Пред гаф: Ще си скубем ли косите заради вота с машини
Математикът Людмил Цветков смята, че системата за избори на "Смартматик" е била активна още от 4-и април и до нея са имали достъп много хора
Системата за избори на Смартматик е била онлайн на 4 април и до нея са имали достъп множество хора. Това твърди пред “Труд”, Централната избирателна комисия (ЦИК), Държавната агенция за “Електронно управление” (ДАЕУ), Български институт по метрология и още институции математикът Людмил Цветков.
“Възможно е да са проникнали и външни хакери, които да са подменяли изборни данни, защо не? Ако са успели да пробият паролите, лесно след това биха могли да подменят и вота. Всъщност, може и да са го направили”, пише Цветков.
"Ние нямаме право да коментираме подобни казуси, но ще отправим запитването ви към холандското представителство на “Смартматик”", заяви Веселин Тодоров, собственик на “Сиела норма”.
Три часа по-късно Тодоров предаде отговора на “Смартматик”: “С държави като България и такива в Южна Африка не желаем да обсъждаме каквито и да е въпроси от този характер”.
Говорителят на ЦИК Цветозар Томов заяви, че от Комисията многократно са обяснявали, че устройствата за гласуване не са свързани с интернет и не може да се прехвърлят данни по безжичен път, затова и няма как да се върши подобна манипулация.
Междувременно от ДАЕУ съобщиха, че “сертифицирани ИТ експерти с дългогодишен практически опит, участвали в удостоверяването на машините за гласуване, са направили интерактивна демонстрация на извършените от ДАЕУ, БИС и БИМ проверки, тестове и изпитвания за оценка на техническите и функционални характеристики на машините за гласуване, както и проверки, свързани с нивата на информационната сигурност.
Тестван е изходният код за уязвимости, проверени са криптографските механизми за сигурност, както и процеса на съхраняване и извеждане на резултатите от гласуването, съобщиха от ДАЕУ.