Джебчийки си направиха винпром недалеч от София с накрадените из Европа пари
По данни на немската полиция само по време на Октоберфеста в Мюнхен от джобовете на посетителите са изчезнали 12 млн. евро
Фабрика за производство на алкохол със складови помещения и съдове за съхранение на готовата продукция е била построена с пари от наши джебчийки, крадящи зад граница. Спиртоварната работела съвсем законно от години и е вдигната на около 80 км от София. това пише в. "Телеграф".
Освен в производство на спиртни напитки, част от ромите от рода на кардарашите, от който са жените с ловки пръсти, имали фирми за ремонт на покриви, медни съдове и автосервизи, през които легализирали парите от задграничните си пътувания.
В Нюрнберг загрявали за Октоберфест, който ще се проведе от 17 септември до 3 октомври в Мюнхен и ще събере най-бързите ръце от Източна Европа. По данни на немската полиция през миналата година около събитието са били заявени кражби за около 12 млн. евро.
Мостът Мусеимсбрюке над река Пегниц в 500-хилядния град Нюрнберг е едно от местата, на които всяка да се снима всеки чужденец заради живописната гледка. В средата на август по моста минава младо момиче с кокетно прибрана коса, лек грим, червило в телесен цвят и спирала. Изглежда нежна, деликатна и примерна, лицето е светло. Мъжете не биха имали нищо против тялото й да се допре до тяхното, дори биха пожелали да са близо до нея. Облечена е като за работа в офис или банка и прави впечатление на човек, на който може да се доверите. Носи бледорозова тениска, черна пола малко над коляното, стилни обувки и тъмна чанта през рамото. Дамската чанта всъщност играе ролята на т.нар. перде – слага се пред дясната ръка, с която момичето работи.
Очите на красавицата шарат на всички страни – фиксират туристи, които си купуват сувенири и внимателно проследяват къде прибират след това портфейлите си. Оглеждат преметнатите чанти на рамената на тълпата минувачи, докато момичето върви след тях. На 10 метра зад нея върви пълна жена на средна възраст също с вързана коса и значително по-тъмен цвят на кожата, носейки небрежно бутилка от студен чай и също оглеждайки се на всички страни. Тя и красавицата се познават, ако изрусената дама улови нещо, бързо ще й го предаде или ще го изпусне и тя ще го вземе, защото крадлата е наясно, че най-голямото доказателство е задигнатото, което никога не трябва да бъде откривано в нея.
В рамките на 5 минути красавицата спира три възрастни жени, пита ги нещо. До разговор не се стигам защото дамата е научила само няколко думи на немски, но не може да води свободен разговор. Обикновено са й достатъчни, за да плъзне бързо ръка в чантата на жертвата. В други случаи джебчийките разпъват карта, показват нещо и докато готовите да помогнат чужденци обясняват и сочат посоката, портфейлът изчезва. „През 2015 г. Германия беше пропищяла от нашенките. Тази година в цяла Европа се оплакват само от румънците – те са 805 от всички извършители”, споделя наш криминалист.
За Октоберфест немската полиция пращала предупредителни писма на румънските джебчии, предупреждавайки ги, че ако стъпят на германска земя, веднага ще бъдат арестувани за 12 часа. До България подобни известия не са идвали.
Нашите крадли затрудняват чуждите служби с многото си самоличности. Всяка добра джебчийка има по 4-5 лични карти, които са истински, с нейна снимка, но с различни имена. Когато тръгне за Германия например, взима една от тях. Така, като я хванат някъде, винаги й е за първи път. Тогава чуждите служби пращат снимки на задържаната до нашите полицаи, за да потвърдим самоличността й. Ако плячката в чужбина е била добра, границата не се минава с парите. Обикновено се купува скъпа кола, с която се прибират тук и я продават. „Когато тръгнат да крадат в чужбина, други роми ги настаняват най-често в хотел в покрайнините с удобен транспорт към центъра, развеждат ги и им показват къде има струпване на хора”, разясни схемата криминалистът.