Експерти: Има само два подхода за правителство, това са ходовете на Борисов

Партиите ще се стремят да сформират правителство, защото може да дойде Радев при следващ вот и да ги помете всичките

Истински съчувствам на гласоподавателите на "Величие". Те до последно няма да знаят, дали влизат в парламента. Като оставим този въпрос. Инициативата е в ГЕРБ. Нямам никакво съмнение. Има два принципни подхода, освен нови избори.

Това заяви социологът Андрей Райчев в ефира на Нова телевизия. 

"Първи подход - суперсглобка, сглобка+. Почват преговори с ПП, те се съсредоточават около главния прокурор регулаторите и накрая като се разберат трябва да поканят някои. Може да е Слави, може да е друг. Един малък им стига за суперсглобката. 

Втория подход е правителство на малцинството. Те го играха един път, само че този път премиерът е Борисов. Това е скрита коалиция, коалциия на желаещите. 

Той най-вероятно ще каже: Или аз, или нищо И те ще са принуди да избират. При това подходите може да се съчетаят. Може и двата да се приложат. Първо правителство на малцинството, а суперсглобката за третия мандат", обясни Райчев. 

"Борисов ще избегне да управлява с Пеевски. Ще иска да избегне протестите.

При алтернативата, сглобяване с ПП-ДБ, така контрола, който има той върху редица важни институции може да бъде загубен. И третото е при евентуиално осми избори, да бъде най-накрая наказан от собствените си избиратели", каза на свой ред Смилова. 

"Най-възможния път към управлението е правителство на малцинството. Но рисковете от това не са малки. Може да има нови избори и нов служебен кабинет. Може да има яростна битка за нов председател на парламента. Може да се окаже, че следващия служебен кабинет може да не е приближен до Борисов", каза още тя Смилова.

"Българските политици имат навика да ни изненадват. В този смисъл няколко неща ми се струват очевидни. в рамките на този парламент има само едно единствено управляващо мнозинство, събиране около някакви идеи и програми. Второ, около възраждане, но там аритметиката не излиза много. 

В този смисъл каквото и да се направи нататък трябва да стане ясно, че трябва да има някакво построено ядро, за да виждам стабилна договорка. И оттам нататък да се търсят каквито и други неща. ДПС-тата са неприемлив партньор много отдавна", каза Панчугов. 

"С оглед на заявките на партиите възможната подкрепа не е много, Също ще бъде поискана цена, която е трудна за плащане, предстоят ни трудни преговори", добави той. 

"ПП-ДБ ще трябва да се откаже от комфорта. Има една добра, една лоша новина. Добрата новина е, че проевропейския вот не губи, за разлика от Германия и Австрия. Сумарно първи са тези, които седят на западна, проевропейска позиция. Разчитат на членството на НАТО,

Лошата новина за пореден път виждаме, че усилието на политиците да правят избори, докато не харесваме резултатите, за пореден път се провалят.

Логичната новина е, че когато не правиш кампания с идеи за бъдещето и реални убеждения, не продаваш мечта за България, а не страхове или омраза, това е което се случва. В тази кампания нямаше нищо друго. Всичките тези митове и легенди на купения вот не се доказват по никакъв начин. Едва ли не, че купените гласове са 500 000 - 1000 000 милион", изрази мнение Асен Генов. 

По думите му, носталгичният вот, гледащ към Кремъл, е в някакви нормални граници. 

"Трябва да спрем да говорим предизборно. Да се говори кой какво лошо направил - това е безумие. Първото нещо, което трябва да направят политиците в новия парламент, е да приемат бюджета. Това трябва да е базата им за съвместни действия. Трябва да има парламентарно мнозинство, разговорите кой ще бъде премиер са глупости. Как въобще можете да движите държавата, как сте отговорен политик, ако не сте способни да гласувате бюджет. Не става дума за омбудсман, за главен прокурор, а за бюджета. Трябва да се спре с предизборните пропаганди.  Бюджетът ще ги приземи", изрази мнение професор Коларова. 

"Никой не трябва да има претенции. Еднакво отдалечен премиер е поредното безумие. Той трябва да е еднакво приемлив. Същото трябва да важи и за останалите министри. Не мисля, че  реалистично да се говори за правителство на малцинството. Със сигурност правителството няма да включва ДПС-тата, а ще разчита на подкрепата поне на едното ДПС, но няма да е ДПС-то на Доган, защото то никога не е гарантирало нищо", каза още тя. 

"Не мисля, че те може да се разберат по въпроса, за премиера, преди да се разберат за главния прокурор. Там обаче тече процес. Ако нищо не се направи, на 19 февруари ще имаме нов прокурор. Следователно едните ще бъдат в неравностойна позиция. Трябва да прибавим Румен Радев.

През ноември изтича мандатът на двамата конституционни съдии, и двамата от квотата на президента. Единият се казва Филип Димитров, той не гласува както иска президентът. Мнозинството в КС ще се обърне, домовата книга може да падне. Тогава Радев може да започне да назначава премиера. При нови избори той наистина може да слезе и да ги помете. Това ще ги тласка да правят правителство", каза още Райчев. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ПАРЛАМЕНТАРНИЯ ВОТ!