Кристиан Вигенин: Единственият начин за устойчиво управление е надпартийно експертно правителство с широка политическа подкрепа

Докато не достигнем 5% от БВП за образование, в България не може да има траен просперитет, посочи Ирена Анастасова

„Отговорните политически формации в следващия парламент трябва да намерят начин да създадат устойчив кабинет, който има по-далечна перспектива, за да може да се вземат и стратегически решения. Смятаме, че единственият начин за устойчиво управление е да се създаде експертен кабинет, който е съставен от хора експерти, които не са политически фигури, с много ясна програма, срокове и цели. Политическите лидери трябва да направят крачка назад.”

Това заяви водачът на евролистата на „БСП за България” Кристиан Вигенин в предаването „Здравей, България” на NOVA.

Той подчерта, че в друг управленски вариант БСП не би участвала, тъй като няма как да се отрече от принципите си и да направи сглобка, по подобие на ПП-ДБ и ГЕРБ.

„Тази наша идея не среща подкрепа от някои от политическите сили, които очакват по-високи резултати на тези избори, защото за тях управлението е разпределяне на порции, заемане на позиции в различните органи, използване на властта за лични и партийни цели. Ако това им е целта, няма как да стане това, което ние искаме”, посочи Вигенин.   

В друг вариант ние няма как да участваме. Ние не можем да се отречем от принципите си и да се вкараме в сглобка, както го направиха ПП-ДБ.

Според него във времена на политическа криза е нужно правителство с широка подкрепа, за да се постигне нужната сигурност и стабилност, каквата очакват българските граждани и българския бизнес. Вигенин подчерта, че предложението на БСП не е за съставяне на политическа коалиция.

По думите на социалиста България трябва да прояви здрав разум по отношение на позицията си за войната, особено с промените в международен план и задаващата се мирна конференция.

„Няма как да се впишем в общия хор, който иска още и още оръжия, а както се загатва вече и жива сила”, коментира Кристиан Вигенин.

Той препотвърди позицията на БСП, че конфликтът в Украйна няма военно решение.

„Всяка война накрая приключва на масата на преговорите. Въпросът е можем ли да направим така, че тази война да спре сега, за да спасим десетки хиляди още погубени млади животи”,  посочи Вигенин.

По темата за скандала с българската позиция за Сребреница, социалистът, който е бивш външен министър, заяви, че начинът, по който сръбския президент Вучич е представил нещата показва, че е имало неформална договорка с българския премиер, а може би и с премиера в сянка Бойко Борисов, както се е видяло  и в изтеклия документ.

„Надявам се този случай да не остане без последствия и следващото Народно събрание да се заеме с него. Това трябва да е пример как не трябва да се прави външна политика”, каза Вигенин.  

По думите му един от начините да се помогне на българската и на европейската икономика е ревизиране на Зелената сделка.

„Трябва да върнем конкурентоспособността на българската и европейската икономика и да намалим цените на електроенергията. Намаляване на административната тежест, която от европейско равнище се стоварва върху малкия и средния бизнес и ред други недомислици са сред нещата, които ние искаме да променим. Трябва най-после здравият разум да бъде водещ, когато се вземат решения в Брюксел и София”, каза още водачът на листата на „БСП за България” за изборите за Европейски парламент.   

„Ние не сме отстъпили от нашите идеи и принципи и сме се стремяли във всяко едно Народно събрание да ги реализираме”, заяви Ирена Анастасова, водач на листата с кандидати за народни представители на социалистите за 11 МИР Ловеч.

„Аз съм професионалист в сферата на образованието, в която съм се доказала и мога да помогна. Колкото и трудно да е беше, вече всички политически партии признаха забележките на БСП и за новия закон за средно образование, и към законодателството в сферата на висшето образование и наука. Би било по-добре, ако това се беше случило преди години”, каза тя защо се кандидатира за нов мандат като народен представител.

По нейните думи в средното образование на първо място трябва да се промени принципът „парите следват ученика”, тъй като това е довело до силно разслоение между училищата и силна разлика в качеството на образованието в различните училища.  

„Трябва да се променят учебните програми, защото нашите деца четат неразбираемо учебно съдържание. Особено внимание трябва да се обърне и на квалификацията на учителите”, посочи Анастасова.

„Висшето образование е крайно недофинансирано. Радвам се, че в последните работни дни на това Народно събрание бяха приети промените за увеличаване заплатите на преподавателския състав, но това е крайно недостатъчно. БСП счита, че докато не достигнем средното за ЕС 5% от БВП за образование, 1% за висше образование и 0,5% за наука, в България не може да бъде постигнат траен просперитет”, каза още тя.

В заключение Кристиан Вигенин и Ирена Анастасова призоваха да се гласува с №24 за „БСП за България” и на двата избора на 9 юни.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!