Психологът Полина Василева разказа пред БЛИЦ за нова трагедия като с Биляна: Преди 2 месеца млада майка скочи от 8-ия етаж
Експертката обясни колко сериозно състояние е следродилната депресия и какво трябва да се направи, за да се помогне на пациента и да се избегне фаталният край
Новината за откритата мъртва майка на 2 малки деца Биляна Петрова потресе България. Жената бе в неизвестност от вчера, след като нейни близки направили опит да я настанят в центъра за психично здраве в тяхна близост.
Жената обаче избягала от там, а близките ѝ молеха за помощ с намирането ѝ, защото дамата страдала от депресия.
Цяла нощ приятели на Биляна, както и доброволци, са я издирвали на места, за които свидетели твърдели, че са я видели. Постът с призив за помощ бе споделян десетки хиляди пъти. Стотици бяха и коментарите на потребителите.
Близките ѝ твърдяха, че вследствие на силната следродилна депресия Биляна е имала суицидни мисли и че тя е смятала, че от нея няма никакъв смисъл.
Днес за съжаление дойде най-черната новина, че жената е открита мъртва. Тялото ѝ е намерено в района на улица "Пиротска" в столицата, по-точно в двора на румънска църква.
Към момента няма информация за причината за смъртта ѝ, но не се съобщава и за следи от насилие по тялото ѝ.
От БЛИЦ потърсихме мнението на професионалист колко сериозно състояние е следродилната депресия и какво трябва да се направи, за да се помогне на пациента и да се избегне фаталният край.
Ето как отговори на въпросите ни психологът Полина Василева:
- Колко сериозно състояние е след родилната депресия и как се лекува?
- Следродилната депресия е сериозно заболяване, което обикновено се наблюдава до една година след раждането. Тя се характеризира със силни чувства на тъга, тревожност, раздразнение, преумора, придружени от соматични и когнитивни промени, които значително повлияват всекидневното функциониране.
Тя е широко разпространено и потенциално тежко разстройство на психиката и настроението, което засяга приблизително 1 от 4 жени през първата година след раждането.
Тя се дължи на комбинация от хормонални промени, генетично предразположение и фактори на околната среда, но до 50% от случаите остават недиагностицирани поради стигмата, свързана със състоянието, и нежеланието на пациентите да разкриват симптомите.
Често се проявява като постоянна тъга, ниско самочувствие, нарушения на съня, тревожност и трудности при свързването с бебето.
Психологът Полина Василева
- Как трябва да се подходи, за да се избегне фаталният изход?
- Най-доброто, което могат да направят близките е да бъдат информирани превантивно априори и бдителни за характерни промени в състоянието на родилката.
Жизненоважно е да се намери професионална подкрепа НАВРЕМЕ.
Преди 2 месеца при мен дойде баща с две осиротели деца на майка с неглижирана следродилна депресия, скочила от прозореца на 8-ия етаж. Видимо, казваха, не изглеждала чак толкова зле, просто се оплаквала, че е уморена и по-тъжна. Това вече са сигнали!
Следродилната депресия понякога преминава и в следродилна психоза, която е изключително тежка форма на следродилната депресия и изисква моментална, спешна медицинска помощ.
Други причини могат да са генетична предразположеност, регрес до стари неотработени травми от миналото, дразнители около младата жена, история на депресивни епизоди и в миналото, множество неща.
- Възможно ли е да има друга причина, която остава недоизказана. В първите часове от изчезването се заговори за домашно насилие, възможно ли е то да е свързано, или да повлияе на след родилна депресия?
- Всякакво насилие може да вкара човек в депресия, да го затвори, да го накара да побегне или да застигне. Бий се, бягай или замръзни са реакциите на нервната система.
При насилие могат да се появят отчаяние от безизходицата, както и суицидни мисли. В случая вероятно става дума за тежка следродилна депресия, преминала в психотичен пристъп, за огромно съжаление с фатален край.
Крайно време е обществото да разбере, че депресията е сериозно заболяване, изискващо навременно лечение - комбинацията фармакологична и психотерапия е най-подходяща.
Стигмата и срама да признаеш страданието си са в основата на отложените взети мерки. Което, както виждаме коства животи.
Съболезнования на семейството.
Цанка Донкова, БЛИЦ