Депутат: Предсрочните парламентарни избори ще са на 5 март 2023 година
Това мнение изрази депутатът от "Възраждане" Петър Петров, а скептицизъм по отношение на успеха за съставяне на правителство изказаха Тома Биков и Кристиан Вигенин
Предсрочните избори ще са на 5 март 2023 година. Това обяви в предаването "Референдум" по БНТ депутатът от "Възраждане" Петър Петров.
Той се мотивира, че партиите на искат да управляват в идващата тежка зима, а разтеглянето на парламентарната процедура по връчването и връщането на мандатите ще приключи в началото на януари, когато президентът Румен Радев ще разпусне 48-ото Народно събрание (НС).
Скептицизъм по отношение на успеха за съставяне на правителство изказаха Тома Биков и Кристиан Вигенин, според които по-вероятна е възможността да не се състави кабинет.
Тома Биков заяви, че тази партия, която ще състави кабинет, ще трябва да направи голяма политическа жертва, за което се изисква голяма политическа отговорност.
Възможно ли е да се състави правителство в това Народно събрание е и въпросът в социологическото проучване на "Алфа рисърч", направено специално за предаването.
Тома Биков възприема изявлението на президента за забавянето на мандатите като добронамереност да се удължи животът на Народното събрание.
"Очевидно в рамките на една седмица няма да се постигне някакъв резултат. Друг е въпросът, че има определени закони, които са важни и трябва да се приемат и това е едновременно да се удължи животът на 48-ото НС Но според мен най-важната функция на един парламент е да избере правителство и ако не го направим, значи сме се провалили всички."
"Възраждане" са песимисти, че ще бъде съставено правителство, защото интересите на партиите са твърде различни."Дори така разчитаме знаците от президента, който очевидно не желае да има избори януари и предизборна кампания декември месец.
По мое предположение изборите ще бъдат на 5 март, неделя, което значи, че на 5 януари ще бъде разпуснато НС, с оглед на дадените заявки ще има ли или не внесен проектобюджет в НС от служебния кабинет и с оглед на това да се постигне една по-висока избирателна активност", каза Петър Петров.
Според Венеция Ангова от ПП е символично, че хартиената бюлетина е един от първите законопроекти, входирани в парламента.
"Дали ще продължи да същества Народното събрание и дали ще се състави кабинет зависи от това дали изборът на председател, въпросът ми е към г-н Биков, е пакетна сделка председател + правителство или по-скоро е “малък шлем” председател + хартиена бюлетина", коментира тя.
Тома Биков отговори, че председателят на НС не е оформил мнозинство.
Дължим на българското общество редовно управление, защото то е по-добрият вариант, когато има съпътстващи кризи, каза Надежда Йорданова от ДБ.
"Не трябва да допускаме да имаме продължаващо управление на служебни правителства, които са изцяло под властта на Румен Радев, който в своите поведения е непоследователен, особено в геополитиката", заяви тя.
Тя отново каза, че ДБ няма да подкрепят мандата на ГЕРБ и коментира, че очакват от "Продължаваме промяната" да положат усилия за втория мандат.
Според Кристиан Вигенин от БСП сформирането на кабинет ще е трудно, но ако се обедини около най-важните закони в следващите месеци, парламентът ще работи с плаващи мнозинства по различни въпроси.
"Ако все пак се формира някакъв тип правителство, което аз допускам, че няма да стане нито с първия, нито с втория мандат, можем да стигнем до вариант, в който да се обединят политическите групи около някакъв тип програмно правителство с ясен хоризонт на действие, ясна програма и намерения, но ми се струва, че дори това ще бъде трудно."
Петров - ако получим третия мандат, ще преговаряме с всички партии, ще го върнем изпълнен и ще го подложим на гласуване. На въпрос има ли партии, които да подкрепят приоритетите на "Възраждане" Петров отговори:
"Това ще разберем едва когато другите парламентарни групи узреят при трети мандат, че наистина трябва да се обединят около тези прироитети, които ние поставяме на първо място".
От "Български възход" се надяват правителство да се състави още с първия мандат. "Всяко следващо правителство ще бъде сложно, съставено от много компоненти и с кратък живот. Вече сме навлезли в турбулентен период. Виждам едно страхотно противоречие в партиите в нашия парламент - всички са демократични, всичките са част от една демократична общност и парламентарна република, но в същото време много държат да управляват сами. Извинете, това е характерно за тоталитарните режими", каза Виолета Комитова.
По думите на Кристиан Вигенин има партии на статуквото и партии на промяната, но статуквото не иска да си отиде, а промяната няма сила да дойде.
"Или да тръгнем към създаване на безпринципно правителство, само и само за да има правителство или да си държим на принципите и да се окаже, че нито едно от тези две противоборстващи си сили може да надделее, както стана и при избора на председател", коментира той.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук