херпесът се активизира.

Това, което ние правим, е да потиснем размножаването на вируса до степен да няма никакви оплаквания, но никога не го изкореняваме. Същото е и с ХИВ. В резултат на приемането на всички тези лекарства вирусът остава в някакви минимални количества, но човекът живее съвсем нормален живот. Нещо повече – препоръчваме за тези хора да им се пази тайната, няма нужда да знае техният работодател, че този млад човек има ХИВ. Той се лекува 12 седмици в абсолютно амбулаторни условия, ходи си на работа, взима си лекарствата и след третия месец няма да има вирусен товар и никой няма да разбере, че е имал ХИВ.

- И все пак кога ще се появи ваксината срещу СПИН?

- Смята се, че през септември 2023 г. ще излезе ваксината срещу ХИВ. Тя ще бъде по новата РНК технология. Такива ще бъдат отсега нататък ваксините, защото това е технологията, която може да приготви всякаква ваксина и без да го има даже вируса. Просто се знае каква е неговата аминокиселинна поредност и това дава основа да се синтезира този антиген. Предполагам, че ще си спазят обещанието компаниите, които правят ваксината срещу ХИВ, защото дават изявление, че през следващата година ще разполагаме с нея.

Според научни публикации тя е готова, но в момента се провеждат клиничните изпитания. Откъде идват трудностите? Първо, изключителната изменчивост при вируса, същото е и при COVID, и двата са РНК съдържащи вируси. Второто са различните състояния на имунната система, когато човек се зарази с този вирус. Защото, ако човек в даден момент е здрав, с нормално функционираща имунна система, тя ще се справи, но ако е хронично болен в по-тежко състояние или в момента има някакъв функционален недостиг, тогава, разбира се, ще се зарази. Имат значение и многократните инфекции или нееднократните.

Има значение и околната среда – какъв е начинът на живот на дадената общност. Тук много малко визирам България, а повече по-закрити общности, например някои африкански племена, арабски народи. И не говорим за предаване по кръвен път, кръвта в цял свят се контролира, или предаване от майка на дете. Имаме прекрасната таблетка невирапин, която ликвидира всякаква възможност да се предаде инфекцията от майката на детето, а и майката е на терапия.

Затова бременните трябва да се изследват. Вярвам дълбоко, че през септември 2023 г. ще сме свидетели на първите постижения на новата ваксина. Предвижда се ваксиниране на всяко новородено, такава е идеята. Искаме да се ликвидира този вирус и да няма ХИВ повече, да го елиминираме напълно.

- Колко са заразените със СПИН в България?

- Отиват към 4000 заразените, но това е кумулативен брой. Някъде към 700-800 души са отдавна починали.

- Каква ще бъде следващата пандемия?

- Пак коронавирус, но много по-силно мутирал от тези, които досега познаваме.

- В Русе с журналистката Юлия Пискулийска представихте книгата й за вас „Псевдоним Вирус с окраска диверсия“. Какво е посланието й?

- През каквито й трудности да се мине, научните възгледи трябва да се отстояват. Аз нито за момент не съм се поколебала при работата с ХИВ, защото много добре познавам природата на тези вируси и никой не е в състояние да ме разколебае. Опитвали са се много, включително и Държавна сигурност, но не се поддадох. Човек трябва да е сигурен в знанията си, може би половината от действията на човек е да получи знанията си, а втората половина – да ги отстоява.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук