Герджиков посочи какво ще се случи, ако не се състави редовен кабинет
Досега нямам спомен в нашето развитие да е имало поред два неуспешни парламентарни избора, които да не доведат до конституиране на парламент, заяви той
Служебният кабинет за мен е на изключително ниво. Това каза пред „Фокус“ проф. Огнян Герджиков – председател на 39-ото Народно събрание и служебен министър-председател в периода 27 януари-4 май 2017 г.
„За мен това е един много силен и балансиран състав. Много качествени хора. Изключително високо ниво на състава на служебния кабинет. Това е моето мнение“, коментира проф. Герджиков.
Според него е нормално да има и кадрови промени.
„Това е съвършено естествено и би било много странно да няма никакви. Въпросът е да се спазва мярката. Не трябва да се стига до тотална чистка и да се изрине всичко до дъно. Това би било съвършено неадекватно поведение. Слава Богу, към момента аз такова нещо не забелязвам. От тази гледна точка мисля, че е добре начинът, по който досега виждам рокадите“, отбеляза проф. Герджиков.
Той посочи, че не изключва възможността и след изборите на 11 юли да не се състави кабинет.
„Досега нямам спомен в нашето развитие да е имало поред два неуспешни парламентарни избора, които да не доведат до конституиране на парламент. Не изключвам да се случи. Не, че искам да се случи, но не го изключвам. Конфигурацията на следващия парламент няма да бъде коренно различна от това, което ни показа 45-ото Народно събрание. Едни ще качат малко, други ще слязат, ще влязат 1-2 нови партии с малко над 4%. Ще се получи приблизително нещо, което е същото“, прогнозира проф. Герджиков.
Според него обаче е друг въпросът дали ще стигне коалиционната културата в името на целите на България, за да се кооперират такива политически сили, които на пръв поглед изглежда, че нямат общи платформи, но всъщност винаги имат нещо общо.
По думите му, ако не се състави кабинет, то това няма да се отрази катастрофално на управлението на страната.
„Някои казват, че като няма парламент, няма да има и бюджет. Да, бюджетът не може да се гласува, но пък ще важи този от предходната година. Това не е нещо, което води до катастрофа. Много държави са изпадали в подобна ситуация в продължение на години да не могат да съставят правителство и парламент да няма. Така че не е най-страшното нещо, което може да се случи на България. По-важното е да махнем административните пречки за бизнеса, което много пречи. Този административен рекет на моменти наистина спъва бизнеса. Това е нещо, което мен ме тормози и по този начин гоним инвеститори“, каза още проф. Огнян Герджиков.