Шефът на СДВР направи шокиращ анализ на най-зверските престъпления, случили се през годината
По-зловещото нещо като случая с Кристиян Гочев не бях виждал, сподели старши комисар Младен Маринов
Старши комисар Младен Маринов пред "България днес" за най-зрелищната акция на столичните полицаи през 2016-а, насилието на пътя и разследването около убийството на шефа на модна къща "Агресия".
- Старши комисар Маринов, с какво ще запомните отминаващата 2016 година в работата си?
- С най-бруталното местопрестъпление, на което съм бил. По-зловещото нещо като случая с Кристиян Гочев не бях виждал. Той е рязал и убивал майка си и дядо си с изключителна, брутална жестокост, воден от лична омраза. Импровизациите, които е извършвал с телата на близките си, надминават и най-страшните сюжети във филмите на ужасите.
- Той успя да се измъкне първоначално, но след издиране беше арестуван. Какви са впечатленията ви от Кристиян?
- Той бе на свобода след това ужасно престъпление и ние трябваше да действаме светкавично. От следите по местопрестъплението беше ясно, че Кристиян е изключително опасен и има психически отклонения. Трябваше да го спрем да не нарани някой друг. Блокирахме съответния район и го задържахме - беше чисто гол. Най-противното при срещата ми с него беше, че в началото явно се преструваше, че не помни и не знаел какво е извършил. Вследствие на работата с психолози бе намерен начин да го накараме да си припомни и да признае. Той имитираше психично разстройство, загуба на памет и липсата на каквото и да било разкаяние или жал за собствената му майка и дядо ме отблъсна.
- Опасявате ли се, че този човек може да излезе на свобода някой ден?
- Той не трябва да излиза на свобода и се надяваме това да не се случва.
- Какво отключва подобна зверска агресия?
- Той е млад мъж, при който е налице сериозно психическо заболяване, примесено с употреба на наркотици.
- Това ли бе най-зрелищната акция на СДВР тази година?
- Трябва да правим разлика между това, което гледаме по телевизията и четем в романите. Има случаи, които са много по-интересни от този с Кристиян, който е фрапиращ, но бе ясен от самото начало. Но има и типично детективски случаи, които първоначално изглеждат по един начин, а стъпка по стъпка се стига до коренно различен край. Това е интересното в тази работа - че всяко ново доказателство отваря нов път в разследването и случаят те повлича да го разкриеш.
- Кои са най-сложните за разплитане престъпления?
- Икономическите престъпления се извършват от доста интелигентни хора, които знаят как да заобиколят законите формално. Работи се с документи, със справки, но повечето следи могат да бъдат проследени назад във времето. Докато в криминалните случаи доказателствата се събират много по-трудно и са доста интригуващи.
- Тази година доволен ли сте от работата на СДВР?
- Имаме много добри удари по противодействие на наркотиците. Разбити бяха 15 големи домашни оранжерии. Последно колегите от II РПУ са конфиксували над 300 растения с марихуана, готова за продажба. Имало е и пакети със синтетични наркотици в лабораторията. Сдруги думи - добър удар за столицата. Постижения можем да отбележим и в превенцията на автокражбите. Към момента откраднатите коли са с 508 по-малко в сравнение с миналата година. Започнали са 14-15 разследвания срещу автокрадци и банди.
- Кой е най-добрият улов към момента?
- Залавянето на Антон Каменов - познат в кримисредите като Тони Мафията или Дебелия, както и съучастника му Бисер Петров може да се нарече добре свършена работа. Те са организирали автокражби в София и Перник. Но и залавянето на Чочо Педала беше зрелищно - с гонка между колегите и крадеца и дори катастрофа на „Ботевградско шосе“. Бяхме му направили засада и в опита си да се измъкне Чочо е дал на заден ход и се забил в кола на МВР. За щастие гонката приключи с неговия арест.
- Останаха ли наркобосове в столицата?
- Винаги ще има водещи фигури в наркосредите, но нещата вече не са както вие си представяте - като структура с ясен бос, с ясен връх.
- Какво е различно между мутрите от 90-те и сегашните наркобосове?
- Всичко е много различно вече. Ъндърграунд модите също се менят. Преди се обличаха в черно и слушаха чалга. Сега е модерно да са с голи глави, бради и с татуировки например. Нещо, което е израз на мъжественост при тях. Татуировките в някои случаи имат за цел и да покажат, че този човек е бил в затвора, което може би всява респект сред подчинените им. Имитират доста и азиатските престъпници, подражават им, но тук няма такива кланове, като в Азия например.
- Имат ли гърбове тези, които правят складовете за наркотици?
- Не точно. Това са едни групички, които са доста дискретни. Тези, които са по-интелигентни, се учат от грешките си. Тези, които не са умни - лежат в затвора. Вече се избягват парадирането и известността, демонстрациите с охранителите и луксозните коли. Всички искат да са зад кулисите.
- През изминалата година имаше един фрапантен случай в Студентски град - откриха дрога в култовата дискотека, собственост на чалга певеца Константин. Има ли и други разработки за пласиране на наркотици в заведения?
- Имаше такъв случай, не искам да намесваме конкретни имена засега, тъй като акцията беше насочена към дилъра, а не към заведението. По разследването се работи и скоро ще има резултати.
- Все по-често в новините се съобщава за въоръжени грабежи. Станаха ли бандитите по-смели?
- Човек, който е тръгнал да извършва въоръжен грабеж, е готов за насилие. Той е опасен, застрашава животи. Голяма част от тези грабежи тръгват като взломна кражба, но натъкнат ли се на съпротива, се напада и се стреля. За щастие неутрализирахме групата на Ицо Полицая и Росен Рангелов-Чофката, замесени в най-малко 6 банкови грабежа. Акцията се проведе от подготвени и оборудвани хора. Никой не знае в такива случаи как ще протекат нещата. В случая той бе застрелян, защото е нямало друг изход за колегите.
- Опасявате ли се, че след такива случаи може да има обвинения към вас - като в случая с Тодор Димов-Чакъра, който също бе разстрелян при полицейска акция, след като се окупира?
- В такива ситуации не се мисли какво ще става после. Колегите са пред дилемата дали да са живи, или да са мъртви. Те имат оръжието и закон как да го използват. Те преценяват до каква степен им е заплашена сигурността.
- Освен Ицо Полицая тази година бяха заловени и други двама полицаи, замесени в сделки с дрога. Как коментирате подобни случаи, в които мъже свалят униформата и минават в нелегалност?
- Бях доста разочарован от случая с двамата полицаи, но всеки сам носи отговорност дали ще тръгне по наклонената плоскост. Не съм контактувал с младежите, те вече са обвиняеми. Няма как да не оставят негативно усещане у мен подобни случаи. Но смятам, че МВР е една от институциите, която сама се чисти от подобни хора. Текат проверки и в момента служба "Вътрешна сигурност", ГДБОП и ДАНС работят по сигнали за компрометирани служители.
- И насилието на пътя сякаш зачести тази година. Така ли е ?
- Това се явява един социален феномен напоследък. Мога да кажа, че ежедневно има по 3-4 такива случая. В конкретния случай духовете разбуни инцидентът с Ивайло Борисов-Ториното и неговите хора. Той е показателен, защото обществото свързва лицата с определни силови групировки. Но в голяма част от останалите случаи става дума за излизане от контрол на нормални хора, които изпускат нервите си. Има само едно обяснение - в обществото има напрежение, някаква нетърпимост един към друг. Така при най-малкия проблем те смятат, че им е застрашено личното пространство и стават агресивни. Явно на някои хора колите им са по-важни от здравето, от живота.
- Гардовете на Ториното обаче вече са на свобода. Ще бъдат ли наказани според вас?
- Част от тях имат криминални досиета. Разследването продължава. Мерките за неотклонение са различни - подписка, парична гаранция, домашен арест... те не зависят от полицията. Но пускането от ареста не означава, че не се работи по случая.
- Тази година започна и с едно показно убийство - на шефа на модна къща "Агресия" - Александър Антов. Ще се разплете ли убийството?
- Работим по конкретни следи. Но такива планирани деяния, с предварителна подготовка, се разкриват трудно. Както виждате, имахме успех при разкриването на опита за убийство на Алексей Петров. Разплетохме цялата верига - с помагач, поръчител, изпълнител. В случая с Антов е по-трудно. Аз лично следя разследването. Мога да кажа, че са участвали повече от едно лица. Към момента имаме много инфомрация, която ще запазя в тайна. Мотивът може да е както финансов, така и личен.
- Напоследък бяха заловени и доста търговци на оръжие. Твърдеше се, че някои от тях извършват сделки с терористи. Имате ли такава информация?
- Проверяваме всяка подобна информация. Проверки има дори сега по празниците за нелегални чужденци и временно пребиваващите. Всичко това ангажира голяма част от ресурса ни, но резултатите са налице - и тази година няма повишаване на нивото на престъпления, извършени от чужденци.
- И след като преминахме на празнична вълна - как децата да разкрият самоличността на Дядо Коледа?
- Първо трябва да докажат, че Дядо Коледа е бил в дома им. Да проверят има ли подаръци под елхата и следи, оставени около тях. След това да помислят много добре откъде ли е влязъл. И чак тогава може би някой ден ще разберат къде и кой е истинският Дядо Коледа. Само че не трябва да оставят отключена врата в никакъв случай, защото вместо Дядо Коледа може да влезе някой крадец.