Слави посърна след тези думи на експерти, а Любен Дилов го закопа!

По думите им референдумът на "Има такъв народ" изглежда обречен, но пък е събудил бляна за бащицата на държавата

Референдумът на "Има такъв народ" (ИТН) изглежда обречен, но събуди бляна за бащицата на държавата. Около това мнение се обединиха редица кесперти.

Ето какво казват те по въпроса:

Политологът Слави Василев: Сегашната система позволи Борисов да управлява като Тато

Политологът Слави Василев говори от доста време, че парламентарната демокрация е изчерпана.

„Парламентарната форма на управление е замислена като контрапункт на тоталитарния режим на Живков. За съжаление, тази многопартийна система взе да се развива по балкански. Парадоксално звучи, но тя се превърна в нова форма на еднолично управление. Концентрацията на власт на министър-председателя е толкова голяма, че наподобява тази от едно време. Тя бе много видима по времето на Бойко Борисов”, казва Василев.

Той предлага да преминем към политическа система, в която принципът на разделение на властите е много по-подчертан. Единствената позната в политологията политическа система, където това е така, е т. нар. „демократичен президентски режим”. При него изпълнителната власт е в ръцете на един пряко избран президент. Тази власт се конкурира пряко от друга институция - законодателната власт, която се осъществява от парламента. Съдебната система е трети стълб и тя е независима.

„Нямам идея за каква президентска република говори Слави Трифонов, но ако се окаже, че тя не е от типа на Беларус, Русия или Турция, а е от типа на САЩ и Франция, аз бих подкрепил инициативата и референдума на Слави”, казва Василев.

Политологът Георги Киряков: Няма как партиите сами да си отрежат клона

Очевидно е, че ИТН прави това единствено с предизборна цел - вероятно от неистово желание да увеличи популярността си. Дори да бъде позволен референдумът заради въпроса и начина на задаване, не е сигурно дали ще събере тези подписи.

Това не е Слави Трифонов, който инициира референдум с президентските избори при първия мандат на Радев. Не е сигурно, че народът ще припознае ИТН като партията, която бе раздвижила политическото блато. ИТН са наясно, че на следващите избори могат да получат и под 1% от гласовете.

За говорители по темата пускат хора, които нямат никакво понятие от конституционализъм и конституционно право. Ако се свика Велико народно събрание, там ще влязат тези партии, които са в последния парламент. И те ще решават дали да се променя формата на управление, а не ИТН. Това означава и самият президент Радев да инициира създаване на партия, която да събере мнозинство и то квалифицирано, което е малко невъзможно.

Д-р Борислав Цеков: Конституционният съд ще спре допитването

Маргинална партия с маргинални идеи. Така бих коментирал предложението за референдум на ИТН. Промяната на съотношението на властите е изключително от компетентността на ВНС, която никой друг, включително национален референдум, не може да изземва.

Това повелява конституцията, така че и да се опитат да събират някаква подписка, Конституционният съд ще я спре. Както навремето спря част от въпросите за национален референдум, който пък бе иницииран от тогавашния президент Росен Плевнелиев. Няма да има такъв референдум, каквото и да си приказваме на политическо и махленско ниво.

Настоящият парламент не може да прави промени в съотношенията на властите, които са определени от конституцията. „Само Великото народно събрание може да ги направи - така че каквито и заявки да има, реалностите и действащата уредба са в тази посока”, смята д-р Цеков.

Юлий Павлов, Център за анализи и маркетинг: Най-много 15% от българите искат подобна промяна

Промяната на разпределението на властите в посока президентска република е малко вероятно. Преди са правени изследвания и хората, които подкрепят идеята, не са повече от 15 процента. Ако има някаква силна кампания, хайде, ще станат 20%! Няма как да станат повече. Не казвам, че подкрепата за президентска република е изключено да успее, но да речем, вероятността е близка до нула.

Впрочем такава е и вероятността за провеждане на самия референдум. Смята, че с така формулиран въпросът, партията на Слави Трифонов прави опит да се заобиколи забраната за провеждане на референдуми да е от компетенцията на Велико народно събрание. По същество този въпрос не би трябвало да бъде допуснат от Конституционния съд, ако някой го попита.

Любен Дилов-син, ГЕРБ: Вече две години не сме парламентарна република

„България вече от две години е президентска република. Човекът, който има пряк интерес от перманентна парламентарна криза, е Румен Радев“, това заяви народният представител от ГЕРБ Любен Дилов-син по повод внесения референдум от "Има такъв народ". 

"Искането предвижда това, което прави президентът и в момента. Назначава министър-председател, назначава министри и те не се отчитат пред никого. Имайте предвид, че тези министри, които идват на изслушвания и парламентарни питания, го правят само от добро възпитание“, каза още Дилов-син.  

Източник: Марица

По думите на Дилов-син, поглъщането и разпиляването на БСП  е стратегическа цел на президента.

„Той пробва с „Продължаваме промяната“, но те вместо левица се оказаха леваци и не можаха да му изпълнят проекта“, коментира още депутатът. "В момента сме президентска република, извън тази полушега и полуистина - България не мисля, че ще стане президентска, защото няма и партия, която да излъчи 2/3 мнозинство, с което да вземе такова решение", коментира темата и съпартиецът на Любен Дилов-син от ГЕРБ Тома Биков.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук