Проф. Константинов: Шансът за правителство е 60 на 40, много зависи от...
В момента сме под двойна преса – руска и американска. Тук ще се види на терен, кой има предимство, допълни математикът
Към момента няма данни изборите да са фалшифицирани. Това каза пред „Фокус“ математикът проф. Михаил Константинов.
Той очаква, че скоро ЦИК ще публикува резултатите от проверката на машинните протоколи с преброените разписки.
Проф. Константинов припомни, че все още няма доклад за тази проверка от изборите на 11 юли, когато е имало контролно преброяване за 1 343 машини. Едва след сравняване на данните може да се каже дали има съществени разлики, които могат да променят изборния резултат.
Разминаването в прогнозите на социолозите с окончателните изборни резултати, независимо от причините, действа по посока свиване на доверието в изборния процес, обясни проф. Михаил Константинов. Възможно е една от причините да е свързана с отказа на хора от досегашните им политически предпочитания, от което те се срамуват и не отразяват при анкетирането.
Анализирайки резултатите от вота в неделя, проф. Михаил Константинов коментира, че на хората им е писнало от традиционните политически субекти, които доскоро са били класифицирани като леви и десни и очевидно има отлив на подкрепата за тях.
„Демократична България“ отдавна не е дясна формация, тя е по-скоро ляво-либерална. ГЕРБ се е свил до твърдото си ядро, останалите партии понесоха колосални щети – два пъти и половина намаляване на подкрепата. При ГЕРБ също има съществен спад, но загубиха сравнително най-малко.
От гласуването в чужбина ДПС спечели 6 мандата, „Възраждане“ – 1, ИТН – 1 мандат. ГЕРБ загуби 4 мандата, БСП – 3 мандата, ПП загубиха 1 мандат от гласуването в чужбина. За да има влияние вотът от чужбина, трябва да е достатъчно масивен и много различен като пропорция от вота в страната“, допълни проф. Константинов.
Шансът да се състави правителство е 60 на 40, посочи експертът.
„Как хората от „Демократична България“ ще обяснят на десните избиратели, че влизат в явна коалиция с наследниците на бившата комунистическа партия, които избиха българската интелигенция след 9 септември 1944 година. А без гласовете на „Демократична България“ не става.
Другата партия, която ще има сериозни проблеми със своите привърженици, е БСП. Тя трябва да обясни как ще влезе в коалиция със своя екзекутор. Но ако няма правителство, означава окончателно затъване.
Много зависи от огромния външен натиск, който ще се окаже върху политическата класа. Ние в момента сме под двойна преса – руска и американска. Тук ще се види на терен, кой има предимство“, допълни проф. Константинов.