Западни медии нарекоха "Звяра от Изток“ антициклона, който възникна в Русия и връхлетя Европа, носейки студ тази седмица.
 
Различни метеорологични служби кръщават циклоните или ураганите в зависимост от мястото им на възникване и мястото, на което създават проблеми.

Българският Национален институт по метеорология и хидрология е кръстил един циклон „Албена“. Имената на циклоните се дават по азбучен ред, редувайки мъжки и женски имена. Към този момент българските метеоролози са стигнали до буквата „Г“, защото циклонът, който премина през България и донесе обилни снеговалежи тази седмица, се е казвал, макар и неофициално, „Вяра“.

Студената вълна британските медии нарекоха "Звярът от Изтока", в Холандия я кръстиха "Сибирската мечка", в Швеция - "Снежното оръдие", а във Франция – "Москва-Париж". Сибирският студ в Европа през последните дни взе над 50 жертви, а обилните снеговалежи парализираха летищата и пътното движение.
 
По принцип имена на природни явления като циклоните и ураганите дават метеорологични служби според мястото на възникване, обясни метеорологът в НИМХ-БАН Христо Христов.

"Примерно тези, които тръгват от Атлантическия океан и създават проблеми в Западна Европа, местните служби им дават име. На тези, които възникват в Средиземноморието и минават първо през Италия и създават проблеми - италианската служба. Някой път имена дава гръцката служба. Ние също сме давали имена на някои, които са много важни и преди това не са имали име", каза той.

У нас кръщаването на циклоните не е официално, защото не е минало през гласуване на научния съвет. Световната метеорологична организация и английската служба най-често дават имена на преминаващите циклони или урагани, обясни метеорологът от НИМХ към БАН Анастасия Стойчева.  Циклонът, който в понеделник тези седмица ни донесе снеговалежи, носел неофициално името "Вяра". Преди това имало един, който се наричал "Борис".
 
"Но тъй като това все още не беше и все още не е минало през научен съвет, остана само за наша вътрешна информация. Пък "Албена" вече го бяхме обявили", каза Стойчева.

Тя отбеляза, че за метеоролозите температурите от първия ден на март не са екстремни. "Много е важно да се акцентира върху това кое е екстремум. Екстремумите в метеорологично отношение са месечни, тоест за определен месец, когато се надмине най-ниската температура, която досега е отчитана, тогава се обявяват като екстремни стойности. Такива ден по ден в самия ден в конкретна станция - това не е екстремно време", каза Стойчева.

Климатолозите обясниха, че ако редовно дават имена на циклони, то сигурно интересът към метеорологията ще се увеличи.

Източник: Дарик