Томислав Дончев с гореща прогноза какво ще се случи на 14 ноември

Според него не трябва да се бърза с преценките кой ще победи на изборите в неделя

България се нуждае от стабилно управление. Стабилността не е ценност сама по себе си. Трябва да има ясна цел, посока и да се знае кой поема отговорността за политическите действия.

Една част от служебното правителство формира политическа партия, което не е забранено от Конституцията и законите, но категорично е против духа им. Другата част от правителството се занимава с пропаганда и то само във вреда на една политическа сила. Силно скептичен съм дали в България е възможно създаването на ляво-дясна коалиция. На „почтените“ им е позволено да не спазват законите, защото са „почтени“. Правилата са за всички останали, не за тях

Това заяви в интервю за БГНЕС Томислав Дончев, заместник-председател на ГЕРБ.

„Нека не предпоставяме какъв ще бъде резултатът от изборите преди негово величество гражданинът да се е произнесъл само след шест дни. Не е хубаво да се правят сметки без кръчмар.

Аз съм изучавал и преподавал социални науки, едно е прогнозата, съвсем друго е резултатът. В неделя ще разберем какъв ще бъде той. 

Колкото по темата ляво-дясна коалиция, има европейски държави, където във времена на предизвикателство, във времена на криза, са правили подобна мярка. Тя не е минала без щети нито за лявата, нито за дясната партия. 

За да бъде един такъв сценарий възможен са необходими поне две неща – първо, дълго да се обяснява на хората защо няма друга алтернатива. Второ, за да бъде това възможно е нужно хората да са мъдри и да го разберат“, каза заместник-председателят на ПП ГЕРБ.

По думите му в годините назад има нагнетявано политическо напрежение между „едните“ и „другите“. Той изрази своя скептицизъм относно формирането на ляво-дясна коалиция в България.

„Дясната партия трябва да е готова да работи с лявата, както и лявата с дясната. Това трябва да бъде разбрано от хората“, каза още Дончев.

Запитан как би искал да изглежда следващият парламент, заместник-председателят на ПП ГЕРБ посочи, че най-добрият вариант е да имаме една партия, която да носи отговорност. Ако има коалиция, трябва да е ясно кой участва в нея, кой поема отговорността. Според Дончев най-важното нещо е да имаме стабилно управление.

„В публичните политики, за да се свършиш нещо от началото до края, понякога един мандат не е достатъчен. А какво говорим за къси хоризонти от половин или една година? 

Имаме нужда от стабилно управление, което да има смисъл, логика и да дава резултати поне в рамките на един 4-годишен мандат. Стабилността не е ценност сама по себе си. Трябва да има ясна цел, посока и да се знае кой поема отговорността за политическите действия.

Голям проблем в очите на хората е да се случват разни неща и да не се знае чия отговорност са те“, обясни още Дончев.

На въпрос какви трябва да бъдат приоритетите на следващото правителство, Дончев каза, че най-важното нещо е да се излезе от кумулацията от кризи, свързани с пандемията, високата инфлация и цените на енергоносителите. Когато хора се разболяват и умират, това трябва да е първият приоритет, посочи той.

На второ място, всички предизвикателства, свързани с инфлацията, енергетиката.
 Според него след овладяването на тези три кризи може да мислим за други дългосрочни приоритети.

По думите му сред тези дългосрочни приоритети е това как България ще мине през предизвикателството „Зелена сделка“ и политиките по декарбонизация.

Друг приоритет е т.нар. икономическа трансформация. Реинтегрирането на българските общности зад граница също е важен приоритет и шанс за икономиката, добави той.

„Ние досега сме участвали в избори. Печелили сме, губили сме. Не си спомням досега да сме поставяли под въпрос изборния резултат. Това е особено подозрително по отношение на този, който загуби изборите. Имаме амбицията, намерението и волята да спечелим тези избори. Това не отменя правото да се задават въпроси свързани с това как се организира изборният процес – какви пробойни и рискове има. Това даже не е право, а задължение на всяка политическа партия“, категоричен бе зам.-председателят на ПП ГЕРБ.

Най-важното, което служебното правителство е трябвало да направи, е да организира абсолютно безпроблемно с помощта на ЦИК изборния процес, посочи Дончев.

Ние като че ли сме забравили това и на нас ни се струва нормално служебното правителство фактически да участва в този процес.

„Как участва? То се разцепи. Една част от него формира политическа партия, което не е забранено от конституцията и законите, но категорично е против духа им.

Другата част от правителството се занимава с пропаганда и то само във вреда на една политическа сила. На фона на това е абсолютно безсмислено да коментираме неспособността му да се справи с една или друга криза
.

И досега в историята сме имали по-политически стерилни служебни правителства, но служебно правителство, което толкова брутално да изкривява изборния процес не сме имали“, подчерта Дончев.

Относно казуса с решението на Конституционния съд, който определи Указа на президента за назначаването на Кирил Петков за министър за противоконституционен, Дончев заяви иронично, че на „почтените“ им е позволено да не спазват законите, защото са „почтени“. Правилата били за всички останали, не за тях. Тези „почтени“ хора били някакви супергерои и за тях правилата не важат.

„Ние имаме общност зад граница – хора с образование, опит. Трябва да отворим възможността тези хора да участват в държавното управление, но бих бил по-внимателен.

Примерно бих приел подобен разговор, когато става дума за държави-членки на Европейския съюз. В крайна сметка с тези държави ние сме в едно политическо формирование, което определя до голяма степен и икономиката, и обществения живот.

Но тук има нужда от разговор. И политически, и най-вече разговор с експерти – конституционалисти, юристи и др. Все пак да напомня, че голяма част от държавите по света изобщо не поддържат феномена двойно гражданство“, каза заместник-председателят на ПП ГЕРБ.

Според него българското общество като цяло няма доверие в политиците и те са допринесли за това през изминалите 3 десетилетия. Като резултат от това, българското общество няма доверие в институциите. Политици има, добри и лоши, но институциите си остават, категоричен бе Дончев.

Той подчерта, че „институциите формират държавата, а ние друга държава си нямаме“. Дончев обясни също така, че нежеланието на хората да се ваксинират произлиза от недоверието в институциите. Самите институции се държат лошо една към друга и това е една от причините за масовото недоволство на хората.

„Ако ние имаме парламент в края на ноември или началото на декември, безспорно успоредно с конституционната процедура по избор на правителство, най-важното нещо е бюджетът.

Бюджетната процедура в Народното събрание е доста дълга, тя предполага да се мине през две четения на най-важните комисии. Но да не забравяме, че преди това, бюджетът трябваше да е качен за обществено обсъждане, да е публикуван, да е минал през съгласуване със социално-икономическите партньори в Тристранката и е чудно, че това не е случило. 

Лошо е, ако бюджетът закъснее. Лошо е, ако се приеме късно“, заяви Томислав Дончев.

Той определи настоящата кампания като „странна“, поради ограниченията, свързани с пандемията. Според него хората са много уплашени от пандемията.

Те страдат от повишените цени на горивата, хранителните продукти и т.н. Бизнесът е разтревожен и притиснат в средносрочен план от цените на електроенергията.

Заместник-председателят на ГЕРБ изтъкна, че се намираме в период на политическа трансформация, където обществените настроения търпят обрат. Тази година политиците в България сериозно са злоупотребили с търпението на хората.