Първа версия за трагедията с българския военен самолет край Шабла

Причините за инцидента могат да бъдат от технически характер, тъй като изтребителите, с които разполагаме, са на повече от 30 години, заяви Тодор Тагарев

Технически проблем или грешка на пилота може да са възможните причини за инцидента с изтребител, който падна по време на учение в района на Шабла.

Това коментира в "Тази сутрин" бившият военен министър Тодор Тагарев.

Той обясни, че в учението участват изтребители МиГ 29, щурмови самолети Су-25, хеликоптери от ВВС и ВМС, както и средства за противовъздушна отбрана.

"Причините за инцидента могат да бъдат от технически характер, тъй като изтребителите, с които разполагаме, са на повече от 30 години, а поддръжката им е трудна", обясни Тагарев.

Другата възможност е грешка на пилота.

„Изпълнението на задача в морски условия е по-сложно, отколкото над сушата. Има случаи в миналото за загуба на ориентация на пилота.

С тази стара техника той няма възможност да използва съвременни средства за навигация и управление за избягване на сблъсък. Това също е едно възможно обяснение“, обясни Тагарев.

Той допълни, че колкото по-стара е техниката, толкова по-вероятно е да има такива случаи.

Бившият военен министър изрази надежда пилотът да е успял да катапултира и да бъде открит.

БЛИЦ припомня, че изтребител "МиГ-29" е паднал тази нощ край Шабла по време на военно учение. Радиовръзката с машината е изгубена към 00:45, когато самолетът е изчезнал от радара. 

В момента тече операция по издирването на пилота.

В нея участват сили и средства от състава на Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Гранична полиция и Военновъздушните сили.

Министърът на отбраната Георги Панайотов пътува към района на инцидента. Медиите ще бъдат информирани своевременно за хода на издирвателната операция.

Провеждането на тактическото учение с бойни стрелби „Шабла 21“ е прекратено.

Тактическото учение с бойни стрелби „Шабла 2021“ започна в понеделник. В него участват над 2000 военнослужещи от България и САЩ.

В рамките на учението се провеждат съвместни бойни стрелби на формирования за противовъздушната отбрана и авиацията с участието на сили и средства от въоръжените сили на Сърбия.

Това не е първият инцидент с машини на бойната ни авиация през последните години.

През 2017-та вертолет "Пантер" на ВМС пада във водите на Черно море по време на учение.

През 2018-та военен хеликоптер Ми-17 пада край "Крумово", Пловдив. Двамата пилоти загиват.

Най-сериозният инцидент е през 2012-та година по време на учение. Самолет МиГ-29 пада край Пловдив. Военните успяват да катапултират.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!