Мрежата клокочи след изборните резултати: Промяната „изчегърта“ протеста

Редица колоритни коментари започнаха да се споделят из социалните мрежи след първите данни от изборния ден

Първите социологически проучвания показаха ясно, че ГЕРБ остава първа политическа сила, втори са ПП, а трети и четвърти останаха БСП и ДПС. Партията на Слави Трифонов ИТН се нарежда почти накрая, което се отнася и за ДБ. Разбира се има и такива социологически проучвания, които отреждат първото място на ПП, а второто на ГЕРБ.

Не закъсняха и коментарите в мрежата, които са единодушни, че при трети парламентарни избори, които показват, че без системните партии няма как да се състави правителство.

На фона на кризите, които са обзели страната и изключително ниската избирателна активност, то е време да се състави работещо правителство.

Не липсваха и изненади, а именно – Мая Манолова остава извън Народното събрание, въпреки че само до преди седмици редеше правителство.

Ето и част от коментарите:

Мартин Табаков

„Продължаваме промяна“ се появи и вместо да помете ГЕРБ, сгази ИТН, контузи ДБ и изхвърли ИБНИ. На това му се вика статуквото да се наведе и промяната да "изчегърта" протеста. 

Калина Андролова
Ако ГЕРБ и ПП не направят общ компромисен кабинет, отиваме на избори през март! Не може да проработи управляваща коалиция от четири противоречащи си формацийки, лидирана от ПП, която преди това е източила грубо електората им... 

Симеон Дянков
Възможността за коалиция център-дясно е налице. Това е добър резултат. Да се обедини около 4 основни задачи - икономически растеж и доходи, влизане в еврозоната, съдебна реформа, зелена икономика - и върви напред. 

Борислав Цеков
НУЖНО Е ШИРОКО АНТИКРИЗИСНО УПРАВЛЕНИЕ
Тези избори сложиха край на изкуствено продуцирания наратив, че именно тези партии - ПП, ИТН, ДБ, ИБНИ - се припознават от мнозинството граждани, които наистина искат промяна в България. Днес, народът върна всички в реалността. И с "червения картон", който показа на всички като масово не гласува. И с това, че не припознава за носител на промяната “протестния блок” от партии, дори и с появата на новата формация “Продължаваме промяната”. Сумарно системните партии - ГЕРБ, БСП, ДПС, имат повече подкрепа от ПП, ДБ и ИТН взети заедно (независимо дали ГЕРБ или ПП са с малко първа сила). Но вотът не дава основания и на никоя системна партия да състави доминирано от нея правителство. Едните искат, но не могат. Другите могат, но не искат. 
В същото време ситуацията в страната все повече се определя от два фактора. Първият е кризата, която заплашва да излезе напълно от контрол с произтичащите от това тежки социални последствия, обедняване и нестабилност. Вторият фактор е усложнената външнополитическа обстановка, предизвикана от неспособността на българската политическа класа и иниституции да защитят адекватно достойнството и националния интерес на България, които са поставени на карта от претенциите на Скопие, подкрепяни от Брюксел и Вашингтон. Това е бомба с часовников механизъм, чието евентуално избухване ще остави трайна негативна следа в националната история, като истински “нов Ньой”. И двата фактора предполагат национална консолидация. Кризата не може да се преодолее безболезнено в условията на партийни разпри, политическа нестабилност и взаимно обругаване на партийната арена. “Македонският въпрос” не може да стигне до задоволително за България и паметта на нашите деди решение, ако няма солиден политически и институционален консенсус. Затова повелята на времето е съставянето на програмно антикризисно правителство на максимално широка основа. С ясни анжгажименти и ясни решения на текущите и стратегическите проблеми на страната. Време е безплодната, а често и безогледна конфронтация, политиката “анти” да отстъпи на национално-отговорна политика на решенията, баланса и консолидацията. Всичко останало ни обрича на задълбочаване на кризата и нов политически цикъл на разрушение и омраза.
Ще са намери ли достатъчно политическа мъдрост и държавническо умение в новоизбраните ни парламент и президент да бъдат на висотата, на която трудното време, в което живеем, изисква да бъдат? Ще поживеем, ще видим.