Проф. Сербезова за починалата Меги във Враца: Не е трябвало да...
Заради тежкото състоянието, в което се е намирала починалата, не е било необходимо да ѝ изискват лична карта на регистратурата, категорична е здравната министърка
Заради тежкото състоянието, в което се е намирала починалата в спешното във Враца жена, не е било необходимо да ѝ изискват лична карта на регистратурата. Това обясни здравният министър проф. Асена Сербезова по време на изслушване в парламентарната комисията.
Тя припомни, че е сформирана работна група, която да направи преглед на протоколите областта на спешната медицина.
Първа версия за смъртта на Меги, издъхнала в Спешното във Враца
„Внимателно прегледахме стандарта за спешна медицина. Визирайки състоянието на пациентката, изискването на документи не присъства в стандарта при такова състояние”, каза проф. Сербезова. Министърът обясни още, че трябва да поверят и как са обучени хора по места, как е създадена организация и как стандартът е въплътен в правилника на съответното лечебно заведение.
„Реформата на спешната помощ е сред приоритетите на правителството. Не само стандартът – отношението, апаратурата, хората и колко са мотивирани, времето за реакция”, каза още проф. Сербезова.
По време на изслушването стана ясно още, че скокът на цените на материалите и труда е спрял ремонтът материална база на 61 центъра за спешна медицинска помощ, обясни здравният министър проф. Асена Сербезова в отговор на депутата от Демократична България д-р Александър Симидчиев относно напредъка по проект „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ”, който е финансиран в размер на над 163 млн. лв по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020.
Тя посочи, че по него трябва бъдат финансирани строително-ремонтни дейности в 235 обекта, за които има избрани изпълнители за строителен и финансов надзор. и . За 97 вече са включени договори за изпълнители на 97 обекта. За тях строително-монтажни работи са стартирали в 31 обекта, а в 8 дейностите са завършени успешно.
„За 61 обекта обаче няма сключени договори за строително ремонтни дейности и предстои преобявяване. Причина е, че за невъзможността за сключване заради повишаването на материалите и труда и средствата, заложени в бюджетите на обектите, се оказват недостатъчни. Затова някои от обектите не притесняват интерес за потенциалните участници”, обясни проф. Сербезова. Затова независим оценител ще оцени ръста на цените и да прецени с колко трябва да се дофинансира даден проект.
Отделно по проекта трябва да бъдат закупени и 42 линейки с повишена проходимост. Проф. Сербезова обясни, че до момента е имало няколко обявени неуспешно поръчки за тях. Затова и скоро ще бъде обявена нова процедура, тъй като срокът за това приключва този месец.
Депутатът от ГЕРБ и бивш здравен министър проф. д-р Костадин Ангелов пък пита защо в столицата имало толкова тежки мерки, след като според плана за справяне с пандемията основен показател била заетостта на интензивните легла. „Те около 1200 на брой. В момента са заети по-малко от 50%, което противоречи на плана и страната не трябва да бъде в тъмночервената зона. В София 223 легла средно са заети за последни 15 дни, а има 500-550. Следователно също са заети по-малко от 50% от леглата”, заяви проф. Ангелов. Справка в сайта на СРЗИ обаче показва, че разкритите интензивни легла за пациенти с коронавирус са по-малко от посочените от нето – 324. Това означава, че близо 70% от леглата вече са заети, а не по-малко от 50%.
Голям COVID скандал между проф. Сербезова и проф. Ангелов разтърси НС ВИДЕО
След като проф. Сербезова изброи кои показалите следят, освен интензивните легла, проф. Ангелов заявки, че те много приличали на тези 23 показатели, които са следили, когато той е бил министър на здравеопазването.
„Това означава, че не работите по плана „Петков”, а по плана Ангелов. Аз не мога да намеря обяснение за себе си защо в София има мерки, след като всички тези неща в София са много благоприятни. Мерките в София категорично трябва да бъдат отменени”, каза още проф. Ангелов.
В отговор проф. Сербезова му обясни, че има разлика в индекса в отделните области. Той може да е един като абсолютна стойност, но причините за него могат да са различни. „Когато говорим за наука и обществено здраве, не бих използвал думата плагиатство, а приемственост и надграждане. Това, което се сте направили е ъпгрейднато и продължено”, каза още министърът.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!