Шефът на СДВР старши комисар Ивайло Иванов с ексклузивни разкрития за убийството в Борисовата градина и отвличането на Адриан!
Шефът на СДВР старши комисар Ивайло Иванов даде интервю, в което разкри плановете за 2018-а, кои престъпления не са му дали мира и разкри подробности около стрелбата по данъчния шеф Иво Стаменов. Ето какво каза той пред в. "Телеграф".
- Старши комисар Иванов, сутринта (б.р. вчера) кв. „Люлин“ се събуди с взривен банкомат. Колко са били бандитите, как са действали?
- Пари не са успели да вземат, защото банкоматът е бил от най-модерните с ампула, която оцветява банкнотите. Засега няма данни колко човека са били, сваляме камери, ще направим анализ и тогава ще имаме повече информация. Почеркът е сходен с този на предишните удари на банкомати, като има само малки различия.
-За групата, която избяга и се издирва в момента ли говорите?
- Говоря за предишните взривявания на банкомати в столицата. Пак с газ, но има различия, които тепърва се изясняват. Не можем още да кажем дали са старите групи или нови, които се учат.
- Докъде стигнахте по разследването на стрелбата срещу данъчния служител Иво Стаменов? Има ли вече яснота откъде е дошла поръчката за покушението?
- Не, защото огромен обем от информация трябва да анализираме, а вече оттам да се насочим и към мотивите, поръчителите и извършителите.
-Имате ли насоки поръчката за убийство да е свързана с работата на Стаменов като шеф на фискалния отдел или е отпреди това, когато е бил редови данъчен?
- Проверяваме цялата дейност, която е контролирал, но още е рано да се каже.
- И премиерът, и финансовият министър заявиха, че това е изстрел срещу държавата, което категорично означава, че стрелбата е свързана с работата на Стаменов. Вие какво мислите?
- Да, това е водещата версия. Но като екип, който работи по разследването, сме длъжни да изчистим абсолютно всички хипотези, като минем през всяка тема – личен живот, взаимоотношения, работа. Но отново подчертавам - основната версия е свързана с работата му.
- Основното предположение свързано ли е с хора от месарския бизнес, говоря за поръчителите, които Стаменов е осветил, развалил е схемата им, ако мога така да кажа?
- Да, но имайте предвид, че това е само един аспект от работата на Стаменов. Като контрол, той не се е занимавал само с месарския бизнес. Знаете колко усилия вложи държавата при събиране на приходи и вкарване на средства в бюджета. Фискалният контрол не работи само по линия на месото. Но наистина везните наклоняват към версията за месарския бизнес.
-Там се правят крупни далавери и се точи ДДС?
- Крупни далавери се правят и със зеленчуци, и с горива и т.н. Всичко се проверява.
- Открихте колата на нападателите – "Тойота", посипана с червен пипер. Има ли нещо, което може да ви отведе към извършителите?
- Назначени са експертизи на всичко, открито вътре. Както и вие казахте, джипът беше посипан с голямо количество червен пипер. Открихме обувки и две патерици, но стана ясно, че са на собствениците, от които е откраднат.
- Стеснихте ли кръга на автокрадците, които са спецове по този модел джип "Тойота Рав 4"?
- Това е по-стар модел, който не е толкова труден за крадене. Така че почти всички добри автокрадци може да го откраднат. Повече обаче няма как да ви споделя. Само ще ви кажа, че джипът бе открит на 22 декември и колегите не са спирали да работят и не са почивали до момента.
- Какво е състоянието на Иво Стаменов?
- Стабилизиран е, но състоянието му остава критично и тежко. Лекарите определят следващите дни също като критични, въпреки че се подобрява.
- В хода на разследването стана ясно, че по данъчния най-вероятно е стреляно от задната седалка, което говори, че минимум 2-3 човека са участвали в покушението. Така ли е или смятате, че са повече?
- Това са само версии. Няма гаранция, че са били трима. Но такова изпълнение не се прави от един човек. Само гадаем в момента. Минимумът според нас е двама – шофьор и стрелец.
- В навечерието сме на Нова година. Кой беше най-емблематичният случай за вас лично?
- Всички са важни, с голямо обществено значение. Два от тях засегнахме - за банкоматите и за стрелбата. Знаете обаче, че в началото на годината, когато директор беше настоящият главен секретар Младен Маринов беше задържан убиецът на Георги от Борисовата градина, след това беше разкрито убийство на таксиметровия шофьор, свързан с групата за хашиш в Мировяне.
- Специално за разкриването на убийството в Борисовата градина – СДВР обра всички награди на „Полицай на годината“. Въпреки че случаят бе разкрит, докато директор е сегашният главсек на МВР, кое според вас е било най-демотивиращо за екипа криминалисти?
- Това е труден въпрос. Тежко беше, защото много хора са разпознали Йоан Матев, а никой не е сигнализирал дълго време. Знаете колко призиви имаше, снимка и видео се пускаха всеки месец. Едва след много време негови съученици подават сигнал, че евентуално Матев е извършителят, а учители и директорката са знаели, но са мълчали, това не е ли демотивиращо? Баща му служеше в "Гранична полиция" и ми е бил подчинен.
- Вие сте били шеф на бащата на Йоан Матев, докато е текло разследването?
- Да, точно така. Той служеше на Калотина, когато бях директор на регионалната дирекция.
- Как се държеше този човек, промени ли се?
- Не мога да кажа. Може би бях единственият от дирекцията, който знаеше какви са подозренията спрямо сина му. Наблюдавал съм го и той с нищо не показваше, че нещо му тежи или прикрива детето си.
- Това железни нерви ли са или чувство за безнаказаност?
- По-скоро е въпрос на ценностна система.
- Кой случай не ви дава мира и до момента?
- Два са – отвличането на Адриан и стрелбата по данъчния служител. Тежки престъпления са и ние просто сме задължени да стигнем до край. Знам, че минава време и хората сигурно си казват – те не работят, но искам да уверя всички, че не спираме. Трябва ни обаче време, за да съберем достатъчно годни доказателства за съда.
- Специално за отвличането - стана ли ясно дали е по-скоро като лично отмъщение с финансов мотив към бащата Тони Златков, или може да говорим за група?
- По-скоро е лична финансова облага за някой, но повече не искам да коментирам. Тогава целият екип, с който работехме, с дни не се прибираше вкъщи. Част от колегите само отиваха, преобличаха се и пак излизаха.
- Кой случай ви разтърси най-много?
- Може би случаят, при който син уби баща си. Става въпрос за Севелин, внук на директорката на училището, в което учеше Йоан Матев. При беседите с него тогава видях една човешка драма, която не подозирах, че може да съществува. Младият мъж говореше за баща си в трето лице, което показваше огромна омраза от син към баща.
- Фейсбук ври и кипи от случаите, при които момичета изловиха джебчийки в трамвай, а момчета - крадци. Какво означава това - че полицията не си върши добре работата, щом граждани извършват арести, или че просто обществото ни се събужда и започва да помага на МВР?
- Това е работа на полицията, но навсякъде гражданското обещество е много важно. Ако не бъдем сигнализирани, ако не ни бъде давана информация, няма как бързо да разследваме случаи и да предприемем конретни действия. Специално за случая в трамвая мога да ви кажа, че става въпрос за известни джебчийки, които работят не само у нас, но и в чужбина. Сега са се прибрали за празниците. Тогава хората носят повече пари, завладени са от еуфорията да купуват подаръци за близки и любими хора. Трябва повече внимание.
- Какви са целите ви за 2018 г.?
- Голямата ни задача ще е да се справим с охраната на европредседателството. За никой не е тайна, че голяма част от събитията ще бъдат в София. Предстои ни тежка задача. Видяхте вече и спецчастите на терен. Радвам се, че хората ги приемат добре. Искам пак да уверя всички, че няма конкретна заплаха, няма опасност, тези хора са на терен, за да помагат, ще се отзоват на всеки сигнал. Дано обаче никога не се налага. Идеята на главния секретар е да се обучи и останалият състав, за да може служителите да са взаимно заменяеми, да са в цялата страна тези екипи. Това е основният приоритет - да се справим с европредседателството. Но задачите ни няма да намаляват, остават същите. Ще положим всички усилия да подобрим материалното осигуряване на служителите. Въпрос на държавна политика е дали ще може да се вдигнат заплатите, но аз го желая с цялото си сърце.
- Какво ще пожелаете на полицаите за Новата 2018 г.?
- Да са живи и здрави, късметът да ги съпътства навсякъде и след всеки работен ден да се прибират при семействата си невредими.
Виктория Пенкова, "Телеграф"