Изборни неволи: Бойкотират вота в чужбина!
Доброволци се отказват от изборите, предупреждава Боян Юруков, който традиционно следи вота на сънародниците ни зад граница
Доброволци, които от години организират изборите в чужбина, сега бойкотират процеса заради неуспешен диалог с Централната избирателна комисия (ЦИК) и Министерство на външните работи (МВнР) за това как съвместната им работа да стане по-ефективна. Това става ясно от анализ на блогъра и изборен наблюдател Боян Юруков, който традиционно следи вота на сънародниците ни зад граница. Това съобщава BG Voice.
В текста Юруков припомня значимата роля на доброволците, когато се провеждат изборите в чужбина: „На всеки вот
информираме, призоваваме изясняваме, намираме помещения, попълваме комисии и нужди“, пише той и допълва, че през годините тази роля „рядко е разпознавана, а понякога дори блокирана“.
„Обвинения липсваха – прокурорите само им било любопитно. Това отношение и откровеният тормоз накара доста хора да се откажат не само да помагат с изборите, но и да имат каквото и да е с България. Общата позиция, включително на хора в ЦИК, е, че целта на прокуратурата е именно била такава – деморализация на активните българи, най-вече в Западна Европа“, изтъква той.
Юруков пише, че доброволците са направили опит да постигнат формално споразумение с ЦИК и Външно министерство. Тъй като това не е случило, мнозина сега бойкотират организацията на вота 2 в 1, което „поставя пред реален риск изборите в чужбина, защото е практически невъзможно консулствата ни с крайно недостатъчния им персонал и ресурси да организират дори част от секциите“.
„Независимо че 700 секции са принципно одобрени, независимо от заявленията, надали ще има кой да плати за помещенията да попълни комисиите и да свърши всичката работа около вота, която остава скрита за обикновения гласоподавател“, изтъква той.
И допълва, че всичко това обяснява по-малкия брой на заявленията за гласуване, постъпващи от чужбина. За вота през април те са били 85 815 броя, а за юли – 70 960 броя. Прогнозата му е, че за изборите през ноември ще бъдат около 42 000.
Липсата на заявления ще забави и самото гласуване, тъй като въз основа на тях предварително се съставяха избирателните списъци в чужбина.