Димитър Ганев с черна прогноза: Дори и да има кабинет...

121 души не правят мнозинство за комфортно правителство, трябват поне 124 депутати

Изненадата не е в резултатите и подреждането на партиите, а в изборната активност, и тя е положителна изненада. Повече хора излязоха да гласуват този път. Прекъсна се негативната тенденция, хората показаха, че могат да бъдат активни. На фона на много европейски държави избирателната активност е ниска. Това заяви пред Nova News социологът от „Галъп Интернешънъл” Яница Петкова по отношение на резултатите от изборите у нас. 

Още не е известно дали "Величие" преминава бариерата, а това се оказва много важно.

Трима са малко

„Освен че няма да влязат 9, а 8 партии в парламента, има структурно значение за евентуална конфигурация. При 9 формации в Народното събрание за управляващо мнозинство, ще са нужни 4 партии, при 8 могат и 3 формации да са достатъчни”, обясни социологът Димитър Ганев от „Тренд”.

Той обясни, че 121 души не правят мнозинство за комфортно правителство, трябват поне 124 депутати. "Другото е кошмар, изживявали сме го с 2013-23014 г. с Пламен Орешарски, когато мнозинството беше от 120 с един златен пръст", припомни той. 

Т.е. сега ще трябва да има четвърти играч.

Какви са вариантите

Според Петкова 121 депутати няма да бъдат достатъчни за съставяне на мнозинство. „Ще бъде крехко и лесно преодолимо мнозинство. Погледите ще бъдат обърнати към БСП и още някой, може би малките партии - МЕЧ или "Величие", които имат по-скоро непредвидимо държание", посочи още тя. Към тези възможности тя добави и "Има такъв народ".

„Дори и да има кабинет, тази конфигурация при това Народно събрание с ниската легитимност, предвид ниската избирателна активност, не предполага мандат, който е с хоризонт четири години”, каза Ганев. "Всеки един от лидерите на партии ще си прави тази сметка, че малко или много изборите пак ще чукат на вратата, ако не през март, след половин, една, две години", добави той.

„Приемаме за даденост необходимостта от колаборация, но самите политици не са стигнали до това да седнат и да говорят помежду си”, добави Петкова. Според нея, обаче, партиите не могат и да си позволят това, което се случи в последните няколко пъти.