Говорителят на ЦИК размаха пръст след скандала с ДБ в Стара Загора
Отказът за регистрация на листата е абсурден, коментира Цветозар Томов
Решението на ЦИК за казуса с регистрация на листа в Стара Загора е напълно абсурдно. Практика, която се е наложила от много време по един напълно легитимен начин за подаване на документи, признат в Регламент 910 на ЕС, изведнъж се прекратява от действията на една РИК по неясни причини.
Това каза в "Денят започва" по БНТ говорителят на ЦИК Цветозар Томов по повод решението на Районната избирателна комисия в Стара Загора да откаже регистрацията на листата с кандидат-депутати на ДБ.
Той допълни, че не може да коментира казуса в качеството си на говорител на ЦИК, защото категорично не е съгласен с решението, което е било взето.
Може да изрази личното си мнение, но не и да аргументира становището на комисията по този въпрос.
"Личното ми мнение е, че това беше доста сериозна грешка на ЦИК или по-скоро тя пропусна да поправи допусната грешка на РИК Стара Загора", oбясни Томов.
"Става въпрос за опит за регистрация с електронни подписи на документите. От проверката, която ЦИК направи, след като взе това решение, се установи, че има още 12 районни избирателни комисии, в които коалицията се е регистрирала по същия начин без никакви проблеми", добави говорителят на ЦИК.
По думите му Комисията е взела решение да провери регистрациите с електронни подписи и на предишните избори - на 4 април и на 11 юли, и според него по-вероятно ще се окаже, че и там има такива регистрации.
"Въпросът който реално стои, и който трябва да бъде решен, е да намерим начин като изборна администрация да регламентираме начина на подаване на документи с електронен подпис. И да не наказваме партиите и коалициите за работа, която ние не сме свършили", каза още Томов.
Този път в обучителната кампания за изборите ще се използват много повече машини. Предният път е имало по три на изборен район, а сега вероятно всяка община ще може да получи. Томов отново обясни как ще се гласува с машина и за двата избора на 14 ноември. Според него процедурата не е по-сложна тази на предишните избори.
"Хората са свикнали с банкомати и са свикнали, че картата се вкарва докрай в устройството. При тези машини тя се вкарва някъде до средата и не трябва да се натиска много силно, за да не стане беля, да не се повреди", предупреди говорителят на ЦИК.
Той напомни да не се дърпат разписките преди звуковия сигнал. По думите му най-вероятно няма да има две кутии за двата вота, а секционните избирателни комисии ще трябва да ги разделят след приключване на изборния ден. Хартиените бюлетини за парламент и за президент ще имат различен цвят на гърба си.