България избира новите 240 в парламента, кой ще бъде №1

Мандатите в парламента са 240 и се разделят между партиите и коалициите, спечелили поне 4% от действителните гласове

България избира днес новите 240 народни представители в бъдещото 46 Народно събрание. За втори път тази година избирателите ще пуснат своя глас за предпочитаната от тях партия.

Тези избори обаче са предсрочни, след като избраният три месеца по-рано (на 4 април) 45 парламент за първи път в най-новата история не успя да излъчи правителство.

Те се организират от служебното правителство с премиер Стефан Янев, което бе назначено от президента Румен Радев. За тях ще отговаря нов състав на Централната избирателна комисия (ЦИК) начело с предложената от "Има такъв народ" Камелия Нейкова.

Над 6 милиона и 700 хиляди са избирателите, които фигурират в предварителните списъци.

Секциите в страната отварят в 07:00 часа и ще затворят в 20:00 часа вечерта, с възможност вотът да продължи до 21:00 часа, ако пред изборните помещения има още желаещи.

Близо 7 000 са кандидатите за депутати, издигнати от общо 23 партии и коалиции. Над 6 700 000 са избирателите в предварителните списъци. 

Над 12 000 са секциите на територията на страната. В 9 402 от тях вотът е само с машина. Там избирателите са над 300 по избирателен списък. В чужбина има рекордните 784 секции в 68 държави. Доставените устройства за гласуване  зад граница са 421 в 24 държави
Гласуването за предсрочните парламентарни избори зад граница започва в 07.00 часа сутринта местно време и приключва в 20.00 часа също местно време.

Интригата за първото място обаче е голяма. До последно социолозите дават съвсем малка разлика между ГЕРБ и ИТН. Повечето агенции наредиха на първо място партията на Слави Трифонов, но някои посочиха ГЕРБ като първа политическа сила след вота. Разликата между двете обаче е под 1%, което е в рамките на допустимата социологическа грешка. Решаващ глас ще имат сънародниците ни в чужбина, тъй като техния вот не се отчита при социологическите проучвания.

Същото се отнася и за четвъртото място. Битката за него е между ДПС и Демократична България, а и двете политически сили разчитат силно на избирателите зад граница.

Според проучванията БСП запазва третото си място. Очакванията са бариерата от 4% да премине и коалицията около Мая Манолова "Изправи се! Мутри, вън!“. Патриотите може и да останат под чертата, но е възможно и да преминат прага за влизането в НС, като според анализаторите това зависи от избирателната активност.

Лидерът на ИТН Слави Трифонов този път не иска да е депутат. Той остава в историята като народен представител от 45 парламент, който не стъпи нито един път в пленарната зала.

Сега е решил, че неговото място не е в парламента, а трябва да носи отговорност за хората, които са там.

И на тези избори лидерската битка е в 25-ти МИР в София. Там се изправят Бойко Борисов, Корнелия Нинова и Христо Иванов. От коалицията на Патриотите няма да имат за водач на листа председател на партия.
Участници във вота на 11 юли са 23 партии и коалиции, а номерата им в бюлетината са следните:

1. Движение "ЗАЕДНО за промяна"
2. "Свобода"
3. Български национален съюз "Нова демокрация"
4. "БСП за България"
5. ГЕРБ-СДС
6. "Атака"
7. ДПС
8. "Изправи се! Мутри вън!"
9. МИР
10. "България на труда и разума"
11. "Възраждане"
12. "Подем"
13. "Бригада"
14. "Пряка демокрация"
15. "Гражданска платформа Българско лято"
16. "Българските патриоти - ВМРО, ВОЛЯ и НФСБ"
17. "Ляв съюз за чиста и свята република"
18. "Партия на Зелените"
19. "Национално обединение на десницата"
20. "Глас Народен"
21. "Републиканци за България"
22. "Има такъв народ"
23. "Демократична България"

Мандатите в парламента са 240 и се разделят между партиите и коалициите, спечелили поне 4% от действителните гласове.

От 22:00 часа снощи започнаха да гласуват сънародниците ни в Нова Зеландия, там секции са две - в Крайстчърч и в Оукланд.
Първи гласуваха сънародниците ни в Австралия. Заради часовата разлика изборният ден зад граница ще приключи най-късно в Сан Франциско, САЩ - в 06:00 часа българско време в понеделник, 12-ти юли.

В деня за размисъл преди вота, секционните избирателни комисии получиха техническите устройства и всички други изборни книжа и материали, необходими за машинното гласуване.

Както в деня за размисъл, така и в изборния ден е забранена политическата агитация, както и оповестяване на социологически данни за нагласите на избирателите

Резултатите от социологическите проучвания могат да се публикуват и разгласяват след 20.00 часа на изборния ден.
ЦИК реши видеозаснемането и водеоизлъчването в реално време в избирателна секция да се осъществява след края на изборния ден, при обявяване на гласуването за приключило, като няма да се допуска заснемане на избирателни списъци.

Могат да бъдат показвани действията на Секционните избирателни комисии при броене на подадените гласове при установяване на резултатите и попълването на протокола.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!