Проф. Кантарджиев с последни данни за смъртоносните "нипа" и "шандипура" и предупреди, че тези симптоми...
Спряхме да следим коронавируса и някои специалисти последните седмици алармират за скок на случаите, посочи той
Епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев обясни пред "Марица" за непознати вируси, които накараха много българи да се притеснят.
- Професор Кантарджиев, много се говори за вирусите "нипа" и "шандипура", които, за съжаление, убиха доста деца в Индия. Има ли опасност да се пренесат в Европа, конкретно и у нас?
- Няма основание за притеснения, просто трябва в Националния център по заразни и паразитни болести да имат готовност за поставяне на диагноза. Но това важи за всички опасни причинители, които могат да бъдат внесени у нас чрез туристи или мигранти.
- Нови ли са тези вируси, разкажете повече за тях?
- "Нипа" е известен от години. Той е вирус, който се пренася от хранещите се с плодове прилепи. "Шандипура" е от групата на така наречените арбовируси. Тя е огромна. Пренасят се от членестоноги. Специално "шандипура" - най-вече от папатаци.
- В България има доста папатаци?
- Така е. Ние сме страната с най-много папатаци в Европа. Но няма нищо опасно за населението, просто трябва да се поддържа готовност да се открие вирусът, ако такъв се появи. Това става с правила и подготвени кадри.
- В Индия се отбелязва висока детска смъртност. Толкова ли са опасни тези вируси? Или пък не се лекуват навреме, като знаем в какви условия живеят масово хората там?
- При "шандипура" боледуват деца до 15 години, като най-масово са тези между 2 и 6. Наистина, последните седмици се отбелязват по десетина смъртни случаи в Индия. Защо предимно деца? Едното обяснение е, че папатаците, съобщава се също за случаи на пренос от комари и кърлежи, ги предпочитат.
Другата възможност е, че имунната система, както и ендокринната, не са укрепнали. "Шандипурата" се развива като енцефалит - възпаление на мозъка, предимно в предната му част, като вероятността за летален край е огромна. Проявите са дезориентиране, загуба на съзнание и мозъчна кома в тежките случаи.
При "нипа" пък умират 70 процента от пациентите. Нека не се плашат хората. В Европа ги няма. Описани са единични случаи преди години и то на внесени отвън. Тоест, човек трябва да внимава, ако реши да почива в Индия. И нека не се плашат хората при възпаленията на мозъка, наблюдавани при ентеровирусите. Там прогнозата е благоприятна, а симптомите като сънливост отминават за няколко дни.
- Каква е картината у нас това лято, има ли бум на някоя заразна болест?
- Първо, спряхме да следим коронавируса и някои специалисти последните седмици алармират за скок на случаите. Това е трудно да бъде казано без официална статистика. А тя става чрез докладване на лекарите до РЗИ. Дано тези неща не се занемаряват.
Ще дам пример със западнонилската треска. Миналата година от нея умряха 40 души в Гърция, над 10 в Сърбия и 7 в Румъния. В нашата страна нямаше нито един! Как така стана! Може би общините се справят брилянтно с комарите.
- Има ли бум на ентеровируси, за които споменахте, или други зарази по морето ни?
- Няма драматични инфекции. Иначе бум има обикновено с повишаване на температурите, а това лято е доста горещо. Ентеровирусите водят до температура, безсилие, болка в ставите и мускулите. При възрастните минават до 48 часа. При децата може да се появи допълнително и обрив - по длани, ходила и в устата. При тях минава за няколко дена.
За съжаление, на хиляда случая един може да направи възпаление на мозъка. Яви ли се неврологична симптоматика - загуба на равновесие, склонност към спане, веднага трябва да се изпрати проба в Националния център. Предпазването става чрез тоалетни кърпички с хлорхексидин. Тези с алкохол не унищожават ентеровирусите. Задължително е миенето на ръцете след ходене до тоалетна.
И не се пие вода при режим, какъвто има на много места у нас лятото. Защото тогава по тръбите проникват и ентеровирусите, и хепатит А. За съжаление, не мога да ви дам информация за други болести като скарлатина и коклюш, защото изнасяните данни са противоречиви.
- Лято е, хората се къпят и в реките. Опасно ли е това за пренасяне на зарази. На Олимпиадата се чу, че триатлонистите са повръщали от мръсните води на Сена?
- В Сена няма отпадни води. Възможно е обаче да е станало замърсяване чрез падналия дъжд. Но не е нещо драматично. Многократното повръщане е симптом на норовирусите, които ги има в открити водоеми. Възможно е да се е случило при триатлонистите. Но ще се повторя - не е нищо страшно.
- Като споменахме Олимпиада, не може да не попитаме по горещата тема - възможно ли е да си жена, но с объркани хромозоми?
- Хромозомите се учат още в гимназията. Човек има 23 двойки. Това са 46 хромозома. От тях 44 са автозоми, а другите два са полови. При мъжете са X и Y. При жените са Х и Х. С това темата е изчерпана. Сега се говори за аномалии с броя хромозоми. Последните години доста се шуми по темата, защото много хора са готови да предложат изследване, а то не е евтино. Затова въпросът е преекспониран.