Каримански: Къде е прозрачността и кой ще прилага законите на ПП-ДБ и ГЕРБ?
Финансистът коментира резултатите от срещите между работните групи на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ
Финансистът Любомир Каримански коментира в студиото на "Денят ON AIR" резултатите от срещите между работните групи на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, като посочи, че е важно да бъде гласуван проектобюджетът.
"Въпросът е кой каква политика ще осъществява. Като че ли много бързо започнаха да се разбират. Странно как цялата съдебна реформа ще я създадат тези, които я искаха - Продължаваме промяната-Демократична България, заедно с човека, когото арестуваха - Бойко Борисов. ПП и ДБ държаха много на прозрачността, защо сега не видяхме нищо от тази прозрачност", заяви Каримански пред Bulgaria ON AIR.
Според него, когато се споразумяват за десетки закони, които могат да внесат заедно, буди съмнения прилагането на тези закони, което трябва да стане от министерствата. Как точно ще бъде осъществено, от кое правителство, попита Каримански.
"Ако преди по-малко от седмица Борисов каза, че бюджетният дефицит ще бъде вероятно около 6-7%, в същото време чувахме от лидерите на ПП, че има как да направят така, че той да бъде до 3%. Как така имаме сериозни разминавания по бюджета в частта за дефицита?", каза още финансистът.
Каримански предупреди, че бюджетът може да бъде взривен, а дефицитът да стане по-голям и да се наложи тегленето на нови дългове. По думите му икономиката се забавя в световен мащаб и това не допринася за нарастването на приходите в бюджета. Освен това икономиката ни е високо енергоемка, а производителността ѝ е много по-ниска от тази на чуждите икономики.
"Има нечуваемост на бизнеса. Необходимо е да се направи таргетиране на енергийните помощи. Раздадохме парите на калпак, говорим за между 10 и 15 млрд. лв. на годишна база. Сега ще се чудим през кой данък да си ги съберем", подчерта Каримански и добави, че не вярва законът за свръхпечалбата да мине в парламента.
"Не знаем върху каква политика ще стъпят първите политически сили, когато тръгнат да осъществяват законодателната инициатива. Как ще се прилагат законите? Виждаме колко закони имаме и как не се прилагат", посочи още финансистът.
Гостът е на мнение, че в България никой не обръща внимание на кризата с регулаторните органи, които, по думите му, са в безобразно състояние. Каримански изтъкна, че институциите не работят.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук