Никой не очакваше тези думи от Милен Велчев за добавката на пенсиите
Според мен това не е най-добрият подход, категоричен бе експертът
Бившият финансов министър Милен Велчев коментира великденските надбавки от по 70 лева, които бяха отпуснати днес на пенсионерите, получаващи до 504 лева на месец.
"Според мен това не е най-добрият подход към пенсионната система. Но го казвам с резерви, защото нямам право да бъда критичен. Нашето правителство също се придържаше към тази практика, макар и само на Коледа.
Доколкото си спомням тогава еднакви суми се раздаваха на всички пенсионери, но разбирам, че политиката да се компенсират, да бъдат дадени на два пъти само на най-нуждаещите се не е прецедент. Тя е следвана и в предишни години", каза той в ефира на bTV.
"Разбира се, че в бюджета има много повече средства отколкото са необходими за едни добавки. Въпросът е как се приоритизират разходите и какви цели си поставя държавата за завършване на годината. Защото аз съм съгласен с правителството и с финансовия министър, че една от най-важните цели е да постигнем дефицит през тази година в рамките на 3 процента.
Ако зависеше от мен бих призовал за балансиран бюджет, без дефицит, тъй като икономиката продължава да расте с нелоши темпове. Много пъти съм повтарял, че инфлацията се подхранва от потребителското търсене, а то от своя страна зависи от доходите. Когато те изпреварват реалното предлагане на стоките, резултатът е инфлацията", каза Велчев.
"Мисля, че трябва да се казва едно постоянно послание, което най-после да се стигне до повече хора, че размерът на доходите зависи от това какво е изработено, размерът на изработеното зависи от инвестициите, а инвестициите ще дойдат само при една финансова стабилност и по-висока производителност на икономиката.
Това са проблеми, които политиците се опитват над 30 години вече да се справят. Както в едно семейство не може да се харчи безогледно и над финансовите възможности, и както то не може да живее на повече и повече дълг, така и държавата не може да го прави и не бива с прекомерни разходи да натоварваме младите, които тепърва ще решават дали ще остават в България.
В момента дългът не е прекалено висок, но е по-висок, от този преди години, и е в траектория, която създава заплахи за бъдещето", заяви още бившият финансов министър.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук