Би Би Си с шокиращи разкрития у нас за трафика на мигранти и корупцията под пагон
Балканският миграционен маршрут отново придобива все по-голямо значение
Би Би Си излезе с шокиращ материал за мигрантите и полицейската корупция в трафика на хора в България. „Мигранти в България: Мъчителен живот на дъното на пирамидата на трафикантите на хора“ е неговото заглавие.
Ето какво огласява материалът на водещата британска медия, цитиран от SafeNews.bg.
„Карахме нагоре по хълма по еднопосочен път, а полицейската кола се спускаше по него. Сигурно са разбрали, че сме четири коли подред“.
Слави си спомня ярко деня, в който той и колегите му контрабандисти са заловени. Той току-що е излежал две години и половина в прочутия български затвор в Бойчиновци.
Всяка от четирите коли била натъпкана с афганистански мигранти като сардини, по девет или десет във всяка. Границата между България и Сърбия е била само на няколко метра.
„Включиха синята светлина и подкараха право към нас. Нямаше как да избягаме.“
Балканският миграционен маршрут отново придобива все по-голямо значение.
През септември миналата година по данни на организацията на ЕС за гранична полиция Frontex този маршрут е изпреварил централносредиземноморския маршрут през Италия по брой на нелегално преминалите границата. Много от тях преминават през България.
Bulgaria migrants: Torrid lives at bottom of people-smugglers' pyramid https://t.co/OHKVSa0wgZ
— BBC News (UK) (@BBCNews) January 18, 2024
Някои от приятелите на Слави все още са в затвора за контрабанда на хора. 8 мъже в килия, 110 в банята. Ужасните условия на студ, влага и глад са, казва той, причината, поради която иска да предупреди хората за рисковете, свързани с тях.
Един от приятелите му, Ивайло, е осъден за контрабанда в Унгария, след като прекарва афганистанци от България на път за Австрия.
В затвора в Унгария той получава инсулт. Унгарските власти го изпращат обратно в България, за да довърши присъдата си, и сега той е в Бойчиновци. Слави твърди, че приятелят му не може да си набави необходимите лекарства и се страхува, че ще умре там.
Слави и приятелят му Светльо ни отвеждат в мазе в родното им село Септемврийци, в българската област Монтана, където можем да разговаряме насаме.
Това са равнините, в които Стара планина се спуска към река Дунав. Румъния е на далечния бряг, а Сърбия – от другата страна на сухоземната граница на запад.
Контрабандистите, които са по-нагоре по веригата, идват тук, за да набират шофьори, които да превозват мигранти през България. От турската граница до сръбската.
Това е и най-доброто място за преминаване – или с лодка до Румъния, или пеша през полето до Сърбия, за да бъдат поети от контрабандистите там. Слави е получавал по 50 евро на мигрант за превоза от българската столица София до границата.
Питам го как се е чувствал, когато е печелил пари от уязвими хора.
„Беше добре за мигрантите, които бягаха, а и за мен беше добре. Сега не го виждам по този начин, но тогава беше така. Давахме им нещо за ядене. Мисля, че така помагахме на тези хора. Те търсеха нов живот, по-добър живот“.
Това са били предимно мъже, но понякога и жени и деца. Мизерни, слаби, гладни хора, лежащи един върху друг на задните седалки на колите със затъмнени стъкла. По време на пътуванията до Слави седял афганистански „водач“, чиято задача била да превежда мигрантите през границата.
Причината да ги хванат, казва Слави, е, че не печелели достатъчно, за да платят на полицията. Били са на дъното на пирамидата на контрабандата.
В деня, в който ги хванали, „пилотната кола“, която карала отпред, не успяла да предупреди останалите, защото нямало мобилен сигнал.
Твърденията му за корупция в полицията се подсилват от Павлин Коджахристов, който до миналата година е ръководител на антикорупционното звено в българското вътрешно министерство.
„Има много примери“, казва г-н Коджахристов. „Имаше един служител от гранична полиция, който криеше хора в колата си и ги пренасяше от Турция. Друг пък предоставяше подвеждаща информация на колегите си от полицията. Изпращаше ги да се надбягват в една част на границата, докато на друго място преминаваха 40 или 50 души.“
В един забележителен случай полицай се предал сам, убеден, че парите, които е спечелил, са белязани и че е под наблюдение. Не било така, но дотогава той бил изгорил по-голямата част от парите.
За шофьорите рискът от арест е съчетан с нарастващата опасност от пътнотранспортни произшествия при избягване на ареста.
През февруари 2023 г. в Локорско, близо до околовръстния път около българската столица София, е намерен изоставен камион. Вътре са открити 18 мъртви афганистанци, които са се задушили.
Хедаятула е един от оцелелите. След повече от месец в кома той се възстановява и може да пътува законно до Германия.
„Обвинявам контрабандистите и най-вече шофьора, защото когато се случи инцидентът, ние блъскахме отстрани, но никой не дойде да ни помогне, никой не дойде да отвори вратите“, каза той. „Хората отчаяно искат да направят това пътуване, а в същото време контрабандистите печелят пари и обещават много неща, но не спазват обещанията си.“
Слави и Светльо нямат нищо общо с този инцидент, но са ужасени, когато чуват за него.
„Мисля, че шофьорите са били доста глупави. Тези камиони са запечатани. Как не им е хрумнало да направят дупка и да пуснат малко въздух?“ – казва Светльо. „Подобно нещо можеше да се случи и на нас и ние сме наистина благодарни на Бога, защото никой не е загинал, когато са били при нас.“
Освен че обръщат внимание на условията в затворите, мъжете казват, че целта им е да разубедят други млади българи да се включат в контрабандата.
Светльо също е излежавал присъда в затвора за контрабанда и казва, че наскоро са му предложили 15 000 евро за еднократно бягство. Той отказал.
И двамата мъже вече са чисти.
„Не беше лесно за съпругата ми, докато бях в затвора – казва Светло, – защото я бях излъгал за работата си, за това откъде идват парите. А тя беше останала сама с малките си деца.“
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук