Шофьорката, която уби шестима на "Тракия", цака семействата на загиналите с грозна шашма
Дългогодишен адвокат по Гражданско право също твърди, че Гаранционния фонд трябва да поеме отговорността по обезщетенията
Шофьорката Цвета Таскова, обвинена за катастрофата с рейс на магистрала "Тракия", при която загинаха шест души, е разпродала имуществото си, пише "Телеграф".
Трагедията се разигра на 13 април 2018 година. При изпреварване на прав участък реното на плевенчанката се удари в рейс на "Юнион Ивкони", след което тежката машина се преобърна в канавка. Само месец след случката Таскова е продала апартамента си от 62 квадрата в плевенския квартал "Сторгозия", показва проверка.
Според юристи, занимаващи се с гражданското право, подобни ходове са практика и целта им да се избегне плащането на обезщетения. Ситуацията в случая допълнително се усложнява, защото Таскова е имала сключена застраховка "Гражданска отговорност" към фалиралата кипърска компания "Олимпик". По принцип при подобни инциденти компанията на виновния водач плаща на близките на жертви и пострадали.
"При този казус обезщетенията ще трябва да плати Гаранционния фонд на българските застрахователи, защото към него "Олимпик" са внасяли сума от всяка сключена полица. Формално обаче за да плати, в Кипър трябва да е стартирало производство по несъстоятелност, а то по неясни причини за мен вече три пъти се отлага", коментира председателят на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров.
Дългогодишен адвокат по Гражданско право също твърди, че Гаранционния фонд трябва да поеме отговорността по обезщетенията, а после да си търси правата от Цвета Таскова или от компанията "Олимпик".
"пострадалият избира към кого да насочи претенцията си. Предполагам, че пострадалите ще предявят граждански искове срещу нея в самото наказателно производство", коментира той. Това вероятно е и причината жената да се раздели толкова скоро след катастрофата с апартамента си, който е продаден на 24-годишен купувач.
Потърпевшите обаче могат да се позоват на член 135 от Закона за задълженията и договорите и да атакуват продаждабата. "ГТова е иск за относителна недействителност, ако вие дължите пари и, за да не мога аз да ги събера, вие направите такава сделка, с която ме увредите и намалите имуществото си, аз мога да атакувам сделката и да я унищожа чрез съда", коментират юристи.
Един от признаците на фиктивната продажба е занижената стойност на сделката. Друг е, че продавачът продължава да живее в продадения апартамент. В нередки случаи купувачът се оказва познат, близък или роднина на продавача. Дали пострадалите ще предявят искове за обезщетение към Цвета ще стане ясно на 15 май, когато е първото разпоредително заседание по делото .Разследването вече е приключило и обвинителния акт е внесен в Софийския окръжен съд.