Тънки сметки: Ако тези депутати ги няма, кабинетът "Габровски" минава
Възможно е залата да не бъде пълна в деня на гласуването на правителството на проф. Габровски, прогнозира Кристиян Вигенин
Правителството на професор Габровски е възможно да бъде гласувано, ако не всички народни представители са в залата, прогнозира зам. председателят на НС Кристиян Вигенин от БСП в Ямбол, пише Труд.
Той заяви, че 24-мата депутати от групата на БСП ще гласуват против. Броят на присъстващите депутати в залата по време на гласуването на кабинета ще бъде решаващ, тъй като не се изисква квалифицирано мнозинство, посочи Вигенин.
Според него ГЕРБ, ДПС и “Български възход” заедно имат 115 депутати при пълна мобилизация, което означава, че със 115 гласа това правителство може да мине. “Т. е., ако 11 отсъстват, тези 115 могат да направят правителство. Предстои да видим кои депутати няма да са в зала тази седмица, това също ще даде някаква индикация”, заяви Вигенин.
ПГ на ГЕРБ гарантира пълна подкрепа в пленарна зала, заяви председателят ѝ Десислава Атанасова. Тя бе категорична, че ГЕРБ за пореден път направи своя избор да постави държавата пред интереса на партията. Това трябва да бъде оценено от всички”.
Междувременно проектокабинетът излезе с декларация, че ще следва ясна европейска и евроатлантическа насоченост на външната политика и на политиката за сигурност и отбрана.
Посочени са седем приоритети на проектокабинета: разработване на Закон за държавния бюджет за 2023 г., постигане на политически и обществен консенсус за съдебна реформа, противодействие на корупцията и повишаване на сигурността на гражданите; провеждане на ключови реформи, включително чрез План за възстановяване и устойчивост; приемане на България в Шенген; присъединяване към Еврозоната през 2024 г., постигане на енергийна независимост, увеличаване на националните отбранителни способности в рамките на колективната отбрана на НАТО и ускорена модернизация на въоръжените сили.
Проф. Михаил Константинов: Нови избори ще възпроизведат почти същия парламент
Направих си труда по процентите на социолозите да изчисля колко депутати биха вкарали партиите в парламента, ако изборите са сега. Разликата с 48-то НС е незначителна, т. е. едни нови избори биха възпроизвели почти същия парламент. ГЕРБ би имал 70 депутати, ПП-52, ДПС-32, “Възраждане”-31, БСП-24, ДБ-20 и “Български възход” -11. Промяна в политическите нагласи няма, ГЕРБ леко си увеличават резултата, ПП губи един депутат, а БСП получава 24, колкото има в момента след като изхвърлиха един депутат. Това показва безсмислието да бави топката и да отидем на същия резултат след два или три месеца.
От юли миналата година сме изхарчили над 150 млн. лв. за глупости - за три пъти ходене на извънредни избори.
Редовно правителство може да има, ако се разберат, че ще им е по-изгодно да има кабинет излъчен от НС известно време.
Когато има правителство на малцинството, него го управлява опозицията, защото може да го свали всеки момент.
Опозицията може активно да се намесва в управлението, под заплахата да свали правителството. Затова на запад този механизъм действа - в скандинавските държави редовно правят правителства на малцинствата.
Росен Йорданов, социален психолог: Ситуацията е „защо си с шапка и защо си без шапка“
В общи линии ситуацията е “защо си с шапка и защо си без шапка”. Има едно малоумно инатене. Някои прословути анализатори, които са втръснали на хората да ги гледат по медиите, се опитват да опаковат проектокабинета като форма на здрав разум, защото, видите ли, щели да ги изолират собствените им избиратели. Истината е, че на практика ние се превърнахме в заложник на малцинствата. И това правителство и консенсусният му състав е тест и лакмус за това нещо.
Превърнахме се в държава, в която някакви малцинствени групи тероризират интереса на общността. Никой не мисли за родината, забравихме я тази дума. А родината е място, където всички хора са заедно, защото имат понякога и общи интереси, които нямат нищо общо с конюнктурни или някакви лични амбиции.
В момента в медиите тече неуспешен опит да се обясни и да придаде социално приемлив вид на мотивите, с които се отказва подкрепа на правителството. Гледах вездесъщия Методи Андреев - в емоционалния му изказ си личи, че се чувства дискомфортно от това, което трябва да каже. Това показва колко не са уверени в позицията, която заемат. Нелепо е. Няма как да си представим личност като професор Габровски, който е достойнство за една нация, как ходи по терлици, стъпва в кабинета на Бойко Борисов и му рапортува чинно. Това няма как да си го представи нормален човек.
Проф. Румяна Коларова, политолог: Има три изключително качествени вицепремиерки
Това е правителство, което е направено изцяло да се хареса на западните ни партньори. Трите вицепремиерки са вадили България от калта, когато е имало проблеми с евроинтеграцията. Малина Крумова има безупречна репутация. А на Меглена Плугчиева е още по-голяма. Тя беше човекът, който изгради авторитета на Бойко Борисов, а преди това и на Георги Първанов, в Германия. Меглена е желязна. Бяха объркани всичките земеделски фондове и тя ги оправи преди още Борисов да дойде на власт. Трите са най-силният анонс, хора, които са доказано лоялни и ефективни. Това е може би основното.
Професор Габровски е пълен антипод на Кирил Петков. Той е с много специализации в чужбина, но цялата му кариера е в България.
Може да бъде направена аналогия с начинът, по който беше разрешен проблемът с избор на председателя на Народното събрание. Слагаш трима кадърни заместници, които реално погледнато движат нещата. Вижда се каква е ролята на Вежди Рашидов и как работата се върши от Росен Желязков, Йордан Цонев и Никола Минчев. А Габровски ще има три изключително качествени вицепремиерки.
Христо Панчугов, политолог: Не е неутрален - има хора на НДСВ, БСП, ДПС и РБ
Съставът на проектокабинета е отражение на разказа, който ГЕРБ прави през последните няколко месеца - за отговорно отношение към управлението на държавата. Опит да се сътави кабинет, който да е подготвен да се справи с кризите, които предстоят, и същевременно да не носи клеймото “ГЕРБ” със себе си. Доколко успешен ще бъде този разказ, предстои да видим.
Второто нещо, което със сигурност прави впечатление е, че в състава на кабинета, колкото и да се стараят да бъде неутрален, не е чак толкова. Виждаме политически фигури, които са свързани с партии от миналото на българската политика и са били свързани с управления през годините. Говорим за НДСВ, за БСП, за ДПС и Реформаторския блок. И същевременно - Драгомир Заков като представител на предишното правителство на ПП.
В този смисъл очевидно е правен опит да се правят препратки към определен тип политики и политически посоки на бъдещия кабинет. Отново е очевидно, че има вложена повече мисъл, отколкото изглеждаше миналата седмица.
Дали това би преодоляло всъщност блокажът, който виждаме на този парламент - аз съм по-скоро скептичен. Аз не мисля, че нещо ще се разплете и с третия мандат, ако се стигне дотам, и вероятността да отидем на избори през март е голяма.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук