Д-р Дариткова и проф. Михайлов в свирепа схватка заради новия локдаун
Двамата влязоха в лют спор заради готвеното затваряне в различни градове в България
Ситуацията е изключително динамична и тя се наблюдава внимателно по всички показатели. Това заяви д-р Даниела Дариткова, водач на листа на коалицията ГЕРБ-СДС в ефира на "Лице в лице" по повод готвения локдаун на София.
"В ситуацията, в която се намираме, в пик на разпространението, трябва да се вземат решения. Всеки областен щаб може сам да прецени какви мерки да наложи", добави тя.
"Факт е, че при предходния пик на инфекция, мерките които предприехме, доведоха до това, че се намали заболеваемостта и сега вероятно се налага подобно действие", смята Дариткова.
Тя не допуска, че само отворените ресторанти са виновни за пика, а по-скоро разпространението на новите щамове на К-19. "Виждаме същото в цяла Европа, просто при нас имаше леко закъснение", каза докторката.
"Важно е и сега да се реагира. Предходното затваряне даде своите резултати. Трябва да се научим да живеем с коронавируса, но и да го контролираме", категорична е Дариткова.
В студиото с нея бе и кандидатът за депутат от листата на БСП за България проф. Георги Михайлов:
"Ако погледнем във времето назад, още през февруари отделни членове на НОЩ започнаха да представят своите визии, че ще има трета вълна", каза той.
"Какъв беше смисълът да се отворят питейните заведения и след една седмица да започнат гръмовно всички медии да представят реални факти", запита Михайлов.
"Има един сериозен момент от инфекциозна гледна точка. Една болест не се контролира с локдауни. 85% от хората нямат симптоми на заболяването. Въпросът е да се съчетаят мерките така, че да не пострадат обществените отношения", смята той.
Според него образованието на българските деца е пострадало най-много.
"Младите хора са като огън. Правилно ли е да не могат да ходят на училище, но да могат да ходят на заведения и в моловете", запита той.
Дариткова веднага отвърна:
"Мерките се предприемат на основата на заболеваемост. Има училища, в които се прекратиха занятията, защото голям процент от персоналът беше заразен" поде тя.
По думите й тази криза може да бъде овладяна чрез активна ваксинация, спазване на дистанция, дезинфекция и дисциплина. Според нея онлайн обучението е напреднало много през последната година.
Но бе отново контрирана от проф. Михайлов, който заяви, че катастрофирането на ваксинационния план според него води до недоверие в обществото.
"Здравната система има своите недостатъци, но колегите ми се борят с всички възможности срещу коронавируса. Имаме достатъчно лаборатории и възможности за лечение. Познаваме по-добре заболяването и сме много по-подготвени", каза Дариткова и добави, че имаме достатъчно респиратори и техника.
Според нея предизвикателството в момента е само към здравната ни система и до този момент се справяме добре.
"Не е въпросът за сметка на една професионална общност, държавата да оправдае всичките си безобразия през последните години. Лошото материално състояние на 90% от болниците, застаряването на медицинския персонал и недостатъчния брой сестри, са проблеми от години", каза проф. Михайлов.
По думите му хората няма къде да се измият с топла вода в някои болници и си носят духалки от вкъщи.
Според него от години никой не си е мръднал пръста да реши тези проблеми. "Ние сме на първо място и по смъртност от инсулти и инфаркти. Детската смъртност намалява, но пак е два пъти по-висока от фона на цяла Европа", каза той.