Проф. Георги Рачев каза ще става ли септември за плаж и задава ли се люта зима
В момента навън, в България, в естествени условия, коронавирусът практически съществува буквално за минути, каза още специалистът
Коронавиресът живее в дискотеките, не на плажа. Това заяви в специално интервю за вестник „Стандарт” топ климатологът проф. Георги Рачев.
Той подчерта, че вирусът съществува в тъмна, влажна и относително топла среда. Чувства се добре и при 15 и при 10 градуса. Но на горещ и сух въздух умира за минута.
„В момента навън, в България, подчертавам в естествени условия, коронавирусът практически съществува буквално за минути. Ултравиолетовата част от слънчевата радиация го убива веднага.
Сухият въздух в съчетание с високата температура, позволяват да изсъхне неговата мастна обвивка и той да се разруши. Така че в парка, в планината, на улицата, практически няма как да го срещнем”, каза проф. Рачев.
И допълни: „Той се предава единствено и само по интимен път, при интимен контакт. Не става дума за секс, а за дискотеки, нощни заведения, стадиони, фитнес зали, там, където се събират много хора на тъмно и един до друг. Това е мястото, където коронавирусът се предава перфектно от човек на човек.
Затова не мога да се съглася, че бяха разрешени абитуриентските балове, че отново са разрешени спортните мероприятия, дори на открито, дори в зала и то с публика. А за дискотеките изобщо не искам да говоря. Там да се спазва някакво социално разделение, е толкова смешно, че просто не се побира в здравия разум”.”
Ето цялото интервю на проф. Георги Рачев за „Стандарт":
- Проф. Рачев, появи се информация, че е възможно да има нов всемирен потоп в близките 100 години. Европа също е застрашена от предстоящите климатични промени. До 2100 г. се смята, че северните части на Германия и Франция ще бъдат сериозно наводнени, а най-потърпевша ще е Великобритания. Какво е Вашето мнение?
- Обожавам да давам прогнози за след 100 години. Това е върхът на изкуството да говориш глупости, без да имаш реална представа какво ще се случи не само след 100 години, но и след 20 години. Професионално се занимавам с изменение на климата вече 40 години и почти всички прогнози се оказаха неверни. Преди три години коментирахме един професор от Швейцария, Рето Кнути. Той каза, че ни остават последните три години и ако не се осъзнаем, всички ще умрем, но ние не умряхме.
Аз лично съм умирал три-четири пъти и са ме връхлитали поне 20-30 катастрофи. Но нищо от това не се е случило. Просто хората обичат да четат страшни неща особено за след 50 или 100 години. Нищо такова няма да се случи. Гарантирано е от името на науката и е доказано с факти.
Светът никога не е бил толкова богат, колкото в момента. Никога не е бил толкова сит, нахранен, колкото в момента. Детската смъртност от глад е практически ликвидирана. Хората станаха по-дебели не само в Европа, не само в Щатите, а навсякъде по света, защото се хранят. Никога светът не е бил толкова мирен, колкото в момента, макар че има локални конфликти. Всичко това се дължи до известна степен на новото разбиране на хората за природата, и че те са част от нея.
Пазейки природата, усвоявайки природата, те помагат сами на себе си. Не мога да разбера как ще изчезне Великобритания, на какъв принцип. Ако тя бъде потопена, това означава, че Нидерландия, Дания, половината от Франция, всичко това ще отиде под вода.
Световният океан може да повиши нивото си единствено и само ако планинските ледници се стопят, и най-вече, когато се стопи Гренландия илиАнтарктида. Това до 100 години не е възможно да се случи, не е възможно. Така че към всичко това се отнасям с голяма и широка усмивка.
- Кога е най-подходящият период да се ходи на море?
- На нашето Черноморие винаги е удобно да се ходи. От средата на май до средата на септември винаги може да се ходи на море. Тези дни температурата на водата е от порядъка на 27-28 градуса, това е много добре.
Трябва да се знае, че времето не е пране, което да проснеш на простора.
На морето ще има и вятър, и облаци, на морето ще бъде и хладно рано сутрин, но пък затова е много добре рано сутрин да си вътре в топлата вода. Времето и настроението на компанията, с която си на море определя перфектно прекарване на почивката.
- Климатът влияе ли за разпространението на COVID-19?
- Определено да и определено не.
Там, където е топло, влажно и облачно, в естествена среда коронавирусът и всички вируси, се чувстват много добре. Те умират по-трудно в естествената природна среда, на топло, влажно и тъмно, така както е в човешкото тяло. И при 15, и при 10 градуса коронавирусът се чувства много добре.
В естествени условия, той преживява много по-дълго време, отколкото през лятото. В момента навън, в България, подчертавам в естествени условия, коронавирусът практически съществува буквално за минути. Ултравиолетовата част от слънчевата радиация го убива веднага.
Сухият въздух в съчетание свисока температура позволяват да изсъхне неговата мастна обвивка и той да се разруши. Така че в парка, в планината, на улицата, практически няма как да го срещнем. Той се предава единствено и само по интимен път, при интимен контакт.
Не става дума за секс, а за дискотеки, нощни заведения, стадиони, фитнес зали, там, където се събират много хора на тъмно и един до друг. Това е мястото, където коронавирусът се предава перфектно от човек на човек. Затова не мога да се съглася, че бяха разрешени абитуриентските балове, че отново са разрешени спортните мероприятия, дори на открито, дори в зала и то с публика.
А за дискотеките изобщо не искам да говоря. Там да се спазва някакво социално разделение, е толкова смешно, че просто не се побира в здравия разум.
- Докога се очаква температурите да бъдат високи? Това е засяга туристическия сезон и намаляване на загубите вследствие на пандемията от COVID-19?
- Не само времето, а и редица социално-икономически условия влияят върху туристическия сезон. Ще ви кажа едно противоречие и напрежение, което съществува между Северното и Южното Черноморие.
В момента южното се радва на добра клиентела, там са българите. Докато северното изнемогва, няма никой. То се беше издигнало във висок ранг и се занимаваше само и единствено с чужденци, сега тях ги няма, няма ги и българите. На юг плажовете наистина са пълни, това го видях с очите си. Но заведенията се оплакват, по-малко хора консумират.
Има хора, които с основание се плашат, че в заведението, при струпването на много хора, има вероятност да се заразят от COVID-19. И това е нормално, защото ние наплашихме хората, подчертавам ние всички, включително и журналистите.
Не е чак толкова страшно, ако се говори какви бяха речите на Доналд Тръмп, на Борис Джонсън, на Еманюел Макрон - "Заедно ще се справим, предстои ни изпитание". А не лозунги от типа "Всички ще умрем". Кого плашим, защо? Може би след 4 дни заразените ще станат 20 милиона.
При вторите 10 милиона смъртността е едва 2,5%, няма дори 2,5%. Докато първите 10 милиона се отличаваха с 5% смъртност. Промени се вирусът, мутира, ние се научихме да се пазим или започнаха да ни лекуват по-добре.
До към 15-20 септември ще бъде много приятно за море по Черноморието. Особено хората, които са с високо кръвно, с наднормено тегло, при които горещините са противопоказни. Тях винаги ги съветвам да отидат на море в началото и средата на септември, когато денят е доста по-къс.
Тогава на плажа се отива към 10 ч. сутринта, стои се до към 15 ч., по-хладно е, не е чак толкова горещо. Температурата на водата в началото на септември ще остане 25-26 градуса. В момента на пясъка е 30 градуса.
- Започнаха магнитните бури. Кога ще бъде най-силната и колко всъщност е опасна?
- На този въпрос нарочно не отговарям с точна дата. Казвам в средата на месеца, защото майка ми, светла й памет, много се интересуваше от тези магнитни бури и накрая, когато скрих дните с магнитните бури, се оказа, че тя ги понася много по-добре, а дори и понякога не ги усещаше. Човек започва да се самовглъбява и самоизследва, знаейки, че днес има магнитна буря.
Магнитни бури е имало по времето на Клеопатра, и по времето на Нефертити, но тогава никой не е подозирал това. Наистина има хора, които са чувствителни, това е факт. По-чувствителни са силната част на човечеството, жените. Те усещат повече изменението на времето, изменението на магнитното поле. Това обикновено става, когато се натрупат години.
На 20 години не магнитна буря, а слънцето да се обърне, въобще може и да не забележи. Така че колкото по-малко информация има за тях, толкова по-добре. Лично мнение.
В средата на месеца ни очаква една магнитна буря и ще бъде със среден интензитет. Не е по-опасно, отколкото да стоиш в трамвая целия опакован от жици и високо напрежение. Това пак е магнитен импулс и радиация, която се появява.
Кухнята също е едно магнитно поле, но никой не обръща внимание. Да не говорим, че микровълновата печка, която използва почти всяко домакинство, представлява една малка магнитна буря, в която си топлим сандвичите и сутрешното кафе.
- Как изолацията по време на пандемията повлия на природата?
- Много е трудно да се каже, защото няма общ поглед и няма направен добър мониторинг. Смята се, че въглеродните емисии са се понижили, но това се изчислява благодарение на потреблението на нефт, потреблението на природен газ, потреблението на въглища.
Потреблението на енергия спадна и тепърва ни предстои икономическа криза, която ние ще усетим и тогава ще разберем цената на чистия въздух, цената на добрия живот, цената на напредъка. Ще погледнем по съвсем различен начин.
Едно е да викаме, да ходим, да тичаме, да караме колела, да пестим. Да, но понякога трябва да се замислиш и за крайния резултат, защото накрая всеки иска да стои на топло, да се движи бързо, да стига на работа навреме, да печели и да върви напред.
Там е деликатната разлика, да пазим природата, да я умножаваме, защото ние сме част от нея и едновременно с това да не спираме да вървим напред и нагоре. Има известно намаляване на количествата на отделения въглероден диоксид, Грета Тунберг пожела самолетите да не летят, ето те не летят, небето над Европа е пълно 20% в сравнение с това, което беше преди пандемията.
Но ограниченото движение на хората е смъртоносно, и това се разбра. Съединените щати за второто тримесечие имат спад на брутния вътрешен продукт с 33% спрямо първото.
В Европа с 9% е спадът спрямо миналата година. Всичко това ще се стовари на нашия гръб, само че с известно закъснение и тогава ще видим реално какво се е случило оттова, че удължихме, лично за мен абсолютно излишно, тази социална изолация.
Просто тези, които ни управляват не посмяха да кажат истината, че не знаем какво да правим. Това е истината, не може да затвориш парка, не може да затвориш планината и да пуснеш дискотеката. Това е безумие. Но то беше в световен мащаб.
- Каква зима ни очаква?
- Горещниците, които бяха от 28 до 30 юли, бяха наистина горещи. Ако се вярва на народната метеорология, която е от преди 100 години и аз винаги я посрещам с усмивка. Декември, януари и февруари, защото и трите горещника бяха топли, ще бъдат много студени.
Вече имаме прогнозите на големите световни метеорологични центрове, които пък не дават никакви индикации за много студена зима. Напротив, зимите ще бъдат такива каквито ги познаваме през последните 10 години. По-меки и по-топли в сравнение с тези от 70-те и 80-те години на миналия век.
Прогнозата на Американската агенция за изследване на атмосферата и океаните гласи, че ни очаква мека и в началото суха зима, с температури около 1 градус над нормалните. А тъй като от следващата година ще влезе нова норма, по-високи температури, за нормални температури ще се смятат по-високи от сега.
- Какво се случва с миниледника в Пирин? До колко години е възможно да изчезне напълно?
- Миниледникът в Пирин се намира в местността Голям казан. Неговата дебелина преди около 20 години беше 10-12 метра, а сега е останал половината. Продължава да се топи и бавно да изчезва. Така че може би до 10 години няма да съществува, ако се запази тази тенденция.
Засега тенденцията е да става по-топло, доколкото при нас това е много бавно и много слабо, защото в тропичните области, а ние сме на най-южната част на умерения климатичен път, това глобално затопляне се усеща най-слабо. Дори в България е с разнопосочен знак. Най-топло е в северното полукълбо.
В Северния ледовит океан и Сибир, там температурите и аномалиите достигат до 5-6 градуса, което е колосално. Непонятно е за съвременната климатология как може да се случи това нещо, а океаните стават все по-топли и по-топли.
- Започнаха горските пожари у нас и по света. Как те променят климата?
- Те съществуват от години. В Австралия, в Америка, в Канада, в Сибир - всяка година. В България горските пожари за съжаление са разпределени равномерно между нехайство и невежество. До ден днешен е забранено да се горят стърнища, но хората го пправят. Сухо е.
Имахме няколко случая, в които къщите на хората изгоряха, заради това че са запалили съчките в двора. Не трябва да се гори. Ноември месец, когато ще бъде хладно, когато и да запалиш огън, няма да е толкова страшно.
- На Иракли, а след това и на други места, се появиха топчета палмово масло. Опасни ли са те?
- Не. Черно море е основен път. Големите танкери си мият резервоарите в открито море. Има служба, която ги наблюдава, глобява ги, но те обикновено това го правят през нощта, когато трудно може да се докаже, че точно от този кораб е изхвърлен точно този боклук. Играе се на котка и мишка.