ЦИК с важна новина! Съдбата на "Величие" е решена!

Законовият срок, в който трябва да научим официално имената на новите депутати в 51-вия парламент, е до неделя

Централната избирателна комисия обяви окончателните резултати от седмите предсрочни избори за парламент, които се проведоха в неделя. 

Според данните, партия "Величие" няма да има депутати в 51-ото Народно събрание.

Председателката на ЦИК Камелия Нейкова обяви, че осем партии влизат в парламента.

При тези резултати ГЕРБ-СДС ще има най-голямата парламентарна група – 69 депутати. Мандатите за "Продължаваме промяната - Демократична България" са 37, а на "Възраждане" – 35.

"ДПС- Ново начало" ще има 30 депутати, "БСП - Обединена левица "– 20, а "Алианс за права и свободи" – 19.

Групата на "Има такъв народ" ще е от 18 народни представители, а на партия МЕЧ –  от 12. 

Камелия Нейкова оповести общия брой на действителните бюлетини. Те са били 2 570 690, от тях хартиени - 1 599 279. Недействителните, които се пресмятат само спрямо хартиените, са 51 223.

Окончателни данни на ЦИК и инфарктен обрат на финала: Ето коя партия се размина на косъм с парламента

Очаква се Централната избирателна комисия да обяви и поименния състав на депутатите от 51-вото НС още в четвъртък вечерта. Причина за бързането е командировка на петима от членовете на ЦИК заради изборите в САЩ. А решенията в ЦИК се вземат с мнозинство от 2/3.

Във вторник най-късно списъкът с нови депутати ще бъде обнародван в Държавен вестник, пише “Труд”.

Този път сред командированите не са председателката на комисията Камелия Нейкова и заместничката є Росица Матева. Изборите в САЩ ще наблюдават Емил Войнов, Георги Баханов, Елка Стоянова, Йорданка Ганчева и Гергана Стоянова.

Ключово заседание

Днешното заседание на Централната избирателна комисия започна малко след 14:30 часа. Комисията разисква по доклади по административни преписки, дела, жалби и сигнали. Те са най-разнообразни, някои от тях засягат видеонаблюдението, има и съвети от граждани как да се изчисляват действителните гласове, които комисията разглежда от уважение към подателите.

Предстои един ден преди крайния срок да бъдат приети общо пет решения на ЦИК, свързани с официалните изборни резултати и окончателната избирателна активност.

Те са следните: решение относно въвеждане на данните от протоколите на секционните избирателни комисии в ЦИК, включително от гласуването извън страната, и сравняването им с данните от тези протоколи, въведени в РИК и анализ на несъответствията.

Второто решение е относно обявяване на резултатите от гласуването и разпределението на мандатите в 51-ото Народно събрание – тоест ще знаем коя политическа сила с колко депутати ще бъде.

Следва разглеждане и произнасяне по заявления на кандидати за народни представители, които не желаят да бъдат обявявани за избрани, както и ще бъде оповестено кои са избраните в два многомандатни изборни района. Те ще трябва да заявят от кой район предпочитат да влязат в парламента.

И още едно решение, което ЦИК ще вземе, е относно обявяване на преференциите, получени от всеки един от кандидатите за народни представители, като предпочитанията се обявяват по многомандатни изборни райони и по кандидатски листи. 

Законовият срок, в който трябва да научим официално имената на новите депутати в 51-вия парламент, е до неделя.

Неочакван ход 

Междувременно днес започнаха отказите на избрани депутати да влязат в НС.

Ахмед Доган обяви, че няма да е част от новия парламент и предложи оферта към ГЕРБ. Каза, че най-логичното управление, което от “Алианс за права и свободи” може да подкрепят, е това между ГЕРБ–СДС и ППДБ. Доган призова лидерите на парламентарно представените формации да загърбят партийния егоизъм и да проявят отговорност.

Кметът на Бургас Димитър Николов също се отказа от мястото си на депутат в 51-ото НС. Очаква се същото да направят и кметовете на Стара Загора - Живко Тодоров и на Смолян - Николай Мелемов.

Лидерът на ИТН Слави Трифонов също няма да е депутат.

Интересен казус има със задържания Джейхан Ибрямов, който е избран за депутат от “Алианс за права и свободи” от Шумен.

В момента той е в ареста, но юристи коментираха, че след обнародването на имената на депутатите в Държавен вестник и насрочване на заседание на новия парламент, той трябва да бъде пуснат за полагане на клетва. След това изпълняващия длъжността главен прокурор трябва да подаде ново искане за задържането му до новия председател на НС.

Ако това не се случи, Ибрямов остава на свобода.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ