Украинският посланик у нас разкри причините за рокадите по върховете в Киев
Задача номер едно за Украйна е да победи на бойното поле и да изгони агресора от страната ни, заяви Олеся Илашчук
Приоритетите на украинската външна политика остават непроменени, нашата победа означава възстановяването на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, принуждаването на агресора да понесе своята отговорност и възстановяването на страната. Това коментира в интервю за БНТ посланикът на Киев у нас Олеся Илашчук.
Според нея украинците искат и заслужават справедлив мир.
- Как ще коментирате извършените промени в правителството на Украйна?
- Основната причина за кадровите промени в украинското правителство е необходимостта през третата година от пълномащабната руска агресия срещу Украйна от нова енергия в дейността на правителството. Необходима е по-висока активност и ефективност.
Освен борбата на фронта, Украйна едновременно с това възстановява разрушената инфраструктура, която врагът бомбардира ежедневно, развива и провежда реформите, необходими за присъединяване към ЕС и НАТО.
Приоритетите на украинската външна политика остават непроменени: това е нашата победа, възстановяването на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, принуждаването на агресора да понесе своята отговорност и възстановяването на Украйна.
Задача номер едно за Украйна е да победи на бойното поле и да изгони агресора от страната ни. Затова се нуждаем от повече помощ от нашите съюзници и по-бързо изпълнение на вече готовите и приети решения. От това зависи бъдещето не само на Украйна, но също и нашето общо бъдеще.
- Промени ли се военната обстановка на фронта в Украйна с настъплението на вашите части в Курск?
- Операцията на въоръжените сили на Украйна в Курска област на Руската федерация постигна своите цели. Благодарение на тези действия украинската армия успя да спре агресора в Харковска област, а също и да забави настъплението на руснаците в Донецко направление. Защото руските нашественици планираха да превземат източните и северните райони на Украйна.
Следователно създаването на своеобразна буферна зона на територията на пограничните райони на Русия е резултатът, на който разчиташе украинското военно командване: врагът преразпредели части от северните посоки в района на Курск.
- Президентът Зеленски определи като цел на операцията в Русия по-добри преговорни позиции. Ще бъдат ли постигнати те?
- Украйна е последователна в позицията си. Преговорите с Русия са възможни само след прекратяване на огъня, след прекратяване на военната агресия и изтегляне на руските войски от украинска територия, извън международно признатите държавни граници на Украйна. Точно това е подходът, заложен във формулата за мир, предложена от президента на Украйна Володимир Зеленски.
През юни т.г. в Швейцария се проведе учредителната среща на върха за мир, в която участва и министър-председателят на България. Вече работим по подготовката на втората среща на върха за мир на ниво държавни и правителствени ръководители на страните от антивоенната коалиция.
Украинската формула за мир е единственият, безалтернативен път към траен мир. Когато говорим за мирни преговори, е важно да разберем, че от всички най-много Украйна и украинците се стремят към мир, защото те знаят цената на тази кървава война.
Но украинците искат и заслужават справедлив мир. Агресорът трябва да бъде спрян и трябва да понесе отговорността си пред съда за войната, военните престъпления, терора.
Каквито и да е призиви за мирни преговори за сметка на отстъпки на територии, украински земи, не е справедливост, не е мир. Това е просто насърчаване на по-нататъшното разрушаване на международната архитектура на сигурността. Това е против стабилността и безопасността на европейския континент.
За да има мир и сигурност, всички държави трябва да зачитат суверенитета, държавността и териториалната цялост на съседните държави. Тази формула се появява след Втората световна война и само от силните, справедливи решения на демократичната международна общност зависи нашето бъдеще.
- Украйна започна да получава забавената военна помощ от САЩ и от съюзниците си в ЕС , ще промени ли тя хода на войната, която Русия започна в страната ви преди две години и половина?
- Обстановката на фронта, особено в Донецка област, разбира се, остава тежка. Основната причина за това е липсата на боеприпаси и на далекобойно оръжие.
Украйна трябва да получи възможността да унищожава руските бомбардировачи, които убиват нашите хора, там, където са дислоцирани, да унищожава складове за боеприпаси на територията на Руската федерация, с които се планира унищожението на градове и села на Украйна.
Унищожаването на военни обекти на територията на врага, на агресора, не е забранено от нито един международен акт. То е право на самоотбрана и на ефективно противодействие от страна на една държава, която е нападната коварно и която продължава да бъде тероризирана всеки ден от престъпниците на съседната държава, от държавата агресор.
Украинците са бомбардирани с ракети и дронове всеки ден, всеки час. На практика всеки ден цивилни умират. Украинците погребват децата си. Понякога цели семейства. Какво прави врагът в това време? Той купува ирански дронове и ракети, които носят смърт.
Докато се намира под санкции, Русия произвежда собствени мощни бомби от части, произведени в страните от ЕС и НАТО. Затова международната коалиция трябва да засили практическата помощ за Украйна и да засили санкциите срещу Руската федерация, за да направи невъзможно функционирането на руската военна отбранителна индустрия.
Виждаме все повече случаи, когато руско оръжие, насочено срещу Украйна, преминава границите на страни от НАТО. Неизменността на подходите в такава ситуация означава само едно: нарастване на заплахите за сигурността в близко бъдеще. Западните страни трябва да се освободят от страха.
Манипулирането със страх също е вид хибридна заплаха. Всъщност Русия е свикнала да използва заплахи и шантаж. Но нека да разгледаме последните събития: Западът подкрепи Украйна, Финландия и Швеция влязоха в НАТО, Украйна получи F-16.
Когато Западът е твърд и решителен, агресорът отстъпва, разбира се. Заплахите и шантажът от страна на Кремъл са насочени към отслабване на подкрепата за Украйна.
Международната коалиция трябва да направи точно обратното – да увеличи максимално практическата помощ, да позволи използването на далекобойно оръжие. Възстановяването на мира изисква смелост и решителност, а не колебание и страх.
- Много украински българи загинаха, защитавайки родината си, как в същото време гледате на ролята на България, помага ли тя?
- Украйна не дели своите граждани по националност или етнически произход. Всички граждани на Украйна са равни пред закона. Защитата на родината е задължение на всеки гражданин, което е заложено в Конституцията.
Представителите на всички общности в Украйна, а те са над 100, са наясно какво означава руската окупация. Това са изтезания, пренебрежение към основните човешки права, беззаконие, мъчения, физическо унищожение, пълен ужас.
Ако говорим за българската общност в Украйна, то етническите българи в Украйна не се уморяват да подчертават, че получават право за определяне на собствената си идентичност за първи път в независима Украйна след 1991 г.
Отношението на руските окупационни власти към националните малцинства светът вижда в примера на окупираните райони в Запорожка област, където дори изучаването на български език е строго забранено.
Що се отнася до ролята на България, трябва да подчертая, че България е изключително важен партньор за нас във всички отношения – политически, икономически, отбранителни, регионални и в областта на сигурността.
Украйна високо оценява всички решения на българските ръководители, като се започне от 2014 г., насочени към подкрепа на държавния суверенитет и териториалната цялост на държавата ни.
Както и всички видове политическа и практическа помощ на украинския народ в противопоставянето на държавата-агресор, предоставена от 2014 г. Украйна и украинците използват всяка възможност да изразят дълбоката си благодарност за това.
- Вие вече сте в София повече от година и половина, успяхте ли да опознаете България, хората и обществения и политически елит?
- Искрено и с радост признавам, че България ме посрещна много приятелски.
Високо ценя отношението на политическото ръководство към Украйна, откритостта и готовността за взаимодействие и сътрудничество на ниво парламент и правителство, както и на представители на различни сфери на обществения и културен живот. Това се отнася не само pа мен лично, но и за всички представители на Украйна на нивото на активните ни политически и културни контакти и, разбира се, за всички представители на посолството в България.