Валентин Вацев разкри най-големия коз на Борисов след изборите в САЩ, преброи дните на...

Голямата болезнена точка пред американската външна политика ще е бъдещето на Китай и на Тайван

Възможно е ПП-ДБ да изчезнат напълно от политическата сцена. Това каза в интервю за "Стандарт" геополитическият анализатор и философ Валентин Вацев.

"ПП-ДБ продължава да е аналог на американската Демократическа партия. А тя днес е някакъв странен синтез от леви либерали, някои от които направо са социалисти, и десни либерали - някои от които са откровени фашисти.  

Същото наблюдаваме в България в съюза между ПП и ДБ. Забележете как те не се интересуват от своите електорални резултати. За тях по-важното е Америка да е зад гърба им и да ги подкрепя.

Но точно това сега се променя. Те вече няма да бъдат любимото дете на Държавния департамент. В момента ПП-ДБ отиват в политическото небитие, там ще останат, а е напълно възможно и да изчезнат", посочи той.  

"Голямата задача на Бойко Борисов сега е да напомни на победителя за себе си. Няма да му е трудно, защото Борисов е клиент на американския промишлен комплекс, а това е огромна привилегия пред всички други политически фактори.

Борисов вече няма какво да се тревожи, че ще влиза в списъка "Магнитски" и може да се надява, че новата американска администрация ще се отнесе към него по по-различен начин", добави той. 

Ето какво каза геополитическият анализатор пред "Стандарт":

- Г-н Вацев, как най-кратко бихте описал новия президент на САЩ  Доналд Тръмп?

- Тръмп иска едно по-добро и по-справедливо бъдеще за Америка. Тръм е от хората, които повече не желаят да търпят диктата на дълбоката държава.

Тръмп е говорител на силите на индустриалния капитал, които се противопоставят на глобализирания финансов капитал. Тръмп е носител на едно истинско дълбоко революционно мислене.

- Как тълкувате думите му от победната реч: "Пишем история, предстои златна ера за САЩ и за човечеството"?

- Напълно вярно е, че републиканците пишат история. В трудни, нервни и драматични времена живее не само Америка, но и светът. 

- Какви очаквате да са стъпките на Тръмп по отношение на военните конфликти в Близкия Изток и Украйна?

- В Близкия Изток той ще подкрепи Израел, затова мисля че там празнуват. Те са убедени, че Тръмп е големият им приятел. Това, което Бенямин Нетаняху искаше досега, но не се получи, е защото Америка на Байдън не беше съгласна. 

Що се отнася до Украйна, Тръмп ще намали подкрепата за Володимир Зеленски до минимум. Това е сигурно. Америка вече няма да се отнася към украинската война като към централна своя задача. Идва краят на времето на Зеленски и това ще го видим до 5-6 месеца. 

Голямата болезнена точка пред американската външна политика ще е бъдещето на Китай и на Тайван.

- А как ЕС ще работи с Тръмп? Урсула фон дер Лайен беше сред първите лидери, които го поздравиха.

- Е, това е въпрос на елементарно дипломатическо поведение. Има си хас да не го поздрави след такава блестяща победа. ЕС ще трябва да се обърне към собствените си проблеми и да се опита да ги решава със свои сили.

САЩ ще престанат да бъдат бавачката на обединена Европа. В ЕС ще настъпят сериозни промени и ние тепърва ще ги наблюдаваме.

- Очаквате ли крайно десните в Европа да увеличат влиянието си?
- Анализаторите, които изследват победата на "Алтернатива за Германия" и движението на Марин льо Пен във Франция, силно преувеличават десния характер на тези партии. Важно е да се каже, че тази вълна е косервативна.      

- Как ще се отрази победата на Тръмп на политическите процеси в България? 

- Първото, което ще стане, е, че хората които разчитаха на политиката на Байдън - на демократите - за една нощ ще се пребоядисат и ще са вече тръмписти. Ще търчат от сутрин до вечер по тв студиата и ще обясняват как се радват на победата на републиканците.

- А как ще коментирате мненията на социолози, според които Бойко Борисов сега ще е по спокоен, правейки своето поредно редовно правителство. Вероятно те имат предвид кабинет без ПП и ДБ. 

- ПП-ДБ продължава да е аналог на американската Демократическа партия. А тя днес е някакъв странен синтез от леви либерали, някои от които направо са социалисти, и десни либерали - някои от които са откровени фашисти.  

Същото наблюдаваме в България в съюза между ПП и ДБ. Забележете как те не се интересуват от своите електорални резултати. За тях по-важното е Америка да е зад гърба им и да ги подкрепя.

Но точно това сега се променя. Те вече няма да бъдат любимото дете на Държавния департамент.  Междувременно аз очаквам да бъде сменен и американският посланик у нас. Той твърдо ги подкрепяше и се очакваше те да бъдат проводниците на политиката на САЩ в България.

В момента ПП-ДБ отиват в политическото небитие, там ще останат, а е напълно възможно  и да изчезнат. 

Голямата задача на Бойко Борисов сега е да напомни на победителя за себе си. Няма да му е трудно, защото Борисов е клиент на американския промишлен комплекс, а това е огромна привилегия пред всички други политически фактори.

Борисов вече няма какво да се тревожи, че ще влиза в списъка "Магнитски"  и може да се надява, че новата американска администрация ще се отнесе към него по по-различен начин. 

- Ще направи Борисов ли правителство без ПП-ДБ?

- Това няма да е известно до момента, в който не се случи нещо ново в българо-американските отношения. Досега за Борисов участието на ПП-ДБ в изпълнителната власт беше задължително. Но вече не е. Така, че лидерът на ГЕРБ е на прага към възвръщане на надеждата и без съмнение той има право на това.

Борисов, освен всичко друго, е и главата на българската политическа комуникация. 

- Какво е бъдещето на лявото у нас? Там има вече голямо обединение, заговори се че Корнелия Нинова ще оглави нова партия. Други възлагат надежди на Румен Радев и негова бъдеща политическа формация.

- Аз очаквам Нинова да се впусне в партийно строителство и да направи някакви интересни конструкции. Шансовете Радев да за лява партия са много ниски. Що се отнася до БСП - имаше една илюзия, че упадъкът й се дължи на Нинова. Но резултатите от проведените наскоро парламентарни избори говорят, че това не е вярно.

Сривът на БСП, който най-вероятно ще я доведе до изпадане от парламента, е по други причини. Тя е системна партия, каквито са още ГЕРБ и ДПС. Но нашите системни партии са в исторически упадък, приключва един цял цикъл, който започна в началото на 90-те години на миналия век.

- Къде бяхте Вие на 10 ноември преди цели 35 години, когато Тодор Живков падна от власт?

- Бях на заседание на Българско философско дружество. Тогава председателят Кирил Василев щастливо заяви: "Тодор Живков падна, другари!". Според мен от щастие той, който беше в президиума, едва се въздържа да не се покатери на масата. Така че посрещнах промяната в подходяща среда.

Но аз бях ангажиран с тези процеси. Дълго време преди това се занимавах с политиканстване, със заговорничене на дребно и едро, бях активен функционер на българската съпротива срещу Живков.

- А къде отидохте когато чухте новината, какво направихте, с кого се срещнахте?

- Тогава вече се сформираше Сдружението за алтернативен социализъм, в чието ръководство бях и аз. Така, че събитието за мен не беше генерална изненада. 

- Как мислите, приключи ли българският преход?

- Завърши перестроечният етап с общата криза на днешната ни политическа система. Очаквам България да има нова партийна структура. Защото в упадък е петата българска държава на Андрей Луканов и Желю Желев, в която ние живеем или си въобразяваме, че живеем. Четвъртата беше на на Антон Югов, Вълко Червенков и Тодор Живков. Третата беше на Кобургите и т. н. Историята всички я знаят.

Петата българска държава е нещо като самолет, който не можа да се отлепи от пистата. Очаквам шестата.

- Можете ли да направите прогноза за САЩ, Европа, Близкия Изток, България и света да речем за следващите една-две години?

- До една две години нищо няма да е променено съществено. България принципно ще е същата, ЕС няма да е - ще продължи своя упадък. Русия ще победи военно-технически в Украйна. Но тогава ще се появи истинският проблем. В Москва тепърва трябва да се решава властовият въпрос.  Там вече има нескрито противоборство между две големи сили.

От една страна е военнно-промишленият комплекс и присъединилите се към него сили. Парадоксално, но тук е дори Руската православна църква. От другата страна с не по-малко ресурси е руската олигархия. Владимир Путин е просто арбитър в тази битка, той се опитва да балансира.

Но да видим колко още време ще успява. А България ще трябва да реши своето място в геополитически план. Това ще е фундаментален проблем. Държавата ни можеше да влезе в новия съюз на БРИКС. След като Турция членува там, защо България да не се възползва от новите шансове, които историята й предоставя?

- До каква степен Илон Мъск ще има влияние върху Доналд Тръмп?

- Мъск влияе върху Тръмп и придава конкретност на неговите виждания. Но пак ще кажа: Тръмп разби светая светих на финансовия капитал. Дано има смелост и късмет. Защото тепърва ще стрелят по него.