Псевдоеколози от "зеления октопод" лапат пари от държавата като спасители, а плажуващите се давят
Псевдоеколозите от „Корал“, които цяло лято протестираха срещу държавата и местните власти заради проверките на институциите, се оказаха лапащи без свян от същата тази държава. Докато през ден скачаха срещу инспекциите на общината, туристическото министерство и РИОСВ - Бургас, при които лъсна, че нелегално настанилите се на плажа и гората зад тях т.нар. дивокъмпингуващи крадат ток и вода, активистите на „Да запазим „Корал“ са се цанили за спасители на ивицата. Но далеч не безплатно.
Сдружението е взело над 20 бона за два месеца работа, като парите са по обществена поръчка, обявена от областната управа на Бургас, пише "Монитор".
Всичко започва в началото на юли, когато управата обявява конкурс за осигуряване на спасители на неохраняемите плажове. Сред тях заради статута му на място за диво къмпингуване попада от две години и „Корал“. Поръчката е за малко над 70 000 лева, като една трета от тях са предназначени именно за плажната ивица край село Лозенец. Любопитното е, че за останалите 4 плажа остават много по-малко средства, макар да са по-големи като площ.
Подалият оферта кандидат е само един – сдружението „Да запазим „Корал“ НПО-то де факто е свързващото звено между зелените, партията на задкулисието „Да(й), България“ и сайта „Бивол“. Компания в ръководството на сдружението си правят представящия се за главен редактор на сайта „Бивол“ и обвиняем за клевета във Франция Атанас Чобанов и Кирил Петков от ръководството на „Дай, България“ и Лилия Попганчева. Последната освен председател на сдружението е и служител на семейство Малееви. Попганчева се води спортен психолог към Тенис клуб „Малееви“, чийто съсобственик Мануела Малеева също е в ръководството на „Да(й), България“. Именно Попганчева е сложила парафа си върху контракта с областната управа на Бургас, чийто срок за действие дори още не е изтекъл.
Макар сезонът отдавна да приключи, договорът е до 30 септември. За това време сдружението трябва да получи 20 859 лева, срещу които да предоставя целодневно от 8 до 18 часа по двама спасители на два пункта на ивицата. Общо петима души са записани като такива, а сред тях са братът на бившия концесионер на плажа и настоящ неформален лидер на „Да запазим „Корал“ Атанас Русев – Кирил и бащата на Кирил Петков – Петко Петков. В диспут преди дни в близката до Цветан Василев телевизия BiT друг от активистите на „Да запазим „Корал“ - Васил Гюров, призна, че и той давал смени като заместник-спасител. По договор обаче това може да се прави само от хора, които имат нужните изкарани курсове и разрешителни.
Доколко от сдружението са си вършили работата става ясно от факта, че по-малко от две седмици по-късно човек се удави на плажа. Впрочем това е втори трагичен случай за двете години, откакто ивицата е без концесионер, защото е предназначена за диво къмпингуване. Преди това смъртни случаи не е имало с години.
Случката с договора за спасители е само поредната илюстрация на лицемерието на псевдоеколозите, които третират буквално като бащиния „Корал“. Преди няколко седмици лъсна, че псевдоеколозите продават на заблудени туристи и фекална вода. Това става ясно от сигнал на измамен почиващ, който дори е хванал чревно разтройство, след като е пил от съмнителната течност.
Опасната за пиене вода се разпространява сред хората, които са се настанили в нелегалния къмпинг на Корал. Неколцина от тях си направили съмнителен водоизточник с подръчни средства, който е съвсем близо до септичните ями. Община Царево вече спря тока и водата в района, за които почиващите не плащаха нито лев. При кмета обаче постъпили жалби, че някой събира на хората там пари за питейна вода.
Според сигнала, който мъжът е подал до община Царево и РИОСВ – Бургас, опасната вода му била продадена от един от постоянните обитатели на плажа – Марио Тенев. Свръзката с него пък му направил друг виден „коралец“ - Васил Сървайвъра. Името на последния нашумя, след като стана ясно, че продава ток на незаконно къмпингуващите, макар по принцип да няма легална партида за електричество. В сигнала на пострадалия плажуващ е записано, че Сървайвъра го свързал с Тенев, който от своя страна го свързал към „питейната вода“. „Коралецът“ обяснил на новодошлия турист, че има кладенец, от където изпомпвал водата с хидрофор и от там тя се разпределя към близките каравани и палатки. В разгара на лятото обаче нивото на водата в кладенеца спаднало и затова Тенев обяснил, че ще го допълва от друг водоизточник.
В жалбата на измамения турист пише, че въпросният алтернативен източник всъщност била обикновена горска локва с неустановен произход. От нея с маркучи къмпингуващите пълнели кладенеца на Тенев с вода, а след това от герена съмнителната течност потичала към палатките и караваните. Пострадалият пише до институциите още, че по-късно Сървайвъра му признал, че били правени проби на водата, които показали, че в нея има наличие на отпадни и фекални води.
Според кмета на община Царево Георги Лапчев вече има издадено предписание за спиране на електроенергията, която се краде. В началото на август е спряна и водата. Къмпингуващите обаче са създали своя система от помпа, маркучи и стар резервоар с чиято вода се къпят, мият съдовете си, а някои дори пият. Водоизточникът е неясен и със спорен произход, макар създателите на импровизираната система да твърдят, че това е дъждовна вода.
„Това е абсолютно невъзможно - там да има извираща вода от някъде. Факт е, че съвсем в близост до въпросното понижение, то дори не е дере, се намират септичните ями на къмпинг „Юг“. Така че възможно е и най-логично е тази вода всъщност да е
пропиващата се през почвата, която излиза от септичната яма", коментира кметът Георги Лапчев. Някои от летовниците на къмпинга, които са консумирали хлорираната вода от ямата, вече са със стомашно-чревни инфекции. Има подадени жалби до няколко институции и предприети проверки от здравни и екоинспектори, от „Басейнова дирекция“ и от общината.
Началникът на РИОСВ – Бургас, Тони Атанасова коментира, че няма как да твърдят категорично откъде идва тази вода. Според екоинспекторите няма изтичане на отпадни води. В протокола от проверката на „Басейнова дирекция“ пък е посочено, че става въпрос за водосбор от подземни води. Около караваните обаче има поставени множество химически тоалетни, за които тепърва ще се проверява къде са изхвърляни. Очакват се и резултатите на водата, която ще проверяват от здравната инспекция.
"Ще искаме информация за всички договори къде са отишли тези изчерпани води, къде са предадени, в кои пречиствателни станции и така нататък", каза главният експерт по опазване на водите в РИОСВ – Бургас, Анна Желязкова.
Така се оказва, че някой прибира пари за вода от горски водосбор с неясен произход, за което, по думите на кмета на Царево, вече има подадени жалби, включително че хората плащат като за вода за питейни нужди. Според местните в района отдавна има друг интерес спрямо апетитния терен, собственост на фирма "Ибердрола".
Жалбите са стигнали и до прокуратурата, откъдето сигналът за водоизточника ще бъде проверяван, включително и незаконното събиране на пари за водата.