Кирил Петков - доказан престъпник влиза в парламента

“Канадецът” сега е с имунитет заради изборите

Кирил Петков е излъгал, че е единствено български гражданин и отговаря на конституционните изисквания да бъде български министър, а едни от най-ерудираните юристи в България категорично дадоха мнения, цитирани от “Труд”, че са налице достатъчно доказателства за извършено престъпление.

Нещо повече - най-фрапиращото в случая е, че след като декларацията с невярното съдържание даде основание на Конституционния съд да установи противоконституционност на президентския указ за назначаването му, Петков обяви, че се кандидатира за депутат. А в момента е с имунитет заради предизборната кампания. Депутатският му имунитет пък би го пазил до известна степен от наказателно преследване.

Юристи цитираха част от решението на Конституционните съдии: “От писменото потвърждение на Кирил Петков до канадските власти от 21.04.2021 г. следва еднозначният извод, че към посочената дата същият е осъзнавал, че заявеният от него отказ от гражданство не поражда автоматично действие, а следва да бъде одобрен от съответните власти на Канада”.


Наличието на чуждо гражданство означава публичноправна връзка между лицето и друга държава, която предпоставя права и задължения, които могат да се окажат в конфликт със задълженията към българската държава, обявиха в решението си конституционните съдии по повод на казуса с Кирил Петков

Магистрати се позоваха на решението на Конституционния съд за установяването на противоконституционността на Указ №129 на президента на Република България за назначаване на служебно правителство от 12 май 2021 г. в частта, с която лицето с двойно гражданство е назначено за служебен министър на икономиката.

Както Конституционният съд установи в решение от дело 18/2021, Петков е попълнил декларация с невярно съдържание, заявявайки, че е само с българско гражданство. Това деяние е състав от Наказателния кодекс, а именно от чл. 313: “Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева”.