Курилските острови Итуруп, Шикотан и Кунашир бяха ударени слабо от земетресение с магнитуд 5.5 и източник на дълбочина 50-55 километра (оценки на Американски геоложки проучвания и Европейски сеизмологичен център). Курилските острови са част от пръстен на тектонска нестабилност, ограждащ Тихия океан. Епицентърът на земетресението е в област на потъване на тихоокеанската мегаплоча под Охотската микроплоча (част от Евразийска мегаплоча). Локализиран е източно от село Буревестник, на около 110 километра (км) и от Курилск на 125 км (селища на остров Итуруп); от тези селища има информация за усетени сътресения. Предполага се, че земетресението е усетено от неспящи и в други села на остров Итуруп – Горячие Ключи, Горний, Рибаки, Рейдово, където интензивността трябва да е била от III-IV степен, както и съвсем слабо – от II-III степен на островите Шикотан (в село Крабозаводское) и Кунашир (в село Маяк Ловцова), съобщава "Фокус"..

Тревога за опасност от цунами не е обявявана. Щети няма. От сахалинския филиал на Единната геофизична служба на РАН съобщават за слаб вторичен трус в 3:32 часа днес, отново на дълбочина 55 км и с епицентър около 110 км източно от Итуруп. Сеизмична активизация източно от Южно-Курилските острови се регистрира в продължение на повече от 40 дни на дълбочини между 50 и 150 км и област на епицентрите с размери 230-240 км паралелно на островната ориентация и около 100 км в напречно направление. Четири от земетресенията са с магнитуд над 5. С максимална сила сред тях е събитието през тази нощ – магнитуд 5.5. В близките месеци на тази година в района са генерирани и земетресения от плитки източници (на около 10 км под морското равнище): рояк от земетресения с магнитуди не превишаващи 4.2 се изяви за една седмица през месец август в североизточна посока, а в продължение на 12 дни през октомври-ноември поредица от трусове се реализира северно от остров Кунашир в едно твърде компактно пространство. Огнището на земетресението с максимална сила (магнитуд 5.5) в тихоокеанските околности на южните Курилски острови, станало тази нощ, се намира на около 100 км в югозападна посока от източника на мощно земетресение от 1963 година.

Магнитудът на тогавашното земетресение се оценява на 8.5. То е предизвикало цунами, като локалната вълна била с височина 4.5 метра и вълнението достигнало крайбрежията на Япония, Хавай, Канада, САЩ и Мексико. Още по-висока – 15 метрова вълна се появила в западната част на Северния Тихи океан от афтершок с магнитуд 7.8, станал една седмица по-късно. Друго мощно земетресение в региона на сегашната земетръсна активност става през 1994 година на дълбочина само 3 км по склона на тихоокеанската плоча. Магнитудът му е 8.3, а епицентърът му на 120 км в изток-североизточна посока от епицентъра на днешния трус. Неговата мощ също поражда цунамна вълна с височина над 5 метра в Южно-Курилск и около 3.5 метра в Ханазаки на остров Хокайдо. От земетресението загиват 10-12 души, ранените са 242-1742 според различни източници, а 1200 души остават без покрия. След 4 дни се реализира афтершок с магнитуд 7.1.